اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

دو میثاق ضروری برای امنیت پایدار

1396/3/19
دکتر هادی خانیکی

✅ مساله تروریسم كور و خشونت سازمان‌یافته و افراطی نه مساله جدیدی است و نه محدود به جوامع و كشورهای خاص. متاسفانه این خطر جدی و فراگیر شده است و شرق و غرب هم نمی‌شناسد. هر روز چشم و ذهن ما آشنا با اینگونه مخاطراتی است كه جریان تكفیری سازمان یافته داعش و القاعده مردم را در خاورمیانه، اروپا یا حتی شرق دور تهدید می‌كند.
✅ همانطور كه بارها و بارها گفته شده و در ایران نیز از سوی رهبری انقلاب، رییس‌جمهور و مسوولان دولتی اعلام شده، مبارزه جهانی با خشونت سازمان یافته و تروریسم یك سیاست كلی بوده كه باید با جدیت و دقت زیاد دنبال شود. نه تنها با "ملتی متحد" و جریان‌های سیاسی یكپارچه بلكه با "جهانی متحد" باید به مبارزه با تروریسم برویم. این خطر جهان اسلام را در بر گرفته و متاسفانه زادگاهش نیز در منطقه قرار دارد. همین امر باعث می‌شود تا مسئولیت مضاعفی به دوش عموم مسلمانان اعم ازشیعه و سنی باشد.
✅حادثه‌ای كه روز گذشته تهران را هم در بر گرفت و خانواده‌های زیادی را عزادار كرد. حادثه‌ای كه ذهن‌ها را درگیر، قلب‌ها را مكدر و توجه عمومی را به خود جلب كرد. این حادثه نشان داد كه باید جامعه و نظام ما همبسته‌تر و حساس‌تر از گذشته عزمی جزم برای خشكاندن ریشه‌ها، زمینه‌ها و نمونه‌های دیگر این حادثه داشته باشد. وضعیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ما نشان داده كه ایران از جمله جوامعی است كه به نسبت كشورها و جوامع دیگر مسلمان و حتی جهان از آسیب پذیری كمتری برخوردار است. دلیل عمده آن قوت و قدرت گرفتن فرآیند دموكراتیزاسیون، رشد مدنی و همبستگی‌های قومی و مذهبی كشور است. بهترین شاهد آن برگزاری انتخابات اخیر است كه با همه عظمت و شكوه با كمترین حادثه‌ای مواجه نبود. امروز ابعاد و دامنه‌های تروریسم و افراطی‌گری سازمان یافته نشان می‌دهد كه حتی چنین جوامعی نیز بركنار از چنین حوادثی نیستند.
✅به این اعتبار، باید به چند ضرورت توجه كرد: ضرورت نخست این است كه تروریسم داعشی یک مساله جدی و مبتلابه است و نباید خیال‌ها از این خطر آسوده باشد. با وجود تلاش‌های ارزنده‌ای كه نیروهای امنیتی ایران داشته و دارند و امروز نیز باید از فعالیت‌های‌شان تقدیر كرد؛ اما جامعه ما نیز مانند جهان نیازمند امنیت پایدار است.
✅ تامین امنیت پایدار تنها مساله‌ای امنیتی نیست؛ بلكه ابعادی اجتماعی، سیاسی وفرهنگی نیز دارد. نباید اجازه داد تا زمینه‌های اجتماعی و سیاسی رشد تروریسم شكل بگیرد. حكومت، دولت و جریان‌های سیاسی و جامعه متحدا باید در برابر افراطی‌گری و تروریسم چه در وجه امنیتی و نظامی و چه وجه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایستادگی كنند. شاید بتوان گفت امروز بیش از هر زمان دیگر جریان‌ها باید نشان دهند كه نه تنها در میدان دموكراسی و سیاست با همدیگر رقابت قانونمند می‌كنند؛ در عین حال در برابر امنیت ملی در كنار همدیگر متحد می‌ایستند.
✅ حادثه تروریستی در ایران نشان داد كه نیازمند دو میثاق بزرگ در كشور هستیم. یكی میثاق میان نخبگان عرصه سیاست، هسته اصلی سیاسی و كنشگران تاثیرگذار است و یكی هم یك قرارداد اجتماعی است، میان حاكمان و شهروندان. در سطح میثاق سیاسی باید فارغ از هر نوع تفاوت نظر و جهت‌گیری‌های متفاوت همه جریان‌های سیاسی به دولت و نظام برای تعمیق و تداوم بخشی به امنیت پایدار كمك كنند. همه باید پیرامون شعار امنیت ملی در كنار هم قرار گیرند و در سطح قراردادهای اجتماعی هم بین شهروندان و جامعه مدنی و حاكمیت هرگونه زمینه منازعه مرتفع شده و كاهش یابد و نوعی وحدت قومی، مذهبی و اجتماعی در سطوح مختلف در كشور دنبال شود.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.