اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

فیروزه صابر مادر کارآفرینی ایران ممنوع الخروج شد

1389/7/9

شب گذشته فیروزه صابر هنگام عزیمت به بوستون جهت شرکت در کارگاه آموزش رهبری زنان در دانشگاه ماساچوست و متعاقب آن شرکت در نشست (PGN) شبکه زنان فارسی زبان در دانشگاه شیکاگو که با همکاری بانک جهانی (در ماه اکتبر)بود، در فرودگاه امام خمینی بدون هیچگونه توضیحی از سفر منع شد و پاسپورت ایشان ضبط شد.
فیروزه صابر اولین محقق ایرانی است که در مقوله کارآفرینی زنان پژوهش و مطالعه داشته و علاوه بر چاپ پایان نامه کارشناسی ارشدش با عنوان «کارآفرینی زنان در ایران» که هنوز تنها منبع پژوهشی در این زمینه است، مقالات و نوشتارهایی در این زمینه دارد که در نوع خود به لحاظ علمی منحصر به فرد است. هم از این روز خانم صابر به دلیل خدمات ارجمندی که به جامعه علمی کشور و نیز شبکه زنان کارآفرین ایران نموده به عنوان مادر کارآفرینی در ایران شهره گشته است. مثبت اندیشی و نگاه آینده نگر از ویژگی های بارز این بانوی پژوهشگر و حامی همیشگی کارآفرینان است و به همین دلیل تاکنون هیچ فرصت داخلی و جهانی را برای ترویج فرهنگ کارآفرینی و نیز معرفی کارآفرینی زنان از دست نداده است.
وی تجربه چندین سفر علمی و شرکت در کارگاه های آموزشی پژوهشی و ارائه مقالات و ایراد سخنرانی های متعدد پیرامون معرفی زنان کارآفرین ایران و حوزه های کسب و کار و موفقیت های آنان به همراه ارائه مستندات و مطالعات موردی را در کشورهای مختلف داشته است که همگی تأثیر مثبتی از فعالیت های کارآفرینانه زنان در صحنه های اقتصادی و اجتماعی به جای گذاشته است. و تصویری واقعی و مثبت از زندگی و فعالیت های زنانی ارائه دهد که علیرغم فشارهای اجتماعی و فرهنگی، محدودیت های خانوادگی و نبود فرصت های مناسب برای رشد و توسعه کسب و کار، توانسته اند از محدودیت ها و موانع فردی و اجتماعی عبور کرده و امیدوارانه با طرح ایده های نو فعالیت های کار آفرینانه ای را راه اندازی کنند. انتقال این تجربه در کشورهایی که تصویری منفی از ایران و زن ایرانی به عنوان موجودی عقب افتاده دارند، نگاه جدید و رویکرد تازه ای را نسبت به جامعه زنان ایران بویژه فعالان اقتصادی و اجتماعی در آنان به وجود خواهد آورد.
با کمال تأسف، هر روز بیش از گذشته، بی تدبیری های مسئولین امنیتی باعث می شود که این فرصت ها از جامعه ایران و زنان توانمند ایرانی برای اصلاح نگرش های جهانیان نسبت به قابلیت های زن ایرانی سلب شود. فیروزه صابر در هرکجای کره خاکی که باشد دلش برای اعتلای کشورش می تپد و به اعتراف هر کس که او را می شناسد و یا وصفش را شنیده این زن ایثارگر و خدوم شبانه روزش را وقف توسعه کشورش و ترویج کارآفرینی و توانمندسازی زنان و جوانان آن کرده است و این گونه اقدامات ایذایی که در مورد ایشان و خانواده ارجمندش بی سابقه نیست، نه تنها کوچکترین خدشه ای به شخصیت و جایگاه والای علمی او در داخل و خارج از ایران وارد نمی کند، بلکه اعتبار او و برادر آزاده دربندش را میان مردم قدرشناس ایران روز به روز بالاتر می برد.
 

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.