اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.
جبهه مشارکت در این نقطه ای که قرار گرفته امیدوار است با مرور کارنامه و عملکرد هیجده ساله خود و برشماری نقاط قوت و ضعف بتواند با تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف، راه دشوار کارسیاسی در ایران را از طریق شیوه های ممکن و قانونی ادامه دهد و تجربه پایداری از فعالیت حزبی و سیاسی را در کشور به نمایش گذارد و در این مسیر دل به حمایت و پشتوانه همه ایرانیانی دارد که ایران را برای همه ایرانیان می خواهند و به فردایی بهتر برای شهروندان ایرانی می اندیشند و از خداوند می خواهیم توفیق عمل.
جبهه مشارکت ایران اسلامی ضمن همراهی در این شادی بزرگ با هم میهنان سراسر کشور و تقدیر و سپاس از دولت تدبیر و امید، فعالین جامعه مدنی و شخصیت های تأثیر گذار به ویژه علمای اهل سنت، امید آن دارد مسؤولین امر با ارزیابی دقیق موقعیت حساس منطقه ای وملاحظات منطقه محروم سیستان و بلوچستان و نیز تحرکات گروههای افراطی، مانع از تکرار این نوع وقایع در مرزهای کشور باشند.
جبهه مشارکت ایران اسلامی ضمن محکوم نمودن اقدامات این گروه تروریستی نگرانی خود را نسبت به بروز این رفتارها و وضعیت سربازان به گروگان گرفته شده اعلام می دارد و از همه جریان ها احزاب و گروههای مدافع منافع ملی کشور می خواهد نسبت به تداوم این حرکت ها و هوشیاری در برابر تهدیدات منطقه ای همه توان خود را برای خفظ و برقراری وحدت ملی بکار گیرند و از مسیولین نیز انتظار می رود با بکارگیری تدبیر همه جانبه از هیچ تلاشی برای آزادی سربازان دربند فروگذار نکنند.
ظاهرا در این انتصاب روابط خویشاوندی بیش از هر عامل دیگر موثر بوده است. جبهه مشارکت این نوع برخورد در باره مردم غیور و نیک اندیش استان محکوم نموده و مسئولان را به درک عمیق تر از خواسته های مردم و نیازهای استان و عمل به شعارات پیش از انتخابات دولت یازدهم فرا می خواند.
پیام تسلیت جبهه مشارکت به کروبی: امیدواریم با رفع حصر، زمینه حل مشکلات فراهم شود...امیدواریم با تسریع در رفع حصر جنابعالی و جناب آقای مهندس موسوی و سرکار خانم زهرا رهنورد و تغییر شرایط موجود پایه های وحدت و همدلی ملی بیش از پیش تحکیم و زمینه های حل مشکلات و معضلات کشور فراهم شود.
تدوین حقوق شهروندی که باید تسهیل کننده عملیاتی شدن حقوق شهروندی مصرح در قانون اساسی باشد و البته از آن ایجاد تعادل جنسیتی نیز انتظار می رود، فی نفسه عملی صواب است اما این منشور در عمل با مشکلات جدی مواجه است و درعین حال که باید از جو پویایی و تحرکی که به مشارکت گذاردن این منشور در بین مردمان ایجاد کرده است، استقبال کرد و با همراهی و همگامی با آن از فضای گسترده شده به روی شهروندان و حقوق شهروندی بهره برد، شایسته است که نکات ذیل مورد توجه قرار گیرد.
جبهه مشارکت ایران اسلامی در فقدان این رهبر بزرگ حزب کنگره ملی و نیز رهبر مبارزات آزادی خواهانه و برابری طلبانه سیاه پوستان و همراه مردم افریقا تا آخرین روزهای حیاتش با مردم این کشور و همه دوستداران او همدردی نموده و امید آن دارد که منش و روش او مبنای مبارزات آشتی جویانه و صلح طلبانه مدافعان آزادی دموکراسی و برابری حقوق انسان ها قرار گیرد.
جبهه مشارکت ایران اسلامی ضمن ابراز همدردی با خانواده های داغدار حادثه اخیر، این اقدام غیر انسانی و غیر اسلامی را که نمادی از رفتارهای خشونت آمیز کور و افراط گرایی فرقه ای و مذهبی گروههای تروریستی است... را به شدت محکوم می کند و از مسؤولان دولت های ایران و لبنان می خواهد تا با بررسی همه جانبه موضوع و برخورد قاطع با مسببان و عاملان این جنایت ، زمینه تکرار این گونه حوادث دردناک را از بین ببرند.
جناب آقای دکتر مصطفی سبطی عضو محترم شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی درگذشت عموی گرامی تان، مرحودم محمد سبطی را به جنابعالی و خانواده گرامی تان تسلیت می گوییم. امید است خدای متعال، روح آن مرحوم را همجوار با اولیاالله و برادر شهیدش، زنده یاد حاج احمد سبطی در پناه رحمت و مغفرت خویش قرار دهد.
جبهه مشارکت ایران اسلامی با تسلیت این غم جبران ناپذیر به همه مسلمانان ، ایرانیان ، آزادگان و به خصوص به خانواده ارجمند ایشان از خداوند منان می خواهد او را با اولیای مکرمش محشور بدارد و او را که پس از تحمل شکنجه های فراوان در رژیم ستم شاهی با جسمی دردمند و نیز با روحی خسته از نامهربانیهای سالهای اخیر به عالم باقی کوچ کرده است در کنار فرزند شهیدش از همه نعمات و برکات لایزال حضرت حق متنعم بگرداند.
حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.