اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

محسن میردامادی : همه ارکان نظام کمک کنند تا این بیماری را مشترکا ریشه یابی و درمان کنند

1396/10/27

اعتراضات اخیر در کشور با تحلیل‌های بسیاری مواجه شد. بسیاری از تحلیل‌گران معتقد هستند که ریشه‌ی این نارضایتی‌ها محدود به یک دولت نیست و این نارضایتی‌ها ریشه در عملکرد مجموعه مسوولین طی سال‌های گذشته دارد. محسن میردامادی دبیر کل حزب مشارکت ایران اسلامی یکی از تحلیل گرانی است که معتقد است عملکرد مجموعه نهادهای داخل نظام باعث نارضایتی مردم شده است و برای حل آن نیز همه‌ی این نهادها با کمک یدیگر باید اقدامات لازم را صورت دهند.
گفت و گوی امتداد با محسن میردامادی دبیر کل حزب مشارکت ایران اسلامی را در ذیل می‌خوانید:
بعضا گفته می‌شود چرا در دولت احمدی نژاد با وجود گرانی‌های یک شب اعتراضی صورت نگرفت؛ به نظر شما چرا شش ماه بعد از انتخابات، چنین اتفاقی رخ داد؟
تفاوت دولت احمدی نژاد و دولت فعلی در این است که همه‌ی تریبون‌های رسمی و نهادهایی که امروز و در این سال‌های دولت آقای روحانی تمام هم و غمشان حمله به دولت روحانی، هم در زمینه سیاست خارجی و هم اقتصاد و هم مسائل داخلی بوده وهست، و عملا در حد وسیعی یاس و ناامیدی را به مردم القا می کنند در زمان احمدی نژاد مدافع کارهای او بودند و حتی در سیاست غلطی که آن دولت دنبال می کرد برخورد این چنینی که با این دولت می‌کنند با او نمی کردند.
علاوه بر این احمدی نژاد در دوران خود اقداماتی کرد که عملا هزینه‌های پایداری ایجاد کرد که بار سنگین آن بر دوش دولت‌های بعدی گذاشته شد. یکی از این بارها، بار حاصل از یارانه نقدی بود که رقم قابل توجهی از بودجه را که می‌توانست صرف فعالیت‌های عمرانی شود و در کشور اشتغال ایجاد کند، و مساله بیکاری را از وضعیت بحرانی فعلی خارج کند هزینه کاری کرد که عملا یک کمیته امداد برای کل کشور درست کرد.
نکته دیگر درآمدهای فوق العاده نفت در آن دوره بود. احمدی نژاد با در اختیار داشتن درآمدهای هنگفت نفتی در آن دوره عائله دولت را بدون هیچ دلیل منطقی بزرگ کرد و یک بار اقتصادی دیگر را بر دوش دولت بعدی گذاشت.
در آن دوران درآمد نفت بسیار بالا بود که در تاریخ دولت‌های گذشته و حال بی سابقه بود. آن درآمد بی‌سابقه دست دولت را برای بسیاری از کارها باز می‌کرد. آن دولت از یک سو هزینه‌های زیادی برای دولت بعد از خود درست کرد و از سوی دیگر با سیاست خارجی نادرستی که در پیش گرفت باعث تحریم‌های سختی شد که درآمد دولت را به شدت کاهش داد. یعنی آن دولت هم هزینه‌های دولت را بالا برد و هم درآمد آن را کاهش داد و دولت را این چنین تحویل رئیس جمهور بعدی داد. در چنین شرایط اقتصادی کشور تریبون‌ها هم همه با صدای بلند مردم را از آینده مایوس می‌کنند. طبعا اینها پتانسیل اعتراض را بوجود می‌آورد.
در مورد برجام هم که می‌توانست دستاورد اقتصادی مثبتی داشته باشد با فعالیت‌هایی که مخالفین دولت کرده و می‌کنند عملا امکان بهره برداری حداقلی از آن را هم از بین برده‌اند. لذا نباید این مساله را به این شش ماه و دوران اخیر نسبت داد. این اعتراضات در طول مدتی طولانی روی هم انباشته شده و زمینه بروز اعتراض را بوجود آورده است. آن طور که شواهد نشان می‌دهد مخالفان دولت اشتباه محاسباتی داشته‌اند، آن  اعتراضات را شروع کردند و گمان می‌بردند که می‌توانند علیه دولت استفاده کنند به طوری که برخی از رسانه‌های آنها درهمان ایام خواستار استعفای روحانی شدند، درحالیکه توجه نداشتند نارضایتی چقدر عمیق و گسترده و فراتر از دولت است. تمام این عوامل دست در دست هم باعث بروز اعتراض در مقطع فعلی شد.
حال که اعتراضات فروکش کرده، اما همه اذعان دارند که مسئله بی اهمیتی نبوده، شما اگر بخواهید یک یا دو توصیه یا پیشنهاد به رییس جمهور بکنید برای حل ریشه‌ای تر این ماجرا چیست؟
من هیچ توصیه‌ای به دولت و رییس جمهور ندارم و این سوال را سوال نادرستی می‌دانم که توجه‌ها را صرفا متوجه دولت کرد. آن چیزی که باعث شد این مسائل و اعتراضات بوجود آید که هنوز هم دربطن جامعه وجود دارد و باید به آن توجه داشت حاصل عملکرد کل نظام است. این طور نیست که دولت به تنهایی باعث پیدایش آن شده باشد. آیا کسی می‌تواند بگوید که مثلا صدا و سیما یا قوه قضاییه یا نهادهای دیگری که در بسیاری از مسائل کشور دخیل هستند در ایجاد این شرایط تاثیر گذار نبوده‌اند؟ شرایط بوجود آمده حاصل عملکرد همه ارکان نظام در مدتی طولانی است و اگر بنا باشد راه حل اساسی برای آن جستجو شود باید همه ارکان نظام کمک کنند و این بیماری را مشترکا ریشه یابی و درمان کنند وگرنه دولت به تنهایی نمی‌تواند کاری صورت دهد. اگر همه ارکان نظام مساله را جدی بگیرند و درصدد باشند حتما می توان راه حل‌هایی پیدا کرد، وگرنه این پتانسیل اعتراضی در جامعه باقی خواهد ماند و بیشتر رشد خواهد کرد و در آینده می‌تواند هزینه‌های بیشتری برای کشور و نظام ایجاد کند.
آیا احتمال بروز حوادث و اعتراضات مشابه را به این گستردگی  مجددا محتمل می‌دانید؟
به نظر من این احتمال وجود دارد. اتفاقی که در این هفته‌ها رخ داد در واقع هشدار و علامتی بود که پتانسیل اعتراضی جدی در جامعه وجود دارد و این اعتراض نیز تنها نسبت به یک رکن، یک نهاد یا یک مجموعه از نظام نیست بلکه نسبت به حاصل عملکرد کل سیستم اعتراض وجود دارد و به نظر من، انرژی آن مشابه انرژی زلزله است که طی مدت طولانی در جامعه انباشت شده است. وقایع اخیر عملا هشداری بود که وجود چنین پتانسیلی را در جامعه نشان داد و اگر راه حل جدی اندیشیده نشود و تصور شود با یک راه پیمایی‌ و محکوم کردن اعتراضات دیگر مساله حل و تمام شده خطا است و این مساله اکنون جلویش گرفته شده و در یک فرصت دیگری که پیدا کند با شدت بیشتری بروز خواهد کرد؛ مگر آنکه کارها و اقدامات اساسی و نه صوری و ظاهری صورت بگیرد و دست اندرکاران و مسوولان به اقدامات صرفا کنترلی دل خوش نکنند. اگر به طور جدی و مبنایی به آن نپردازند مشابه این اقدامات می‌تواند در آینده پرهزینه‌‌تر برای کشور و نظام بروز کند.
بعضا در بعضی نقاط شعاری مبنی بر اصلاح طلب اصول گرا دیگه تمام شد ماجرا شنیده می شود که تعبیربه عبور از اصلاح طلبان شده است؛ نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا واقعا مردم از اصلاح طلبان نا امید شده‌اند؟
به این نکته توجه کنیم که رایی که مردم به یک جناح می دهند که حالا به طور معمول دو جناج اصول گرا واصلاح طلب داریم، به آن معنی نیست که رای دهندگان یک جناح را کامل می‌پسندند و آن جناح مطلوب آنان است و هیچ عیب و ایرادی در آن نمی‌بینند. قطعا این طور نیست و بخصوص در انتخابات اخیر که انجام شده و در آن‌ها اصلاح طلبان اکثریت را بدست آورده‌اند به هیچ وجه نباید فکر کنیم که رای دهندگان به اصلاح طلبان به آنها انتقادی ندارند و یا آنها را کاملا مطلوب می‌دانند.
بخشی از آنان در مقایسه با گزینه‌هایی که پیش روی دارند کسی را انتخاب کرده‌اند که کم‌تر عیب در او دیده‌اند، و بخش دیگری که اصلاح طلبی را به عنوان یک راهبرد مناسب می‌بینند نیز باز به این معنی نیست که به اصلاح طلبان انتقاد ندارند. اصلاح طلبان باید به دیدگاه‌ها و انتظارات مردم توجه کنند و مستمرا آن را در برنامه های خود لحاظ کنند.
 اما از سوی دیگر به نظر من این نیز دلیل نمی‌شود چون عده‌ای شعاری داده‌اند آن را حرف مردم یا قضاوت آنها نسبت به اصلاح طلبان تصور کنیم و بخواهیم بر اساس آن کاری صورت دهیم. اصولا در تظاهرات‌های این چنینی که در آن مدیریت شفاف و روشنی وجود ندارد هر شعاری می‌تواند در بیاید، ممکن است یک نفر یا چند نفر شعاری بدهند و تعدادی هم آن را تکرار کنند. چنین شعاری از چند نفر را نمی‌توان دیدگاهی عمومی یا حتی نظر قاطبه اعتراض کنندگان تلقی کرد. آن چیزی که می‌توان بیان مردم تلقی کرد نفس اعتراض مردم است که در همه تجمعات می‌توان آن را دید. ولی اینکه با شعار چند نفر بگوییم مردم این طور گفتند این صحیح نیست.
 یکی از مواردی که باعث عصبانیت مردم شده مساله فساد است که به نظر می‌آید در بخشی از جریان اصلاح طلبی نیز بوجود آمده است، دلیل و راه مقابله با آن چه می تواند باشد؟
فساد در حقیقت یک بیماری است که در جامعه و بخصوص در نظام اداری ما وجود دارد و اصلاح طلب و اصول گرا نمی‌شناسد. هرکس زمینه‌های پذیرش این میکروب و بیماری را داشته باشد به آن مبتلا می‌شود و طبعا آثار و پیامدهای منفی خواهد داشت. متاسفانه فساد در جامعه ما خیلی گسترده شده است که بخش قابل توجهی از آن حاصل عملکرد دولت احمدی نژاد بود که فساد را فوق‌العاده گسترش داد و نهادینه کرد و برخورد با آن را مشکل کرده است. اقداماتی که تا به حال شده نوعا برخورد با فاسد بوده نه برخورد با فساد، یعنی با کسانی که فساد کردند  آنهم بخشی را به سراغشان رفتند. این برخورد با معلول است نه با علت و متاسفانه به ریشه‌های پیدایش فساد پرداخته نشده است. اگر بخواهیم با فساد برخورد کنیم باید ببینیم چرا در جامعه ما فساد بوجود آمده است و آن را مقایسه کنیم با کشورهایی که فساد کمتری دارند و ببینیم چه تفاوت‌هایی باهم داریم.
یکی از دلایل اصلی فساد که از جهاتی دلایل اعتراضات اخیر نیز بود، می‌تواند این باشد که ابزارهای نظارتی و کنترلی که می‌توانند با فساد مقابله کنند را نگذاشته‌ایم صحیح  شکل بگیرند. یکی از مهم ترین ابزارهای کنترل فساد رسانه‌های آزاد هستند، رسانه‌هایی که تحت سانسور قرار نگیرند و به هر بهانه‌ای با آنها برخورد نشود و آنها بتوانند مفاسد را در جامعه شناسایی و معرفی کنند تا از آن جلو گیری شود. یکی دیگر از عوامل مهم جلوگیری از فساد پارلمان است، پارلمانی که واقعا در راس امور باشد و نمایندگانش از هیچ مقام و نهادی واهمه نداشته باشند. نمایندگان مجلس باید با ابزارهای نظارتی خود بتوانند قدرتمندانه در مقابل فساد بایستند اما با انواع محدودیت ها و دخالت هائی که در انتخابات صورت می‌گیرد عملا مجلس بسیاری از کارایی‌های خود را از دست داده است و حتی در مواردی خود عامل فساد شده است. نظارت استصوابی در عمل مجلس را از صدر امور به ذیل امور تقلیل داده و سطح نمایندگان را پایین آورده و نوع نمایندگان را به شدت محافظه کار کرده است. طبعا چنین نمایندگانی نمی‌توانند وظیفه نظارتی و کنترلی مورد انتظار را انجام دهند. عامل دیگری که می‌تواند نقش مستمر نظارتی داشته و نقش بازدارنده در مقابل فساد داشته باشد وجود احزاب و نظام حزبی است، در یک نظام حزبی احزاب هستند که افراد خود را در مجلس و نهادهای دیگر کنترل می‌کنند که آلوده نشوند و آلودگی آنها کلیت حزب را زیر سوال نبرد و باعث لطمه خوردن حزب نشود. این ها از جمله نهادها و عوامل مهم باز دارنده فساد هستند. ما هیچ کدام از اینها را نداریم بعد می گوییم چرا فساد بوجود آمده است.  
عامل مهم دیگر که بازدارنده فساد است دستگاه قضایی مستقل و بی طرف است. نهاد قضایی و قاضی مستقل هم تعریف دارد. دستگاه قضایی و قاضی مستقل بدین معنا است که هیچ مقام و صاحب قدرتی نمی‌تواند تاثیری بر روندهای تصمیم گیری‌ و تصمیمات قضایی داشته باشد. بی طرفی نیز ایجاب میکند که دستگاه قضائی و قاضی نسبت به جریان‌های مختلف سیاسی جهت گیری‌ نداشته باشند و نسبت به همه آنها یکسان عمل کند. باید دید از نظر افکار عمومی دستگاه قضائی تا چه میزان واجد این ویژگی های ضروری است.
این مجموع عواملی هست که باعث جلوگیری یا کنترل فساد در جامعه می شود و تا به آنها نپردازیم نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم فساد برچیده شود. حد اکثر با چند نفر فاسد برخورد می‌شود اما چون زمینه‌های فساد وجود دارد چندین برابر آن باز بوجود می‌آید. هرچقدر هم در جامعه مسوولین در ارتباط با فساد سخنرانی کنند تا وقتی که با علت‌ها برخورد نشود فساد گسترده وجود دارد و یکی از عوامل مهم نارضایتی نیز همین مساله فساد است.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.