اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

واکنش مجید مقدم یکی از آسیب‌دیدگان کهریزک به اظهارات حیدری‌فرد

1396/7/30

به‌دنبال انتشار گفت‌وگوی «شرق» با علی‌اکبر حیدری‌فرد از قضات پرونده کهریزک، مجید عابدین‌زاده‌مقدم یکی از آسیب‌دیدگان کهریزک توضیحی برای روزنامه «شرق» ارسال کرده است. پیش از این عبدالله رمضان‌زاده در واکنش به مصاحبه علی‌اکبر حیدری‌فرد توضیحی برای روزنامه ارسال کرده بود. حیدری‌فرد مدعی شده بود که اعضای ستاد قیطریه به‌علت اقدامات مخرب عبدالله رمضان‌زاده یعنی جمع‌آوری افراد مشکوک و مخل امنیت در داخل آن ستاد، بازداشت شده بودند. او مدعی شده بود که رمضان‌زاده مقاومت کرد و پس از برخورد فیزیکی، دستگیر و محل هم بازرسی شد. در توضیحی که سخنگوی وقت دولت اصلاحات برای «شرق» ارسال کرده بود، آمده: «١- هیچ‌گاه عضو ستاد قیطریه که ستاد اصلاح‌طلبان حامی مهندس موسوی بوده، نبوده‌ام و در اتهامات انتسابی در جریان محاکمات سال ٨٨ نیز چنین اتهامی به این‌جانب نسبت داده نشده است. بنابراین انتساب «جمع‌آوری افراد مشکوک مخل امنیت» و «دست‌زدن به تحریکات امنیتی» اساسا فاقد وجه و کذب محض است. ٢- من حدود ساعت ۵/٣ الی ۴ بعدازظهر روز جمعه ٢٢/٠٣/٨٨ درحالی‌که فرزندان ١٩ و ١۶ساله همراهم بودند، برای رأی‌دادن از منزل خارج شدم و قصد داشتم رأی خود را در مدرسه‌ای که روبه‌روی ستاد قیطریه بود، به صندوق بیندازم که متوجه ازدحام جمعیتی حدود ٢٠٠‌نفره در مقابل ستاد شدم». رمضان‌زاده در توضیحات خود با اشاره به اینکه بعد از حدود یک ساعت سردار سرتیپ علیپور فرمانده پلیس امنیت تهران به محل آمد، آورده بود: «پس از مراجعه به من، ضمن ادای احترام نظامی در حضور جمع، گفتند باید موضوع با آرامش حل شود و بلافاصله به مأموران همراه خود دستور بازداشت لباس‌شخصی‌ها را دادند و از من نیز خواستند در متفرق‌کردن جمعیت به بیرون ستاد مساعدت کنم. من نیز با استفاده از بلندگوی پلیس، ضمن معرفی خود و تشکر از مأموران پلیس و شخص سردار علیپور از جمعیت تقاضا کردم محل را ترک کنند و این درخواست چند بار تکرار شد، بالاخره جمعیت متفرق شدند. بنابراین:- تنها کسانی که بازداشت شدند، لباس‌شخصی‌های مهاجم بودند و هیچ‌یک از اعضای ستاد بازداشت نشدند. – سردار علیپور، سرهنگ نظامی، سرکلانتر کلانتری شمیران در حضور جمع از نقش مثبت این‌جانب تشکر کردند. – هیچ اقدام تحریک‌آمیزی از سوی اعضای ستاد انجام نشد. – نه‌تنها مقاومت نکردم بلکه به‌دلیل آرامش‌بخشیدن به فضا مورد تقدیر قرار گرفتم. – بازداشت من در آن تاریخ و محل دروغ است. نکته جالب و مهم نیز آن است که آقای حیدری‌فرد تأیید می‌کنند که بازداشت من و سایر دوستان اصلاح‌طلب در روز بیست‌وسوم خرداد ماه به استناد حکم صادره روزهای قبل از انتخابات بوده است و این نشان می‌دهد که بازداشت‌ها ربطی به اعتراض به نتیجه انتخابات نداشته است».

حالا در توضیح جدیدی که از سوی یکی از آسیب‌دیدگان کهریزک برای «شرق» ارسال شده، آمده است: «جناب آقای مهدی رحمانیان، صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول محترم روزنامه شرق، با سلام. بازگشت به انتشار مصاحبه آن روزنامه با آقای علی‌اکبر حیدری‌فرد، قاضی پرونده کهریزک، در شماره ۲۹۸۵ در تاریخ ٢٢/۷/٩۶ مواردی در خصوص عدم آزار و اذیت بازداشت‌شدگان آن بازداشتگاه از سوی آقای حیدری‌فرد مطرح شده است. به گفته آقای حیدری‌فرد، ١۶ نفر از بازداشتی‌های کهریزک اظهار داشته‌اند مورد هیچ‌گونه آزار و اذیت یا ضرب‌و‌شتمی قرار نگرفته‌اند. درحالی‌که کمیته تحقیق مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای نظارتی به نتیجه دیگری رسیده‌اند. با توجه با رویکرد حرفه‌ای روزنامه شرق و استناد به قانون مطبوعات خواهشمند است نسبت به انتشار جوابیه بنده به‌عنوان یکی از شاهدان و قربانیان بازداشتگاه کهریزک مساعدت لازم را مبذول فرمایید.

۱- آقای حیدری‌فرد ما آنقدر خوش‌بین و ساده‌دل هستیم که باور کردیم بنا بر اظهارات جناب‌عالی در روزهایی که کشور در آستانه یک چالش گسترده امنیتی قرار داشته و همه شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان و شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به‌عنوان ستاد عملیات روانی فتنه عمل می‌کردند و تمرکز خود را بر انجام حتمی اغتشاش در ١٨ تیر با هدف تکرار دوباره آن قرار داده بودند و سازمان [تروریستی] منافقین و سلطنت‌طلبان گرفته تا وزارت خارجه اسرائیل و آمریکا و تمامی معاندین در بیانیه‌های پی‌درپی فراخوان حضور در خیابان‌ها می‌دادند و مردم را تحریک به حضور در خیابان‌ها می‌کردند و بنا به اظهارات شما به بهانه آلودگی هوا تهران تعطیل شده بود و همه مسیرها را به شمال یک‌طرفه اعلام کرده تا تهران تخلیه شود، دقیقا در همین شرایط از نظر شما سراسر بحرانی و امنیتی، جناب آقای دادستان وقت تهران در روزهای هجدهم و نوزدهم تیر همراه و هم‌دل با سایر شهروندان تهرانی که راهی شمال کشور بودند، برای فرار از آلودگی هوا و احتمالا همراه با خانواده محترم راهی شمال شدند و تلفن همراهشان را از دسترس خارج کردند.

۲- شما گفته‌اید پس از رایزنی با مسئولان کهریزک و تهیه فضای مناسب ١۴٠ نفر را به کهریزک اعزام کرده‌اید. به هیچ متهمی توهین نکرده‌اید و سعی داشتید با ارشاد متهمان آنها را قانع به عدم تکرار اشتباهات خود کنید. از ١۶ متهم کهریزک که بازداشت شده بودند، بازجویی کردید و همگی گفته‌اند که هیچ مشکلی نبوده و مورد ضرب‌وشتم قرار نگرفته‌اند. ولی شما دستور اعزام ١۴٧ نفر را در کمتر از یک ساعت به کهریزک صادر کردید و در جواب تعدادی از متهمان که با التماس و خواهش اظهار بی‌گناهی می‌کردند، خطاب به همه و با صدای بلند تنها حرفی که زدید این بود:

تا آخر تابستان در کهریزک می‌مانید و اگر زنده ماندید، بی‌گناه بوده‌اید و اگر مردید خدا از سر تقصیراتتان بگذرد. آن فضای مناسبی هم که به آن اشاره کردید، سوله‌ای به مساحت ۷۰ متر بود که به هنگام ورود حدودا ۵٠نفر از خطرناک‌ترین اراذل‌واوباش تهران در آن مستقر بودند و با اضافه‌شدن ما مجموعا ٢٠٠ نفر می‌شدیم، آن‌هم در کمتر از ۷۰ متر بدون کوچک‌ترین و بدوی‌ترین امکانات بهداشتی و سیستم تهویه که این شرایط به‌تنهایی و بدون احتساب ضرب‌وشتم‌های صورت‌گرفته در آن بازداشتگاه برای نابودی همه ما کفایت می‌کرد. حال آنکه ضرب‌وشتم صورت‌گرفته در آن بازداشتگاه را همه به تفصیل می‌دانند.

۳- از وقتی دنیا دنیاست و مردم یکدیگر را می‌کشند، هرگز کسی همنوع خود را نکشته یا جنایتی را در حق او نداشته‌ است که خود را با این‌گونه اندیشه‌ها و دستاویزها تسلی داده باشد و این دستاویز را امروز آقای حیدری‌فرد انجام وظیفه می‌نامد. ایشان معتقدند که هیچ اشتباهی مرتکب نشده‌اند و فقط برحسب وظیفه با تعدادی فتنه‌گر و اراذل‌واوباش برخورد و آنها را روانه کهریزک کرده‌اند. شاید بهتر باشد ایشان بیشتر به این موضوع فکر کنند که چرا با توجه به اینکه معتقد هستند تنها به وظیفه خود… عمل کرده‌اند، آبروی پدر همسرشان (…که فردی مؤمن و متدین و ولایت‌مدار و از خانواده‌های آبرومند اصفهان هستند و همسرشان خانم … که یک قاضی امین، متدین و بالیاقت است) رفته و به حیثیتشان تنها به دلیل انجام وظیفه ایشان لطمه وارد شده است؟

درمقابل خانواده من به فرزندی مانند من افتخار کرده‌اند و خودم و خانواده‌ام همواره مورد لطف و محبت دوستان و آشنایان و مردم قرار گرفته‌ایم؟

۴- اکنون در بند ۸ زندان اوین که از نظر من بهترین مکان برای افرادی مانند شماست، سال‌ها زمان دارید تا به این موضوع فکر کنید و نام این سه قربانی را که با تصمیم شما راهی کهریزک شدند و جان باختند هر روز، هر شب و هر ساعت هجی کنید تا از یادتان نرود؛ امید جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی».

منبع: روزنامه شرق

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.