اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

اسحاق جهانگیری: صداوسیما اجازه نداد با مردم صحبت کنم/صداوسیما نمی‌تواند در دست تعدادی تندرو باشد

1396/10/19

صبح امروز نخستین کنگره سالگرد آیت فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی برگزار شد. به گزارش کلمه بنا بر اظهارات محمد هاشمی برادر هاشمی رفسنجانی، برگزار کنندگان این همایش در نامه‌ای به دفتر رهبری، منتظر پیامی از او خطاب به این کنگره بودند که پیامی دریافت نکردند. همچنین قرار بر این بود رئیس جمهور سخنران این مراسم باشد که سه روز پیش از دفتر وی خبردادند که حضور پیدا نمی‌کنند، موضوعی که باعث گلایه فاطمه هاشمی شد و در این باره گفت: “هاشمی مظلوم بود و مظلومیت او ادامه خواهد داشت .عدم حضور رئیس جمهور در مراسم امروز دلیلی بر مظلومیت ایشان است.”

اما اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در این مراسم حضور پیدا کرده و به ایراد سخنرانی پرداخت، او در سخنرانی خود نه تنها در مورد آیت الله هاشمی رفسنجانی صحبت کرد، که به تظاهرات اعتراضی مردم نیز پرداخته و خبر داد که صدا و سیما اجازه حضور به او و گفت و گوی زنده با مردم را نداده است.

اسحاق جهانگیری صبح امروز در نخستین کنگره سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان بر انتخابات باور داشت و تاکید بر انتخاباتی آزادی داشت که حقوق مردم رعایت شود و از انتخابات با مشارکت بالا صحبت می‌کرد. از رویکردهای اصلی ایشان این بود که علیرغم حضور در بالاترین مسئولیت‌هایی که مورد نقد مردم قرار می‌گرفت همواره خود را در معرض رای مردم قرار می‌داد زیرا فکر می‌کرد با رای مردم بهتر می‌تواند عمل کند.

وی با اشاره به ردصلاحیت آیت‌الله هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ تصریح کرد: در انتخابات سال ۹۲ به صحنه آمد ولی ناباورانه ردصلاحیت شد. فکر می‌کردند با رد صلاحیت او صحنه را ترک می‌کند ولی او قهر نکرد و عافیت‌طلبی نکرد ولی ایشان با تدبیر، رئیس‌جمهور درست کرد. من آن زمان رئیس ستاد ایشان بود. در همان موقع نزد ایشان رسیدیم و گفتم تکلیف چیست؟ گفت فلانی من همان هاشمی دیروز هستم با کمترین تغییر. با همان نزدیکی با رهبری. ستادها را جمع کنید. حتی اعتراض هم نکرد. ایشان تدبیر کرد و آقای روحانی را رئیس‌جمهور کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: ایشان برای انتخابات مجلس ۹۴ و انتخابات خبرگان و آن رای عظمیی که مردم به ایشان دادند، فکر کرده بود. برای انتخابات ۹۶ از اوایل ۹۵ فکر و برنامه‌ریزی می‌کرد و من حداقل سه بار با ایشان صحبت کردم و چه اصراری که آقای روحانی در انتخابات ۹۶ کاندیدا شوند.

مردم با رای بالا به آیت‌الله هاشمی نشان دادند همچنان ایشان را قبول دارند

جهانگیری با بیان اینکه با رای بالایی که مردم در انتخابات مجلس خبرگان به آیت‌الله هاشمی دادند همه دیدند که مردم همچنان ایشان را قبول دارند، خاطرنشان کرد: در مراسم بدرقه موج عظیمی او را بدرقه کردند.

وی با بیان اینکه آقای هاشمی نظریه توسعه داشت و برای تکنوکرات‌ها یک الگو و سرمشق بود، ابراز داشت: آیت‌الله هاشمی مفهوم توسعه را می‌فهمید. فن‌سالاران زیادی دور آیت‌الله هاشمی جمع شدند. آقای هاشمی اقتصاد را اینگونه می‌دید که هم باید به روستاها رسیدگی کرد و هم کارهای بزرگ انجام داد.

بعد از خطبه هاشمی درباره مترو، کسی جرات نکرد حرفی بزند

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وضعیت کشور در زمان جنگ بیان کرد: در زمان جنگ یک میلیارد دلار برای اداره کشور بود. در آن دوران سخت، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دنبال ساخت مترو بود. نمایندگان مجلس پیش او رفتند. گفتند مشکلات زیاد است، وقت مترو نیست.

جهانگیری ادامه داد: ایشان سعی کرد ما را قانع کند و در خطبه نمازجمعه درخصوص مترو صحبت کرد و بعد از خطبه کسی جرات نکرد حرفی بزند.

آیت‌الله هاشمی بعد ۸۸ مانع حذف اصلاح‌طلبان شد

جهانگیری با تاکید اینکه امروز ایران پیش از همیشه به اندیشه و مشی ‌آیت‌الله هاشمی رفسنجانی احتیاج دارد، گفت: مشی که به اعتدال فکر می‌کند، مشی که برای جلوگیری از فرسایش کشور برنامه داشته باشد و مشی که از حذف نیروهای انسانی کشور ممانعت می‌کرد.

وی آیت‌الله هاشمی با بیان اینکه از هیچ تهمتی هراس نداشت، اظهار داشت: شجاعانه وارد میدان می‌شد. وقتی اصلاح‌طلبان فکر می‌کردند برای حذف رقیب، هاشمی مانع است، با آن مخالف کردند. بعد ۸۸ نیز مانع حذف اصلاح‌طلبان شد و ایستاد. بعد ۸۸ با ایشان صحبت می‌کردم. ایشان گفت می‌خواهند جریان قوی از انقلاب حذف کنند اما من ایستادم و نمی‌گذارم.

مسیر حل انتظارات و اعتراضات گفت‌وگو است

وی با اشاره به وضعیت کنونی کشور خاطرنشان کرد: کشور امروز یک سال بعد از آیت‌الله هاشمی عزیز در موقعیت‌های حساس قرار گرفته است. در شرایط فعلی کشور بسیاری در حالی که همه می‌دانند به رغم تهدیدات پیشرو فرصت‌های کم‌نظیری پیش‌روی ماست. چه کنیم نگرانی‌ها و اعتراضات در کشور حل شود، البته در کشورهای در حال توسعه امری عادی است.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: مشکلات اقتصادی و مسائل فراوان است اما مسیر حل انتظارات و اعتراضات گفت‌وگو است.

جهانگیری با اشاره به اینکه ریشه و زمینه‌های ایجادکننده افزایش مطالبات در هر زمان را باید بررسی کنیم، ابراز داشت: اگر زلزله‌ای آمد، فقط نباید به بحث زلزله بپردازیم. در زمان بحران، قبل و بعد باید به ریشه‌ها رسید. این مسئولیت مشترکی بین همه مسئولان است.

وی با تاکید بر اینکه وجود نارضایتی باید بررسی شود، بیان کرد: راه حل بالا بردن رضایت عمومی فراهم کردن امکان ارتباط و نقد و گفت‌وگو است. گفت‌‌وگو بهترین مسیر برای حل بحران است. البته عده‌ای بی‌جهت از گفت‌وگو فرار می‌کنند. باید قدرت پذیرش انتقادات را بالا ببریم و از ارتباط که مهم است، نباید بگذریم. ما نباید کاری کنیم که نارضایتی‌ها به کینه‌ورزی و خشونت تبدیل شود.

دفاع از دمکراسی و حقوق شهروندی با گفت‌وگو امکانپذیر است

فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی با بیان تاکید بر اینکه پاسخگویی باید در اولویت قرار گیرد، یادآور شد: ما باید به روش آیت‌الله هاشمی عمل کنیم، با مردم باشیم. نارضایتی مردم برایش مهم بود، ما باید نسبت به خواسته‌ها و مطالبات ملی عمل کنیم.

جهانگیری اضافه کرد: دفاع از دمکراسی و حقوق شهروندی با گفت‌وگو امکانپذیر است. عملا باید به میدان بیایم. زمان، زمان گفت‌وگو است.

جهانگیری خطاب به صداوسیما گفت: صداوسیما باید در روشش تغییر ایجاد کند. صداوسیما نمی‌تواند در دست عده‌ای محدود تندرو باشد. چرا این گونه رفتار می‌کنید؟ رسانه ملی باید حتی در اختیار معترضان و همه مردم باید باشد.می خواستم با مردم مستقیما صحبت کنم اما صدا و سیما بهانه “مشکل فنی” آورد.

اقتصاد را ته‌دره بردند و ما آن را ده پله بالا آوردیم

وی با بیان اینکه به عنوان نماینده دولت می‌گویم می‌دانیم مردم مشکلات زیادی دارند، اظهار داشت: بیکاری است و معیشت سخت شده است. دوستان عزیز مسیر توسعه را به خوبی طی می‌کنیم اما عده‌ای می‌گویند مردم حس نمی‌کنند. می‌گویم درست است. اقتصاد را ته‌دره بردند و ما آن را ده پله بالا آوردیم اما هنوز ته دره است.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: رشد منفی اقتصاد را مثبت کردیم. ۱۰ سال بود که در کشور شغل ایجاد نشد بود. ما با نصف درآمد نسبت به سال ۹۰ توانستیم ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم ولی باز سه میلیون بیکار داریم. قدرت خرید مردم کم شده است. ما دریافتی قشر ضعیف را کم کردیم.

دولت مصمم به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است

جهانگیری یادآور شد: گفتیم اگر کسی از مبلغی کمتر درآمد دارد، اعلام کند تا تفاوت آن را بدهیم. ما می‌خواهیم چهره خشن فقر از بین ببریم. سرمایه خارجی زیادی جذب شده است. در زمینه راه آهن کارهای زیادی کردیم. میادین مشترک نفتی را توسعه دادیم. کارهای بزرگ کردیم از کارهای کوچک غافل نیستیم.

وی افزود: بهترین خدمات در این دوره به مناطق محروم شده است. دولت مصمم است سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را که مد نظر رهبری است را اجرا کند.

ایران با برهم زدن برجام توسط امریکا عزا نمی‌گیرد

معاون اول رئیس‌جمهور خطاب به کاخ سفید نیز تصریح کرد: با افتخار به آمریکایی‌ها می‌گویم که اگر از برجام بیرون بروید، اشتباه می‌کنید. شما اگر برجام را برهم بزنید، ایرانی‌ها به کار خود ادامه می‌دهند و عزا نمی‌گیرند.

جهانگیری با بیان اینکنه امروز ما مسئول سازندگی ایران هستیم، خاطرنشان کرد: در زمان جنگ ملت ایران نشان داد با حضور همه جریان‌ها و اقشار که به زعم کارشناسان، طولانی‌ترین جنگ معاصر بود، حتی یک وجب از خاک کشور را ندادیم. مثل هاشمی حساس و نگران باشیم ولی امیدوار و فعال، با مردم باشیم، جریان‌های سیاسی کشور را به رسمیت بشناسیم. باید شرایط گفت‌وگوها ایجاد شود. بزرگترین تهدیدها به نقاط قوت تقویت شود.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.