اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

تفاهم بر سر مقابله با خشونت

1396/10/13
دکتر هادی خانیکی

این روزها هركس نگاهی از سر تامل به تاریخ معاصر، جوامع پیرامونی و مسائل پیش روی جامعه می‌كند، نمی‌تواند به سادگی از كنار تجمعات، اعتراض‌ها و ناامنی‌های نقاط دور و نزدیك كشور بگذرد. در داوری نهایی نسبت به آنچه در سال‌های اخیر در كشورهای همسایه گذشت مانوئل كاستلز اثری خواندنی به نام «شبكه‌های خشم و امید» دارد كه در آن هم فرصت‌ها و هم تهدیدهای ناشی از درهم‌آمیختگی میان فضای اجتماعی، سیاسی و مجازی را گوشزد می‌كند. درنگ در چنین دریافت‌ها و تجاربی فضا را برای درك همه‌جانبه‌تر چیستی و چگونگی این تجمعات و اعتراض‌های پراكنده و سرایت‌پذیر و تدبر در آغاز و فرجام آنها بیشتر فراهم می‌كند.

آنچه كشور، ملت، نظام و دولت با آن روبرو است مضمون مشتركی دارد: باید به فكر ایران، به فكر سرمایه‌ها و دستاوردهای معنوی و مادی كشور و به فكر حل و فصل ریشه‌ای انتظارات و انتقاداتی بود كه حتی ممكن است زبان متفاوتی در ابراز و اظهار خود داشته باشد؛ ایران امروز بیش از هر زمانی نیازمند گفت‌وگو و تفاهم ملی و تلاش برای دفاع از دموكراسی، اصلاحات و پرهیز از خشونت و افراطی‌گری و محدودشدن فضاهای آزاد و نقاد است. هنوز طعم شیرین برگزاری انتخاباتی آزادانه كه حاصل آن سربلندی ملت ایران در منطقه بود در دورن و بیرون كشور ما احساس می‌شود. فرصت برای پی‌گیری نتایج و وعده‌ها و برنامه‌های آن حتی با نقد و مطالبه‌گری فرصت مطلوبی است كه نباید از آن غافل شد. هنوز باید با صراحت و قوت از دولت منتخب ملت حمایت كرد تا از مسائل ریز و درشت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی چه آن‌ها كه مزمن‌اند و ساختاری و چه آن‌ها كه جدید هستند و عاملیتی مطالبه كنند.

مهم‌ترین ضرورتی كه پیش روی همه نیروها و جریان‌های سیاسی، نخبگان و فعالان مدنی و همه گروه‌ها و قشرهای اجتماعی است، این است كه نگذارند مرزهای میان مسائل جدی مردم و انتقادات و اعتراض‌های به حق و مدنی و قانونی جامعه با اراده‌های داخلی و خارجی كه میل به آشوب و آشفتگی و حربه‌ها دارند، مخدوش شود.

امروز روز تفاهم و توافق بر سر مقابله با خشونت و افراطی‌گری و روز دفاع از دستاوردهای آزادی و دموكراسی در برابر همه تلاش‌هایی است كه می‌خواهند از آرامش، امنیت و ثبات ایران انتقام بگیرند و راه دشوار اما خوش‌فرجام مردم‌سالاری را مسدود كنند.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.