اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در رابطه با وقایع اخیر: صدای اعتراض مردم را به درستی بشنوید

1396/10/11

ِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

أُرِيدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ ۚ وَمَا تَوْفِيقِي إِلَّا بِاللَّهِ ۚ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَإِلَيْهِ أُنِيبُ

قصدی جز اصلاح (جامعه) تا آنجایی که بتوانم ندارم و توفیق من جز به (یاری)خدا نیست بر او توکل کرده ام و به سوی او بازمی‌گردم.
(سوره هود آیه ۸۸)

در روزها اخیر، در بعضی شهرهای ایران شاهد اعتراض برخی از مردم به شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بوده‌ایم. شرایطی که ناشی از نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی، عدم شفافیت در تخصیص منابع مالی به برخی نهادها و فساد گسترده در سایر سطوح مدیریت کشور است. در این شرایط، ما دانشجویان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، به عنوان بخشى از دانشجويان اين مرز و بوم بنابر وظیفه و دغدغه خود مبنی بر دفاع از دین ، ملت و میهنمان از شرایط امروز كشور نگرانیم و ضمن محکوم کردن رفتارهای ساختار شکنانه، خشونت‌های کور و ایجاد آشوب، بر خود لازم دیدیم ضمن تحلیل علل بروز نارضایتی‌های اخیر، راهکارهای خود را برای خروج از این وضعیت بیان نماییم.

جامعه امروز ایران مدت‌هاست از نابسامانی‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی رنج می‌برد و هر بار نجیبانه به امید اصلاح امور، با شرکت در انتخابات‌ها مطالبات خود را بیان می‌کند. اما در تمامی این سال‌ها نه تنها پیام درستی برای بهبود شرایط، خصوصا بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی دریافت نکرده است، بلکه گاه با سرکوب منتقدین نیز مواجه گشته است. برخورد با منتقدینی که خواستار اصلاح فرایندها و ساختارها و در یک کلام اصلاح امور در جامعه بودند، امروز ما را به جایی کشانده است که عده‌ای به دور از رعایت مصالح و قوانین کشور به خیابان‌ها آمده‌اند تا از آخرین راه حل موجود برای رساندن صدای خود به گوش مسئولان استفاده کنند.
در چنین شرایطی، ما دانشجويان ضمن تاكيد بر پاسدارى از اصول اساسى قانون اساسى مانند اصل٢٧ مبنى بر " آزادى هرگونه اجتماعات و راهپيمايى ها بدون حمله سلاح به شرط انكه مخل مبانى اسلام نباشد" و همچنين حق نقد و اعتراض به شرايط موجود؛ امنيت و آرامش كشور را حاصل خون شهداى اين كشور و انقلاب و پیش زمینه‌ی هرگونه توسعه ملی ميدانيم و حركات خشونت آمیز و بی‌حرمتی به نظام و کشور و خون شهدا را كه اين آسايش و امنيت را مختل می‌کند محکوم می‌نماییم ، در برابر هر عملی که به امنیت کشور لطمه وارد کند می‌ایستیم و هرگونه دخالت بیگانگان در امور داخلی کشورمان را شدیدا محکوم می‌کنیم. اما این نکته را نیز به روسای قوای قضائیه، مجریه، مقننه و سایر ارکان حکومتی یادآور می‌شویم كه برخی حركات احساسى ناشى از پايين آمدن آستانه تحمل مردم در اثر بى‌تدبيرى ها و كم توجهى‌هاى دستگاها و نهادها می‌باشد. راه حل، نه در سرکوب، که در دیده شدن معترضین و خواسته‌های آنان است. نادیده انگاشته شدن خواسته‌های بسیاری از مردم توسط برخی از مسئولین در طول سال‌های متمادی یکی از علل بروز وضعیت فعلی است لذا در این میان حل مشکلات اقتصادی و معیشتی که بر مردم فشار می‌آورد می‌بایست در اولویت کار قرار گیرد. چگونه مي‌توان از مردمى كه روز به روز توان خريد سفره اقتصاديشان طبق آمارهاى رسمى كاهش پيدا می‌كند و در شرايطی كه در تامين حداقل مايحتاج زندگى خود دچار مشكل شده‌اند درحالى كه فلان نهاد، سازمان يا شخصيت حقيقى يا حقوقى بدون دلایل توجيه پذير بودجه هنگفتى را تصاحب مي‌كند توقع خويشتندارى داشت؟
ناامید کردن مردم از صندوق‌های رای و اصلاح تدریجی از طریق دخالت گاه و بی‌گاه نهادهای انتصابی در امور، عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی مسئولین، عدم رسیدگی با مفسدین اقتصادی و نبود شفافیت کافی در نظام اقتصادی کشور و مشاهده نشدن اراده کافی در قوه قضائیه برای ایستادگی در برابر رانت‌هایی که به برخی اشخاص حقیقی و حقوقی داده می‌شود، یکی از عوامل شکل‌گیری اعتراضات فعلی است. به همین جهت ما راه حل را پیش از هر چیز در شفافیت مالی و اقتصادی سایر نهادها و ارگان‌ها می‌دانیم و اصلاح ساختار بودجه در راستای تقویت منافع ملی و حل مشکلات مردم را در این رابطه ضروری می‌دانیم. همچنین ضرورت دارد تا صدای مردم و منتقدین از صدا و سیما که باید رسانه ملی باشد -نه رسانه یک جریان و گروهی خاص- شنیده شود تا همگان احساس کنند که امکان رساندن صدایشان به مسئولین را از طرق مسالمت آمیز دارند.
به سران قوا و تک تک سیاستگذاران و مجریان حاکمیت تاکید می‌کنیم که غفلت بیش از این جایز نیست. مردم از فقر و بیکاری، از فساد و تبعیض، از رانت و اختلاس، از برخوردهای دوگانه و خودی و ناخودی دانستن و پایمال شدن حقوق شهروندی جان به لب شده اند. صدای اعتراض مردم را به درستی بشنوید.

به رقبای انتخاباتی دولت و جریان‌های حامی آنها نیز تذکر می‌دهیم که اکنون زمان ماهی گرفتن از آب گل آلود نیست، مطالبات مطرح شده و اعتراضات نه فقط دولت بلکه تمامی ارکان نظام را خطاب قرار داده است لذا به عوض هدیه دادن سمعک به دولت، سمعکی در گوش خود قرار دهید تا آنچه واقعا در حال رخ دادن است را بشنوید به یقین سیاسی کاری و سوءاستفاده از نارضایتی‌ها، ظلم بزرگی در حق انقلاب و اسلام است.

در پایان ما دانشجويان انجمن اسلامى دانشجويان دانشگاه تهران و علوم پزشكى تهران نسبت به صيانت از حريت و عزت دانشگاه به تمامى مسئولان امر هشدار جدی می‌دهيم و از آنها دعوت می‌کنیم تا در مسیر بازگرداندن ثبات و آرامش، با اراده جدی و اقدامات عقلانی و امید ساز گام بردارند و امیدواریم با درس گرفتن از وقایع سال‌های گذشته، دیگر شاهد شكسته شدن حرمت و حريت دانشگاه که همان شكستن حرمت و حريت و عزت كشور است، نشویم و ضمن محکوم کردن برخی شعارهای ساختارشکنانه در محیط دانشگاه، از سایر تشکل‌ها نیز می‌خواهیم به جای شعار نویسی بر دیوارهای دانشگاه و توهین به همکلاسی‌های خود، مسیر گفتگو با آن‌ها را پیش بگیرند که گفتگو بهترین مسیر و روش برای عبور از وضعیت فعلی می‌باشد. همچنین با توجه به اتفاقات دلخراش روزهای گذشته مبنی بر بازداشت تعدادی از دانشجویان، خواستار آن هستیم که وزارت علوم و مسئولان دانشگاه در آزادی هر چه سریع‌تر دانشجویانی که در اعتراضات دستگیر شده‌اند، در نهایت جدیت پیگیری های لازم را انجام دهند تا مباد که لکه ننگ دیگری بر قداست و اعتبار آزادی بیان در محیط دانشگاه بنشیند.

مَنْ عَمِلَ بِالْعَدْلِ حَصِنَ اللهُ مُلْكِه (امام على عليه السلام)
هركس به عدالت رفتار كند خداوند حكومتش را حفظ مي‌كند.
السلام علیکم

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.