اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

بیانیه شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان درباره اعتراضات، ناآرامی ها و رویدادهای اخیر کشور

1396/10/25

شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان در باره اعتراضات، ناآرامی ها و رویدادهای اخیر کشور بیانیه‌ای صادر کرد. به گزارش کلمه در بخشی از این بیانیه تاکید شده است که بررسی عمیق و واقعی چرایی بروز اعتراضات اخیر می‌تواند در صورت وجود اراده لازم و کافی، از دل ناگواری‌ها، فرصت بیافریند.

همچنین در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به آنکه مردم معترض همان مردمی هستند که انقلاب کرده و به پیدایش‌، استقرار و استمرار نظام برآمده از انقلاب مدد رسانده‌اند، در جنگ تحمیلی ۸ ساله جانانه ایستاده‌اند نوشته شده: “اینکه چه علل و عواملی موجبات نارضایتی در میان مردمی با اوصاف آمده در بالا را فراهم آورده که با به جان خریدن انواع مرارتها و تهدیدات گام در خیابان بگذارند و مطالباتشان را فریاد بزنند، چندان دشوار نیست، کافی است همه ارکان کشور خود را اندکی جای آنان تصور کنند، مروری گذرا بر آنچه گذشته و شرایط گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و …. داشته باشند.”

شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان، دربخش پایانی بیانیه خود ۱۲ راهکار نیز ارائه داده از جمله: “برچیده شدن فضای امنیتی و رقم زدن گشایش‌های سیاسی با رفع حصرها و محدودیتها، آزادی زندانیان سیاسی، دانشجویان دربند، بازداشت‌های حوادث اخیر، دلجویی از خانواده داغدیده و آسیب دیده سال ۸۸ و اعتراضات اخیر، احقاق حقوق افرادی که حقوقشان به ناحق پایمال شده و مجازات متجاوزین به حقوق مردم؛ برداشتن محدودیتهای رسانه‌ها، احزاب و نهادهای مدنی و تضمین آزادی قانونی آنها، تمرکز و هدایت تمامی منابع مالی، پولی و ارزی کشور به سمت توسعه همه جانبه آن و پرهیز از هزینه کرد منابع کمیاب در خارج از مرزها بدون مجوز ملت”

به گزارش کلمه متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سرانجام بی توجهی به هشدارهای چندین و چند ساله اندیشه ورزان، مصلحان ،دلسوزان ،دغدغه مندان و خیرخواهان فردا و فرداهای این مرز و بوم ،اعتراضات گسترده مردم در نیمه اول دی ماه ۹۶ را موجب گردید و هزینه‌های هنگفتی را که می‌توانست در صورت چاره اندیشی پیشینی در بازگشت به همان هشدارها، اجتناب پذیر باشد،متوجه ملت و کشور شد.

همه این رویدادها در درون و یا به همراه خود سخن‌ها و فریادها دارند، راهکار مواجه با دردها و آلام بخش‌های مختلف ملت، امنیتی کردن فضای کشور نبوده و نیست. اگر امنیتی کردن فضا، راه حل بود، در سال ۹۶ آنهم پس از حدود چهل سال سپری شدن از عمر انقلاب اسلامی، قاعدتاً اعتراضات این چنینی امکان ظهور و بروز نمی یافت.
در دنیایی که همه کشورها به دنبال توسعه راه حلها برای تأمین و تضمین حداکثر منافع و رفاه برای مردم خود هستند،دمکراسی و پایبندی به الزامات آن را روز به روز توسعه می بخشند و تقویت می نمایند، آزادیهای اساسی و حقوق بنیادین و اولیه شهروندان را بیش از گذشته چون موهبتی گرانسنگ می نگرند و پاس می دارند، نقدهای بیرحمانه و اعتراضات مردم حتی در تندترین اشکالش را بر می تابند و حکیمانه و مدبرانه پیام نقدها و اعتراضها را دریافت کرده و فضا را برای جریان یافتن عادی و مسالمت آمیز آن مهیا می سازند و در قامت حکمرانی خوب، مدرن‌تر از قبل مواجهاتشان با اعتراضات را سر و سامان می‌دهند تا با کمترین هزینه – مخصوصا از منظر آسیب ندیدن معترضان و … – شرایط گذرای آغشته به تظاهرات و برآشفتگی ها را مدیریت کنند و با نکته گرفتنهای اصولی و آینده نگرانه از آن اوضاع ،فردای خویش را بهتر از امروز سازند،ما به کدامین سو میرویم؟ آیا خودنمایی این همه تجارب موفق ما را کفایت و قانع نمی کند که در سیاست ها و رویکردهایمان تجدید نظری کرده باشیم و در این وانفسای جهان و منطقه، تجربه شده ها را دوباره نیآزماییم؟!

بررسی عمیق و واقعی- و نه صوری- چرایی بروز اعتراضات اخیر می‌توانست و می‌تواند در صورت وجود اراده لازم و کافی، از دل ناگواری‌ها، برای ایران عزیز و مسئولان آن فرصت‌ها بیافریند و گره‌گشای مشکلات و مسائل برسازنده چنان تجمعات حامل انواع گله‌ها، نقدهای بعضاً تند و شکایت‌های مردم، گردد.

اینان همان مردمی هستند که انقلاب کرده و به پیدایش‌، استقرار و استمرار نظام برآمده از انقلاب مدد رسانده‌اند، در جنگ تحمیلی ۸ ساله جانانه ایستاده‌اند، در هنگامه‌های حساس و بحرانی، شرایط کشور را درک کرده و با کمبودها و دشواری‌ها به امید فرداهای بهتر ساخته‌اند، در زلزله‌ها به کمک همدیگر و دولت‌ها آمده‌اند که نمونه اخیرش کمک وسیع به زلزله زدگان استان کرمانشاه بوده است.

اینکه چه علل و عواملی موجبات نارضایتی در میان مردمی با اوصاف آمده در بالا را فراهم آورده که با به جان خریدن انواع مرارتها و تهدیدات گام در خیابان بگذارند و مطالباتشان را فریاد بزنند، چندان دشوار نیست،کافی است همه ارکان کشور خود را اندکی جای آنان تصور کنند، مروری گذرا بر آنچه گذشته و شرایط گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و …. داشته باشند و قانون گریزی‌ها ازجانب برخی از صاحبان قدرت، اختلاس‌های نجومی بی‌سابقه، عدم پیشگیری از وقوع اختلاس‌ها و مفاسد اقتصادی عمده و بحران ساز و نیز عدم برخورد قضایی بهنگام و امیدوار کننده با ناقضین قاتون اساسی و مفاسد زنجیره‌ای اقتصادی، رفتارهای جناحی و یکسویه نهادهایی که باید بی طرف باشند و تکرار آن رفتارها، یک چهارم شدن حقوق‌ها و دستمزدها در سال ۹۱، تدواوم آن و فقیر شدن اکثریت اعضای جامعه، رکود تورمی تحمیل شده طولانی مدت، نظارت ناپذیری‌ها و پاسخگو نبودنها ،احجافها و تبعیض‌هایی که سالیان سال وجود داشته، نادیده انگاشتن پیامهای حاصل از انتخابات مردم که نمونه روشن آن ۲۹ اردیبهشت امسال بوده ،امنیتی کردن فضای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و …،نادیده انگاشتن مطالبات به حق و قانونی زنان، جوانان، اقلیت‌های مذهبی و قومیت‌های تشکیل دهنده ایران زیبا، اعمال انواع محدودیت‌ها،حصرها و زندان‌ها بر منتقدین سیاسی و بسیاری از کاستی‌های مهم دیگر را باهم دیگر و به صورت ترکیبی مفهوم دار از مؤلفه‌های اساسی ذکر شده از نظرها بگذرانند تا مردم را بهتر و بیشتر درک نمایند و به آنها حق دهند اگر با صدایی رسا مطالبه‌ای را بیان می‌دارند و یا گاها خشمگینانه پا بر صورت بی‌احساس آسفالت خیابانها می‌کوبند تا شاید صاحبان قدرت برآمده از اراده ملت، آنها و دردها و رنجهایشان را دریابند و در پی‌درمان مبنایی دردها و آلام آنها باشند.

قانون اساسی حاصل کار این ملت بوده پس او از همه شایسته تر برای برخورداری از اجرای بدون تنازل قانون اساسی مخصوصا فصل سوم آن که ناظر به حقوق ملت است،می باشد. فصل سوم، اصالت و ضرورت داشته و تصویبش نشانگر اهمیت والای مردمسالاری در جمهوری اسلامی ایران بوده است.

پس باید اوضاع زمانه را به طور شایسته سنجید و دریافت، از بهانه‌های بیجا دست برداشت، به مردم اعتماد کرد، دست به اعتماد آفرینی بیشتر زد و راه را برای ابراز نظر آزادانه مردم، انتقادات و اعتراضات آنها گشود، برای پاک کردن صورت مسأله، به تجعات اعتراضی مردم فورا انگ “کار بیگانگان بوده و با اشاره و حمایت فلان کشور و گروهک محو شده از اذهان، شکل گرفته” نزد و “قصد براندازانه داشتن” بر آن نتراشید.

پر واضح است وقتی ما نارضایتی‌ها تراشیدیم و مجموعا ً در همه جوانب امر اوضاع خوبی را رقم نزدیم، دیگرانی و غریبه‌هایی هم ممکن است پیدا شوند و خواسته باشند از وضعیت حادث شده سوء استفاده‌هایی بکنند، که باز باید ابتدا به خودمان بنگریم و نهیب بزنیم تا دیگران و غریبه‌ها! خودمان را سرزنش کنیم تا آنها!

اکثریت پیروز در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نباید احساس کنند جای اکثریت و اقلیت عوض شده که متأسفانه در ۶ ماه و اندی که از آن انتخابات گذشته چنین احساس ناخوشایندی را با دیده شدن برخی از رفتارها، گفتارها، برنامه‌ها وعملکردها، داشته‌اند که پیدایش چنین احساس و ادراک یأس آوری به هیچ به وجه به منفعت کشور، مردم و آینده این سرزمین نیست.

بدبینی ساختن مردم به اصلاحات و اصلاح طلبان با نشنیدن پیام انتخاب مردم و ناامید سازی مردم از صندوق‌های رأی و نتایج انتخابشان به نفع هیچکدام از جریانات سیاسی موجود نیست و صد البته موجب طمع بیگانگانی که به هیچ عنوان دلهایشان به حال ملت ما نسوخته و نمی سوزد، خواهد شد.

لذا در پایان بر پیشنهاد چاره ساز انجام و محقق سازی موارد زیر برای گذر از شرایط نامساعد کنونی و راهیابی به شرایط مطلوب و دربرگیرنده بهروزی و منافع ملت عزیز ایران ،تأکید می نماییم.

۱- اجرای بدون تنازل قانون اساسی

۲- گفتگو و آشتی ملی بدون از دست دادن فرصتهای گرانبهای در دسترس

۳- دلجویی از مردم و شنیدن مؤثر نقدها و حرفهای آنان و تلاش برای برآورده ساختن مطالبات قانونی

۴- هم قسم شدن، همراه، هم برنامه و همگام شدن همه بخشهای حاکمیت فارغ از گرایشات سیاسی، برای تجمیع تمامی بضاعت‌ها،توان‌ها و سرمایه‌ها و … جهت غلبه بر بحران‌های موجود اعم از اقتصادی (رکود تورمی-عدم رفاه – معیشت – بیکاری )، اقلیمی (بحران آب و …) ، سیاسی، اجتماعی (شکاف ملت-دولت) و …

۵- رفع انواع تبعیض‌ها، درک شرایط و مشکلات اقتصادی مردم و کوشش امیدآفرین و برنامه محور برای رفع مشکلات و بهبود شرایط اقتصادی ، اجتماعی و …

۶- تعریف و اجرای برنامه جامع ویژه برای رسیدگی به وضعیت محرومان و مستضعفان جامعه و کاهش فاصله شدید طبقاتی

۷- حذف و یا اصلاح قوانینی که ناسازگار با روح و منظور اصلی قانون اساسی، هستند.

۸- بازنگری و اصلاح عمده در سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ها و مدیریت صدا و سیما و نیز فراهم کردن زمینه رفع انحصار کامل از آن و صدور مجوز راه اندازی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی به بخش خصوصی و جریانهای سیاسی کشور

۹- برچیده شدن فضای امنیتی و رقم زدن گشایش‌های سیاسی با رفع حصرها و محدودیتها، آزادی زندانیان سیاسی، دانشجویان دربند، بازداشت‌های حوادث اخیر، دلجویی از خانواده داغدیده و آسیب دیده سال ۸۸ و اعتراضات اخیر، احقاق حقوق افرادی که حقوقشان به ناحق پایمال شده و مجازات متجاوزین به حقوق مردم

۱۰- برداشتن محدودیتهای رسانه‌ها، احزاب و نهادهای مدنی و تضمین آزادی قانونی آنها

۱۱- تمرکز و هدایت تمامی منابع مالی، پولی و ارزی کشور به سمت توسعه همه جانبه آن و پرهیز از هزینه کرد منابع کمیاب در خارج از مرزها بدون مجوز ملت

۱۲-حذف بودجه رانتی، غیر قابل توجیه و حساسیت زا و اعتراص برانگیز نهادهای غیر دولتی و غیر پاسخگو از قوانین بودجه خصوصا لایحه بودجه ۹۷ و تصویب قانون بودجه ای تحول زا و کسب و کار آفرین که کاملا تحت مدیریت و پاسخگویی سازمان برنامه و بودجه باشد.

شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.