اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

پیام های تسلیت به زهرا رهنورد و میرحسین موسوی بمناسبت درگذشت مادر رهنورد

1396/12/1

در پی درگذشت بانو احترام السادات نواب صفوی مادر سرکار خانم رهنورد، آیات صانعی و بیات زنجانی، بیت آیت الله منتظری، خانواده مهدی کروبی، شکوری راد دبیرکل حزب اتخاد ملت، سید هادی خامنه‌ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام، شورای هماهنگی راه سبز امید، جمعی از مشاوران مهندس موسوی، انجمن اسلامی دانشگاه تهران، انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه امیرکبیر، سازمان عدالت و آزادی و شورای هماهنگی اصلاح طلبان زنجان با صدور پیام خطاب به زهرا رهنورد و میرحسین موسوی این غم سنگین را به ایشان تسلیت گفتند. متن این پیام ها بشرح زیر است :

پیام تسلیت آیت‌الله صانعی
درگذشت بانوی صبور و پرهیزگار مرحومه احترام السادات نواب صفوی در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) موجب تأسف و تأثر گردید، اجر و پاداش استقامت و صبر آن مرحومه مغفوره در محرومیت از دیدار عزیزانش ـ که از حقوق اولیه انسانی و اسلامی به حکم صله رحم می باشد ـ جز از عهده ذات باری تعالی بر نخواهد آمد که إِنَّمَا یُوَفَّی الصَّابِرُونَ أَجْرَهُم بِغَیْرِ حِسَاب.

اینجانب ضمن عرض تسلیت از خداوند متعال برای بازماندگان بالخصوص متدینه فاضله سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد و دوست و رفیق قدیمی جناب آقای مهندس میرحسین موسوی؛ معتمد ملت و سیدنا الاستاذ امام خمینی (س) صبر جمیل و اجر جزیل و برای آن مرحومه غفران و رحمت الهی و حشر با ائمه اطهار و صدیقه طاهره (علیهم السلام) را خواستارم.

قم المقدسه – یوسف صانعی
سوم جمادی الثانی ۱۴۳۹
یک اسفند۱۳۹۶

آیت الله بیات زنجانی در تماسی تلفنی با یکی از دختران میرحسین‌ و رهنورد، درگذشت مرحومه نواب‌صفوی والده زهرا رهنورد، بانوی محصور را به وی و والدین تسلیت گفت.

پیام تسلیت بیت آیت الله منتظری
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد

با سلام و تحیت؛ رحلت مادر گرامی تان را به شما و دیگر بستگان و بازماندگان ایشان صمیمانه تسلیت عرض مى نمایم.

به یقین صبوری های آن مادر ارجمند در فراق جنابعالی و داماد عزیزش اجر فراوان دارد؛ انما یوفی الصابرون اجرهم بغیرحساب.

رحلت مظلومانه ایشان در ایام ظلمِ مضاعفِ حصر خانگی شما و همسر غیور و بزرگوارتان جناب آقای مهندس میرحسین موسوی، یادآور رحلت خواهر آیت الله العظمی منتظری در ایام حصر ایشان است؛ که نه تنها آن دو عزیز از دیدار هم محروم بودند، بلکه برادر از شرکت در مراسم عزای خواهر محروم ماند.

از خداوند کریم و رحیم برای ایشان رحمت واسعه، و برای بازماندگان صبر و اجر و توفیق ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

بیت آیت الله العظمى منتظرى
١٣٩۶/۱۲/۱ – احمد منتظرى

پیام تسلیت خانواده مهدی کروبی
انا لله و انا الیه راجعون
خواهر گرامى سرکار خانم دکتر رهنورد

خبر درگذشت مادر گرامی‌تان بانو احترام‌السادات نواب صفوى در ایام سوگواری حضرت‌ فاطمه الزهرا (س) موجب تأسّف و تأثّر فراوان گردید. مادرى شاعر که در هفت سال گذشته شاهد محصور بودن فرزند اندیشمند و قرآن پژوهش بود.
متأسّفانه آن مادر عزیز به‌واسطه حبس و حصر ظالمانه و غیر قانونى در این سالها که بیش از هر زمان دیگر به حضور عاطفی و فیزیکی شما نیاز داشت از این حقّ بنیادین محروم گشت. او امّا می‌دانست و شما نیک می‌دانید که هزینه دفاع از حقوق مردم و تلاش در جهت اصلاح ساختار به انحراف رفته برای کسانی‌که که در این مسیر قدم می گذارند جز این نیست.

در بیابان گر به شوق کعبه، خواهی زد قدم
سرزنش‌ها گر کند خار مغیلان، غم مخور.

آن مرحومه در حالی دارفانى را وداع گفت که ظلم ناشى از حصر فرزندش هنوز پابرجاست. این ضایعه را به جنابعالى، آقاى مهندس موسوى، مهندس کاظمی و دیگر بستگان محترم آن عزیز سفر کرده تسلیت مى گوییم و از خداوند متعال براى آن مرحومه غفران الهى و براى شما و سایر بازماندگان صبر جمیل مسئلت مى‌کنیم.

خانواده مهدی کروبی

پیام تسلیت شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت
به‌نام خدا
خواهر گرامى سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد

درگذشت مادر گرامیتان، مرحومه احترام السادات نواب صفوى را که سالهاى آخر عمر خویش را با غم حصر غیرقابل توجیه دختر و داماد مومن و وفادار به آرمان‌هاى انقلاب و مردم سپرى کرد را به شما، آقاى مهندس میرحسین موسوى و سایر بازماندگان تسلیت مى گویم.

هر فرزندى آرزو دارد در دوران کهنسالى والدین، در کنار آنها باشد تا به اندازه اى زحمتى را که آنها در دوران خردسالى و ناتوانى، براى او کشیدند، جبران نماید و دلخوشى هر مادرى نیز این است که در دوران کهنسالى دیده اش را با دیدار فرزندان روشن نگاه دارد. از شما و مادرتان این فرصت دریغ و بجاى آن رنج حرمان نهاده شد. باشد که اجر تحمل آن را خداوند متعال مرحمت نماید.

براى شما و بستگان و نزدیکان توفیق صبر در این مصیبت و براى آن مرحومه علو درجات در نزد حق تعالى و رحمت و مغفرت کامل مسألت دارم.

پیام تسلیت سید هادی خامنه‌ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام
دانشمند ارجمند سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد

درگذشت مادر فاضله و مکرمه‌تان را صمیمانه به سرکارعالی و سایر بستگان تسلیت می‌گویم. آن مرحومه به زیور ایمان و اخلاق و ادب و هنر آراسته بود و فرزندانی شایسته چون حضرتعالی را در دامن خود پرورش داد و مشکلات و محرومیت‌های سال‌های اخیر و رنج فراق و حصر شما و چهره خدوم انقلاب، جناب آقای مهندس میرحسین موسوی را با شکیبایی تحمل نمود.

از خداوند متعال برای ایشان رحمت واسعه و برای همه بازماندگان صبر و اجر آرزومندم.
سیدهادی خامنه‌ای

تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید
به‌نام خدا

وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَ الأنفُسِ وَ الثَّمَرَاتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَهٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ، أُولَئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَ رَحْمَهٌ وَ أُولَئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ

خواهر گرانقدر و آزاده و صبور، سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد

درود بر شما، و رحمت و برکت خدا برای شما عزیز استوار و مصلح صادق، و همراه پایمردتان جناب آقای مهندس میرحسین موسوی

درگذشت مادر ارجمندتان، سرکارخانم نواب صفوی را صمیمانه به سرکارعالی و همسر گران‌مایه‌تان، تسلیت می‌گوییم.

خداوند متعال وجود نازنین این بانوی مومنه را ـ که هفت سال دوری از شما را استوار، صبوری کرد ـ در پناه مرحمت و مغفرت خویش متعالی دارد، و صبوری مضاعف به سرکارعالی و خانواده‌ی گرامی‌تان، به‌ویژه مهندس موسوی نصیب فرماید.

استواری توأم با توکل و پایداری امیدوارانه‌ی شما در راه نیل به چشم‌انداز‌های ارزشمند جنبش سبز، و استقامت شما در برابر رنج‌ها و محدودیت‌های ناروا و فشارهای غیرانسانی، به‌ویژه در حصر غیرقانونی که وارد هشتمین سال خود شده، بر هموطنان آزادی‌خواه و آگاه، پنهان نیست. ایرانیان قدرشناسی که مقام والای دردمندان وطن و مصلحان شجاع و شریف خود را پاس می‌دارند، با شادی آنها شاد و در غم آنها شریک‌اند.

اینک که در کمال تأسف، حبس خانگی ظالمانه مانعی در راه ارتباط مستقیم مردم با سرکارعالی ـ و آقایان موسوی و کروبی ـ شده، تردید نداریم که دعای خیر و احساسات همدلانه‌ی اقشار قابل‌توجهی از مردم ایران، بلندتر از دیوارهای حقیر حصر، همدل شما و تسلای دل داغدارتان خواهد بود.

صبوری و بقای عمر شریف و پربرکت آن عزیز آزاده را به‌ویژه در این روزهای سخت حبس غیرقانونی، و در برابر ناملایمات و رخدادهای ناگواری چون فقدان مادر، از پروردگار عالم مسألت می‌کنیم.

عمیق‌ترین مراتب همدردی و همدلی ما و کنشگران سبز ایران نثار جان صبور و آزاده‌ی شما و مهندس موسوی

شورای هماهنگی راه سبز امید

اول اسفندماه ۱۳۹۶

پیام تسلیت جمعی از مشاوران میرحسین موسوی
سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد جناب آقای مهندس میرحسین موسوی

درگذشت بانو نواب صفوی را صمیمانه تسلیت عرض می کنیم. از خدای مهربان برای آن مادر بزرگوار آرامش و برای شما سرافرازانی که نور چشم و امید ملت رنج دیده ایران هستید صبر و شکیبایی و طول عمر باعزت و سلامتی خواستاریم.

قربان بهزادیان نژاد، سید محمدرضا حسینی بهشتی، سیدعلیرضا حسینی بهشتی، سید علیرضا بهشتی شیرازی، علی عرب مازار یزدی، فرشاد مومنی

پیام تسلیت انجمن اسلامی دانشگاه تهران
بِسْمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِیمِ

وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ؛ الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّاللهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد

استاد محترم دانشگاه تهران

مصیبت درگذشت والده مکرمه، مرحومه مغفوره سرکار خانم «احترام السادات نواب صفوی» که عمر خود را صرف تربیت فرزندانی انقلابی برای کشور نمود و در اواخر حیاتشان نیز دوری فرزند زندگی را برای آن مرحومه سخت و دشوار نموده بود را به شما بانوی مؤمن، فاضل و مقاوم و همچنین همسر بزرگوارتان نخست وزیر محبوب امام راحل در دوران دفاع مقدس، جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و همچنین خانواده محترم تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن والده ماجده که همزمان با شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) به رحمت ایزدی پیوست، رحمت و غفران واسعه الهی و همنشینی با جده مطهرش حضرت صدیقه طاهره(س) را مسئلت داشته و آرزوی صبر و اجر برای بازماندگان داریم.

وَالسَّلَامُ عَلَى عِبادالله الصّالِحین

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

اوّل اسفند ماه ۱۳۹۶

پیام تسلیت انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه امیرکبیر
بسمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِیمِ

«کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام»

مشیت الهی بـر ایـن تعلق گرفـته کـه بهار فرحناک زندگی را خـزانـی ماتم زده بـه انتظار بنشیند و این بارزترین تفسیر فلسفـه آفـرینش درفـراخـنای بـی کران هـستی و یـگانه راز جـاودانگی اوسـت.

سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد درگذشت والده گرامی سرکار خانم «احترام السادات نواب صفوی» چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند، یقینا داغ و اندوه دوری و جدایی از فرزند در طی ۸ سال گذشته برای ایشان غیرقابل تحمل بوده است، ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست.

انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه امیرکبیر(پلی‌تکنیک تهران) از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم غفران و رحمت الهی و برای حضرتعالی، مهندس میرحسین موسوی نخست‌وزیر امام و دیگر سوگواران صبر و شکیبایی مسئلت می نماید.

پیام تسلیت سازمان عدالت و آزادی
در روز وفات بانوی آب و آیینه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، شما نیز سوگوار مادر مهربان‌تان بانوی والامنش و بزرگوار علویه مجلله حاجیه خانم احترام‌السادات نواب صفوی، شده‌اید.

برای این مادر بافضیلت همین افتخار بس که فرزندی فرهیخته چون شما را در دامان مهر خویش پرورید که به حق اسطوره صبر و مقاومت و اسوه‌ای ارزشمند برای زنان ایران زمین و باقیات الصالحاتی برای آن بانوی نیکوکار هستید. هرچند که سوگمندانه این مادر رنج دیده در سال‌های پایانی عمر پربرکت خود از دیدار فرزند دلبندش محروم و همواره چشم انتظار و نگران او بود.

یقین داریم که دل دریایی و جان متوکل شما در این مصیبت جانگزا نیز مانند بسیاری سختی‌های دیگر، صبور و استوار خواهد بود و در برابر قضای الهی، سر تسلیم و رضا فرود خواهد آورد.

“سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی” صمیمانه این ضایعه اندوه‌بار را به خاندان داغدیده و به ویژه سرکار عالی و سرور گرانمایه جناب آقای مهندس میرحسین موسوی، تسلیت عرض کرده و امیدوار است خدای بزرگ روح بلند آن فقیده سعیده را در آغوش آمرزش و مهربانی بیکرانش ماوا دهد و به بازماندگان شکیبایی و پاداش نیک عنایت فرماید و گشایشی در کار فروبسته مظلومان گرفتار در حصر و بند فراهم آورد.

سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی
یکم اسفند

همچنین شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان در پیامی درگذشت خانم نواب صفوی مادر دکتر زهرا رهنورد را به ایشان و میرحسین موسوی تسلیت گفت.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.