اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

واکنش نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی به صحبت‌های شمخانی در خصوص حصر رهبران جنبش سبز

1396/8/10

واکنش به اظهارات روز گذشته دبیر شورای امنیت ملی محدود به فرزندان میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی باقی نماند. بسیاری از هوادران محصورین در فضای مجازی نسبت به این اظهارات خلاف واقع واکنش نشان دادند و از دبیر شورای امنیت ملی خواستند تا دروغ نگوید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی روز گذشته در نشست خبری خود در محل نمایشگاه مطبوعات در برابر پرسش خبرنگاران از موضوع حصر و آخرین تحولات در این ارتباط قرار گرفت و در خصوص رفع حصر بیان کرد: زمانی که دلیل وقوع آن حل شود، دلیل آن هم روشن است که پس از انتخابات ۸۸ رخ داده است. علی شمخانی با بیان اینکه آنها هر کسی را که اراده کنند می‌توانند ببینند، یادآور شد: واژه حصر واژه درستی نیست این آقایان مدنظر شما در حصر نیستند. وی همچنین افزود: اخیرا آقای کروبی درخواست کرد که آقای دوستی را ببیند و انجام شد.

این اظهارات حتی با واکنش نمایندگان مجلس مواجه شد، محمود صادقی، غلامرضا حیدری و مسعود پزشکیان در گفت و گو با روزنامه بهار پاسخ اظهارات شمخانی را دادند، هرچند که به نسبت صادقی و پزشکیان، حیدری نسبت به سخنان دبیر شورای امنیت ملی خوش بینانه‌تر نگاه کرده و امیدوار است که به زودی حصر برداشته شود.

محمود صادقی: امیدواریم گشایشی حاصل شود

محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی در این باره به روزنامه بهار گفت: اینکه بخواهیم یک واقعیت را انکار کنیم جامعه نمی‌پذیرد. به هر حال مقصود از حصر این است که فردی را در محلی معین به صورت اقامت اجباری و به دور از ارتباط آزاد با دیگران محدود کنیم. به هر ترتیب این موضوعی است که در ارتباط با محصورین وجود دارد و قابل انکار هم نیست. ماهم شنیده‌ایم گشایش‌هایی بوجود آمده و امیدواریم این گشایش‌ها آغازی برای برطرف شدن حصر باشد. به نظر می‌آید اراده‌ای که در مجموع نظام شکل گرفته این است که رفته رفته این معضل حل شود اما آغاز این راه با انکار اصل موضوع شدنی نیست.

پزشکیان: واقعا آقای شمخانی این حرف را زده است؟!

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی که به نمایشگاه مطبوعات آمده بود در حال بازدید از غرفه روزنامه بهار و در واکنش به گفته‌های دبیر شورای عالی امنیت ملی با تعجب از این گفته‌ها، این‌گونه واکنش نشان داد: واقعا آقای شمخانی این حرف را زده است؟!

وی همچنین با این پرسش ادامه داد: اگر محصوران، حصر نیستند پس وضعیتشان را باید چه نامید؟!

این عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید مجلس اظهارات بیشتر در این زمینه را در گرو پاسخ‌های روشن دبیر شورای عالی امنیت ملی به پرسش‌هایی از این دست دانست و ابراز امیدواری کرد که موضوع حصر هرچه زودتر مرتفع شود و رفع حصر تحقق یابد.

حیدری: صحبت‌های شمخانی جدید است

در کنار تمامی این واکنش‌ها اما واکنش غلامرضا حیدری دیگر عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید جالب توجه بود.

این نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران به گفته‌های دبیر شورای عالی امنیت ملی مثبت نگریست و آن را نوید آغاز دوران گشایش‌های جدید در ارتباط با موضوع حصر دانست.

حیدری با بیان اینکه آقای شمخانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی مقام مسئول هستند و در زمینه حصر هم خودبه‌خود مسئول‌تر، گفت: امیدواریم این فرمایش که این عزیزان در حصر نیستند و درست نیست که کلمه حصر به کار برده شود، واقعیت داشته و یا به امید خدا واقعیت پیدا کند. زیرا اینطور که ایشان فرمودند، آقایان موسوی و کروبی و سرکار خانم رهنورد می‌توانند با هر کسی که خواستند ملاقات کنند، طبیعی است که تعبیر حصر خودبه‌خود نباید به کار برده شود.

وی در پاسخ به اینکه برخی معتقدند دیدارهای انجام‌شده با محصورین گزینشی بوده، گفت: خوب است که ما همین صحبت‌های آقای شمخانی را ملاک قرار دهیم و به تحقق آن امیدوار باشیم. باید تشویق کنیم به اینکه این فرمایشات برای همه مشهود باشد. یعنی دیگر همه به صحت فرمایش ایشان شهادت دهند که قطعا هم صحت خواهد داشت.

این نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران همچنین در پاسخ به اینکه اگر این اظهارات صحت دارد، چرا دیدارهایی برای هر سه نفر میسر نشده است، اظهار کرد: ایشان نگفتند این گشایش‌ها در گذشته بوده، بلکه این اتفاقات به امید خدا در حال انجام است و فرمایشات آقای شمخانی هم جدید است.

حسین نورانی‌نژاد، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در واکنش به گفته‌های دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره حصر به روزنامه بهار گفت: ظاهر گفته‌های آقای شمخانی خوشایند نیست زیرا به نظر می‌رسد ایشان یک واقعیت کاملا ملموس درباره حصر را کتمان کرده‌اند. اما صِرفِ اظهار نظر ایشان درباره حصر را با توجه به حسن ظنی که همواره به آقای شمخانی وجود داشته، می توان نشانه امیدوارکننده‌ای برای تحقق حرف‌هایشان در آینده‌ای نزدیک دانست.

حسین نورانی نژاد در گفت و گو با روزنامه بهار افزود: زمانی که آقای شمخانی تاکید کردند که حصر نیست، کماکان آن درب‌های آهنی و میله‌هایی که فضای حصر را ایجاد کرده‌اند وجود داشت و همچون گذشته کسی نمی‌توانست از مقابل ماموران امنیتی که محافظان حصر هستند نزد محصوران برود.

وی تصریح کرد: مصاحبه منسوبین آقای کروبی و اطلاعاتی که از خانواده مهندس موسوی دریافت شده نیز نشان می‌دهد که دست که تاکنون حرف های آقای شمخانی محقق نشده و اینطور نیست که آنها هرکه را که می‌خواهند بتوانند ببیند.

نورانی‌نژاد ادامه داد: اما وجه مثبتی را می‌توان از این مصاحبه برداشت کرد که تا حدی مبتنی بر حسن ظنی هست که کماکان نسبت به آقای شمخانی به خاطر سابقه با مروتی که از ایشان سراغ داریم در ذهن‌ها ایجاد می‌شود. در نظر فعالان سیاسی آقای شمخانی متفاوت از کسانی است که مجله‌ای مانند رمز عبور را منتشر کرده و وقیحانه حرف‌های عجیبی درباره خوش‌گذرانی محصوران می‌زنند که همه هم می‌دانند کاملا دروغ است. بنابراین به خاطر این خوش‌بینی، باطن مصاحبه آقای شمخانی مقداری امیدبخش می‌شود، بدین معنا که شاید قرار است ما از این پس شاهد رفع ابعاد حصر باشیم تا جایی که رفع کامل حصر صورت بگیرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه یادآور شد: دیدارآقای کروبی با آقای دوستی اگر آغاز راهی باشد برای کاهش حصر تا جایی که رفع کامل حصر باشد، اقدام مثبتی است و در این صورت نیازی هم نبود که آقای شمخانی بگویند این دیدار به درخواست آقای کروبی بوده است و یک گام مثبت را اسیر حاشیه کند. اما اگر این حرف را هم از ایشان بپذیریم و کاری نداشته ‌باشیم که دیدار مذکور به درخواست چه کسی بوده، طبیعی است که از این به بعد باید شاهد دیدار آزاد محصورین با خانواده و دوستانشان و هرکسی باشیم که آنها اراده می‌کنند.

وی گفت: آنچه مسلم است بر این حرف های آقای شمخانی افعال حال و ماضی نمی نشیند، اما انتظار می‌رود که نویدبخش اتفاقات مثبتی در آینده خیلی نزدیک باشد.

در همین رابطه ساجده عرب‌سرخی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در واکنش به گفته‌های دبیر شورای عالی امنیت ملی در ارتباط با حصر به روزنامه بهار گفت: به صحبت‌های روز گذشته آقای شمخانی از دو وجه می‌توان پرداخت. یکی اینکه این صحبت‌ها را مدخل رفع این معضل بدانیم که بالاخره بعد از چند سال قرار است حل شود و یا اینکه فکر کنیم ایشان نتوانستند از سوال فرار کنند و یا خواستند از پاسخ درست به سئوال خبرنگار فرار کنند و صحبتی کردند که در هر دو صورت به چند مدل می‌توان به آن توجه کرد.

ساجده عرب سرخی افزود: در نمایشگاه مطبوعات سال ۹۴ وقتی درباره رفع حصر از آقای شمخانی سئوال شد ایشان از پاسخگویی فرار کردند و گفتند یک لیوان آب به من بدهید بخورم. اگر خوش‌بینانه به پاسخ‌های روز گذشته آقای شمخانی نگاه کنیم، می‌توان گفت این صحبت‌ها می‌تواند به نوعی رونمایی از پروژه رفع حصر باشد که با ملاقات آقای کروبی و آقای دوستی شروع شده است. نکته مثبت دیگر هم این است که تا به حال بارها گفته شده که مسئولیت حصر با شورای عالی امنیت ملی است اما خود اعضای شورای عالی امنیت ملی به سمت عضویت در آن، صحبت رسمی نکرده بودند. شاید برای اولین بار این اظهار نظر صریح دبیر شورای عالی امنیت ملی را بتوانیم با دیدی خوش‌بینانه یک گام به جلو تلقی کنیم و بگوییم ایشان که تا به حال موضع‌گیری صریحی درباره حصر نداشتند وقتی درباره حصر صحبت می‌کنند، انشاالله قرار است اتفاقات مثبتی بیفتد.

وی در ادامه یادآور شد: اما این صحبت‌ها نکات منفی هم دارد و آن چند سخن غیرواقع ایشان است. از میان سه محصور آقای کروبی ملاقاتی داشته‌اند اما آقای موسوی و خانم رهنورد هیچ ملاقاتی نداشته‌اند و اخباری مبنی بر اینکه با آنها درباره ملاقات‌ها صحبت شده باشد هم وجود ندارد. گفته‌های آقای شمخانی درباره اینکه محصوران هر که را که مد نظرشان باشد می‌توانند ببیند، غیرمنصفانه می‌دانم. حداقل این بود که می‌توانستند بگویند داریم تلاش می‌کنیم تا این اتفاق بیفتد. دیگر حرف غیرواقع ایشان در ارتباط با موضوع ملاقات آقای دوستی و آقای کروبی است، موضوعی که پسر آقای کروبی آن را رد کردند و اخبار دیگرهم همین امر را تایید می کند که آقای دوستی از سمت وزارت اطلاعات و نهادهای دیگری خواسته شدند، با ایشان صحبت و گفته شده که می‌توانند به ملاقات بروند. متاسفانه آقای شمخانی از این ملاقات به عنوان مصداق صحت صحبت‌هایشان استفاده کردند. همین امروز دختران آقای موسوی و خانم رهنورد گفتند که حصر همچنان برقرار است و از سه‌شنبه گذشته که ملاقات داشتند تا این سه‌شنبه هیچ خبری از پدر و مادر خود نداشته‌اند. اگر ما دیوارهای حصر، عدم امکان خروج محصوران از خانه‌شان و نگهبان‌هایی که مستقر هستند را حصر ندانیم، همین که اقوام درجه یک خانواده‌ای در عرض یک هفته هیچ خبری از خانواده خود نداشته و فقط تحت پروتکل‌های خاص امنیتی بتوانند هفته‌ای یک بار در ساعت مقرر به دیدار پدر و مادر خود بروند، موضوع را روشن می‌کند.

عرب‌سرخی در ادامه گفت: آقای شمخانی مشخصا در نشست خبری خود می‌گویند این اسمش حصر نیست و آقایان مد نظر شما در حصر نیستند. اگر این حصر نیست خوب است آقای شمخانی توضیح دهند که پس این وضعیت چه نام دارد؟ در هر حال اصل حصر قابل انکار نیست. بحث دیگری که جنبه منفی و بدبینانه صحبت‌های آقای شمخانی است، اتفاقی است که در دو سه هفته اخیر بیشتر دیده‌ایم، موضوعی مانند مصاحبه‌ای که آقای مقدم‌فر داشتند که گفته‌ بودند محصوران اسب‌سواری می‌کنند و موارد دیگر. نگرانی من این است که عادی جلوه دادن حصر توسط برخی که اخیرا در مصاحبه‌ها آماده است، در صحبت‌های آقای شمخانی ادامه پیدا کرده باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خاتمه افزود: در هر حالت همه اینها تحلیل است و من هیچ خبری از اینکه پشت پرده صحبت‌های آقای شمخانی چیست و ایشان دارند درباره یک اتفاق خوب کد می‌دهند یا اینکه می‌‌خواهند عادی‌سازی کرده و از مدل دیگری از حصر رونمایی کنند، ندارم. اما در نهایت شخصا ترجیح می‌‌دهم فکر کنم آقای شمخانی به جای فرار از پاسخ و یا موضوع دیگری دارند برای تحقق این مطالبه ملی که رفع حصر است زمینه‌سازی می‌کنند.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.