اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

آیت الله العظمی بیات زنجانی: چرا عضویت یک زرتشتی در شورای شهر خلاف شرع است؟

1396/7/22

آیت الله العظمی بیات زنجانی مرجع عالی‌قدر شیعیان در دیدار با اعضای حزب کارگزاران سازندگی شاخه قم با اعتراض به تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر یزد گفت: بنده شنیدم اخیرا در یکی از استان‌ها فردی از اقلیت‌های مذهبی که زرتشتی بوده، در انتخابات شوراها رأی آورده را تعلیق کرده‌اند. حال سؤال این است که اولا آن فردی که اظهارنظر کرده عضویت این شخص در شوراها باطل است، بفرماید که مجلس شورای ما اسلامی است و یا ملی؟ در این مجلس از سایر اقوام و ادیان نماینده وجود دارد، این شوراهای اسلامی که مربوط به یک بخش و شهر است آیا بالاتر از مجلس شورای اسلامی است؟

آیت الله بیات افزود: چرا عضویت افراد مربوط به ادیان دیگر در مجلس شورای اسلامی که اختیارات به مراتب بالاتری داشته و در امور اساسی مملکت دخالت دارد، می‌تواند از رئیس جمهور سؤال کند و وزیر و قانون تعیین کند، خلاف شرع و قانون نیست و اینجا خلاف شرع شده است؟ دیوان عدالت اداری چرا در این موضوع بخشنامه صادر نمی کند؟ ثانیا چرا خلاف شرع؟ آیا این فرد ایرانی نیست؟ آیا موظف بر شرکت در انتخابات نیست؟ کسانی که در این کشور زندگی می کنند چه از اقلیت‌ها باشند و چه از اقوام و ادیان مختلف، همگی ایرانی هستند و قانون اساسی این کشور را قبول دارند و مطابق قانون اساسی در انتخابات شرکت می‌کنند، هیچ دلیل قانونی و فقهی و شرعی برای محرومیت این افراد از عضویت در شورا نیست و اگر ما در حزب و تجمعات‌مان و در نوع جاهایی که برای جامعه صحبت می کنیم، فقه و قانون اساسی را بطور صحیح بیان کنیم، هیچ مشکلی پیدا نخواهیم کرد، اما با تفسیر سلیقه‌ای و فردی همیشه به مشکل خواهیم خورد و حقوق مردم ضایع خواهد شد.

وی تاکید کرد”: همه‌ی ما باید تلاش کنیم ظرفیت‌های خود را بالا ببریم و قدرت تحمل انتقاد داشته باشیم. بدیهی است که اگر ظرفیت‌ها بالا رفت، می‌توان تفاوت بین دوست منتقد و دشمن را فهمید.

آیت الله بیات زنجانی در بخش دیگری از سخنانش در باره لزوم کار حزبی گفت: ما باید گذشته‌مان را به درستی بشناسیم تا بتوانیم برای آینده استراتژی مناسبی را ترسیم کرده و طبعاً به نتایج دلخواه برسیم. بدیهی است که با عدم شناخت صحیح از گذشته و اینکه ندانیم چه مسیری طی شده و چه تجاربی کسب شده است، مسیر پیش رو را به درستی طی نخواهیم کرد. من در فعالیت‌های سیاسی و حتی اقتصادی به برنامه‌های کوتاه مدت به صورت کلی علاقمند نیستم اگرچه ممکن است جائی هم راهگشا باشد و معتقدم باید برای بلندمدت برنامه داشت و مهمتر اینکه باید کاربردی و به تناسب شناخت مناسب از محیط پیرامونی باشد و الا برنامه‌هایی که نگاه مناسبی به رخدادها ندارند، موفقیتی هم کسب نخواهند کرد.

وی افزود: اصل کار حزبی کردن برای این است که “ما” جای “من” بنشیند و افراد بیاموزند که تصمیم گیری جمعی را بر تصمیم گیری فردی ترجیح دهند. باید همگان بدانیم این جمع است که باید تصمیم بگیرد و تجربه هم ثابت کرده که تصمیمات جمعی به مراتب آفات کمتری از تصمیمات فردی دارند. اعضای جوان خود را با اصول قانون اساسی آشنا کنید. اگر کسی با قانون آشنائی داشته باشد دغدغه ما را خواهد فهمید که برای چه می گوییم و معتقدیم اگر به نص همین قانون اساسی عمل شود و تفسیرهای خاص و من عندی صورت نگیرد غالب مشکلات حل می شود؟

آیت الله بیات زنجانی در پایان خاطر نشان کرد: اینکه ما می‌گوییم مطابق این قانون اساسی مجلس حق تحقیق و تفحص دارد و نیز نماینده مجلس می‌تواند پیرامون همه موضوعات سؤال کند نشان می‌دهد که مجلس در رأس امور است و یک فردی سیاسی باید دلیل در رأس امور بودن مجلس را بداند؛ قوانین را بشناسد تا وقتی حرف بی مبنایی در جامعه زده شد، بتواند با استدلال آن را نقد کند. این را باید همه بدانند که وقتی فردی می‌گوید نماینده مجلس نباید سؤال کند یا نباید پیگیر باشد، یعنی او از اصول قانون اساسی بی اطلاع است. اگر احزاب درست عمل کنند، حتی نماینده مجلس پیش از ورود با پارلمان با اختیارات قانونی خود نیز آشناست و به محض ورود پیگیر حقوقی خواهد بود که قانون اختیار پیگیری آن را به وی داده است.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.