اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

درخواست نماینده زرتشتیان از رئیس مجلس: جلوی تضییع حق سپنتا نیکنام گرفته شود

1396/7/22

نماینده زرتشیتان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس مجلس با اشاره به دستور وی در ایام تعیین صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراها، حکم اخیر دیوان عدالت اداری مبنی بر تعلیق عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد را متناقض با قانون دانست و خواستار جلوگیری از تضییع حقوق ایرانیان پیرو ادیان الهی شد.

به گزارش ایسنا، در نامه اسفندیار اختیاری خطاب به علی لاریجانی آمده است:

«جناب آقا‍‍ی دکتر علی لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با درود فراوان

احتراماً، همانگونه که اطلاع دارید ، شورای محترم نگهبان با ارسال نامه­ شماره ۲۴۰ /۱۰۰/ ۹۶ به تاریخ ۲۶ /۱ /۹۶، تبصره ۱ ماده ۲۶ از “قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵” را خلاف موازین شرع شناخته بود. این نامه بر خلاف اصول متعددی از قانون اساسی است که با درایت و دستور جنابعالی در هامش نامه شماره ۶۲۲ /۴۸ مورخ ۳۰ /۰۱/ ۱۳۹۶ اینجانب و اجرای هیات محترم نظارت بر انتخابات شهر و روستا، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ با حضور حداکثری ایرانیان، منطبق بر قانون برگزار شد.

خوشبختانه با رای مردم مهربان و ارزشمند استان یزد جناب آقای سپنتا نیکنام از جامعه خوشنام و پرافتخار زرتشتیان برای دومین بار به عنوان یکی از اعضای شورای شهر یزد انتخاب و پس از طی مراحل قانونی و ادای سوگند، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

اما متاسفانه به استناد نامه شورای محترم نگهبان و با شکایت شخصیت حقیقی، شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری حکم موقت بر عدم حضور ایشان در شورای اسلامی شهر یزد را صادر کرده که متناقض با قوانین موجود است.

بر اساس “قانون تشک‍‍یلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵” که بیش از بیست سال از اجرای آن می گذرد، مرجع رسیدگی به شکایات و نحوه آن کاملاً مشخص است و پس از اتمام و تائید هیات نظارت بر انتخابات، امکان تغییر آن نیست، لازم الاجرا است و باید به رای مردم شریف استان یزد احترام گذاشت.

بنابراین از جنابعالی به عنوان ریاست محترم قوه مقننه انتظار دارم تا براساس قانون اساسی، دستورات لازم جهت جلوگیری از تضییع حقوق مشخص و قانونی ایرانیان پیروان ادیان الهی را صادر فرمایند.

از خداوند یکتا و بی­همتا برای همه خدمتگزاران مردم عزیز ایران، آرزوی سربلندی و پیروزی را دارم.

با سپاس

دکتر اسفندیار اختیاری

نماینده ایرانیان زرتشتی»

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.