اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

سیدمحمد خاتمی : فضاى باز به مصلحت كشور است

1396/8/5

دیدار جمعی از اعضای تشکل‌های فرهنگیان و معلمان با سیدمحمد خاتمی روز شنبه ۲۹ مهر ۹۶ در دفتر وی برگزار شد.
سیدمحمد خاتمی در این دیدار پس از شنیدن نظرات، نگرانی ها و دغدغه های معلمان گفت: معلمان عزیز نماد علم و آموزش و تربیت و دانش هستند و همه ما مرهون وجود پاک معلمان عزیز هستیم و در برابر عظمت آنها سر تعظیم فرود می آوریم.
وی بیان کرد: از همه دولتها از جمله دولت آقای روحانی انتظار بوده و هست که نسبت به آموزش و پرورش و آموزش عالی توجهی ویژه داشته باشند که البته همه دولتها داشتند و سفارش رهبر معظم هم همین بوده است اما این عرصه ها با تنگناهایی روبروست.
خاتمی گفت: انتظار می رود تا جایی که در اختیار افراد است برای ارتقای سطح دانش و پرورش در جامعه و تمرین جامعه مدنی -که عمدتا دانشگاه ها و بخصوص دبیرستانها محل آن است – از اختیارات خود چه در نصب مسوولان و چه در مساعدت به آنها برای برگزاری برنامه های خوب حداکثر استفاده را داشته باشند.
رییس دولت اصلاحات با تاکید بر ضرورت جلب نظر و رضایت صاحبان اصلی آموزش عالی و آموزش و پرورش که استادان، معلمان و مربیان هستند، بیان کرد: انتصابات می تواند با مشورت آنها (استادان و معلمان و مربیان) انجام شود که به لحاظ روحی برای آنها مهم است.
خاتمی با تاکید بر اهمیت توجه به مطالبات و خواسته های دانشجویان عزیز و همچنین دانش آموزان در سطحی دیگر، یادآور شد: خدای نکرده اگر کاری کنیم که اعتماد و رضایت این قشر جلب نشود، همه زیان خواهیم کرد؛ در درجه اول دولت و حکومت و در درجه بعد، جامعه ضرر خواهند کرد و باید در این زمینه کمک شود.
وی با اشاره به وجود مشکلات آموزش و پرورش در دولت های مختلف بیان کرد: درباره مشکلات آموزش و پرورش، چاره جویی اساسی نشده است و در این مورد به دولت خودم هم انتقاد وارد می کنم؛ اگرچه در آن زمان گام هایی برداشته شد اما کافی نبود.
خاتمی به وضعیت اقتصادی کشور و متمایل شدن بودجه های عمرانی به صفر اشاره کرد و توضیح داد: در زمینه بودجه جاری هم شاید با این کمبودهای موجود، آموزش و پرورش حتی در پرداخت حقوق و مزایا با مشکل مواجه باشد چه برسد به اجرای برنامه های بلند مدت.
رییس دولت اصلاحات افزود: در عرصه کشور نیز گاهی آثار نارضایتی را در بخش تولیدی و اقتصادی جامعه می بینیم که تقصیر همه اینها متوجه دولت نیست و همه باید کمک کنیم تا این مسایل حل شود؛ چه در زمینه تولید و رونق اقتصادی در جامعه و چه برای تقویت پشتوانه و تدارک دیدن فعالیت در آموزش عالی و آموزش و پرورش کشور و حتما باید دولت اینها را در اولویت کارهای خود قرار دهد و از کسانی استفاده کند که بتوانند در این زمینه، تدبیر و مشکلات را حل کنند.
وی تاکید کرد: همه مسوولان محترمند و دولت هم تلاش می کند اما لازم است در زمینه آموزش توجه ویژه و بیشتری شود.
خاتمی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به فضای کلی جامعه گفت: مصلحت کشور و جامعه و نظام و اسلام به این است که هر چه بیشتر به سوی فضای باز و آزاد و مسوولیت پذیر سیاسی برویم و از فضای امنیتی دور شویم؛ البته این به معنای نادیده انگاشتن امنیت نیست بلکه مشکل، غلط تلقی کردنِ مصداقِ امنیت و ناامنی است.
وی اظهار کرد: ما مسایل مهمی داریم و در بیرون، دشمنان بزرگی داریم و در داخل هم کسانی را داریم که میخواهند به این نظام لطمه بزنند و این تا حدود زیادی مشخص است اما اختلافات سلیقه و نظر را فوری به وابستگی به بیرون، منتسب یا برنامه ریزی برای لطمه زدن به نظام جمهوری اسلامی تلقی نکنیم.
خاتمی گفت: همه کسانی که دلبسته نظام هستند و می خواهند برای این کشور تلاش کنند، می دانند که حیات و ممات آنها بستگی به حیات و ممات جمهوری اسلامی دارد و آزادی و سربلندی آنها در سربلندی و آزادی جمهوری اسلامی است و برخورداری آنها در دفع خطرات و مشکلاتی است که بخصوص از بیرون متوجه این کشور است.
رییس جمهور اسبق ایران تاکید کرد: باید همه افراد بتوانند در فضای باز و آزاد فعالیت کنند، محدودیت ها کم شود و زمینه ها، حسن نیتها و حسن ظنها افزون شود و همه بتوانند کار کنند. فکر می کردیم و فکر می کنیم که رویکرد نظام هم همین است چه در بیانات رهبر معظم و چه در موضع گیری های رییس جمهور.
خاتمی گفت: فضای قبل و پس از انتخابات و حضور چشمگیر مردم در صحنه و بعد، اعلام اینکه همه باید در کنار هم برای پیشرفت و عظمت کشور تلاش کنند و در مقابله با دشمنان اصلی کشور کنار هم باشند، زمینه ای فراهم میکرد برای رفتن به سوی یک وحدت واقعی. وحدت واقعی برای مصالح کشور و نظام و وحدت واقعی برای مقابله با طرحهایی که دشمنان بخصوص در خارج از کشور علیه ما داشتند و دارند. این معنای وحدت است و وحدت به معنی این نیست که افراد از سلیقه و رویکرد خود دست بردارند. انسانهای دلبسته به اسلام و انقلاب و ایران، چه اصولگرا و چه اصلاح طلب در مواردی کاملا با هم وحدت نظر دارند یا می توانند داشته باشند.
وی با طرح پرسش هایی ادامه داد: کیست که عظمت این کشور را نخواهد؟ کیست که رفع مشکلات انبوه در تولید و اقتصاد را نخواهد؟ کیست که ذره ای تردید داشته باشد که در مقابل دشمنانی که چشم بد به این کشور دارند، باید ایستاد؟
خاتمی گفت: مسائل اختلافی در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و در موضوعات دیگر از جمله اموری است که باید در فضای آزاد و دموکراتیک، مطرح و قضاوت درباره آنها به مردم واگذار شود و در مورد اصول و امور اساسی هم فکر نمی کنم اختلاف اساسی وجود داشته باشد.
رییس پیشین جمهوری اسلامی ایران که در این دیدار با انبوهی از نگرانی حاضران درخصوص اخبار مربوط به برخی محدودیتها برای وی مواجه بود، یادآوری کرد: کسانی هستند که این وحدت را قبول ندارند و نمی خواهند و حتی ممکن است حسن نیت هم داشته باشند. این افراد حیات خود را در پررنگ کردن وجهه غیر و غیریت در جامعه می دانند و دایره خودی را خیلی محدود و کوچک می کنند و می خواهند با هر کسی که در این دایره نمی گنجد، برخورد شود و کنار بگذارند اما اصلا شما نباید این را به عنوان رویکرد نظام به نظر بیاورید.
خاتمی بیان کرد: می توان نصیحت کرد که این روش غلط است. اگر رفتارهایی می شود که خلاف مصلحت کشور، خلاف انتظار جامعه و خلاف رویکرد اساسی نظام است، یکی از اهدافش این است که شما را عصبانی کند.
وی به طور ویژه اصلاح طلبان را خطاب قرار داد و گفت: اگر تصمیمی گرفته می شود که خلاف موازین و مصالح است، عصبانی نشوید. کسانی می خواهند شما هم عصبانی شوید و مواضع تند بگیرید و در نتیجه بر طبل تعارض و دور شدن از همدیگر کوبیده شود؛ هرگز این کار را نکنید.
خاتمی توصیه کرد: به شایعات توجه نکنید و به شایعات دامن نزنید. اگر رفتاری می شود که مطابق خواست شما یا مصلحت کشور نیست –که نیست- شما عصبانی نشوید و باز هم بر وحدت و بر ضرورت مقابله با توطئه های دشمنان تکیه کنید. باز هم شما به حرمت نهادن انسان از سوی همه تاکید کنید و باز هم شما بر لزوم آزادیهای اساسی و مشروع و باز هم بر گفت وگو و حل مسایل به روش های دموکراتیک تکیه کنید. این مساله، مساله ایست که بسیاری از نقشه ها را از بین می برد.
رییس دولت اصلاحات تاکید کرد: اگر اقدام خلاف قانون اساسی انجام می شود، آقای رییس جمهور هستند که مجری قانون اساسی هستند و مسوولان بزرگ کشور، مقام معظم رهبری هستند و طبیعی است باید جلوی اعمالی که خلاف قانون اساسی است، گرفته شود و همه سعی کنیم آنچه به مصلحت کشور و نظام و جامعه است، انجام شود.
خاتمی با یادآوری اینکه «ما در موقعیت خطیری به سر می بریم» گفت: مشکلات داخلی ما کم نیست؛ وضع معیشت مردم خوب نیست و وضع اقتصاد کشور مناسب نیست. اینها تلاش می خواهد و دولت هم دارد تلاش می کند و همه باید کمک کنیم که این مسایل حل شود. دود آسیبهای اجتماعی به چشم همه می رود و همه باید با هم از اصولگرا و اصلاح طلب و دولت و ملت، این اولویت ها را در نظر بگیریم و مسایل واقعی را ببینیم.
خاتمی اظهار کرد: در منطقه تهدیدهای بزرگی متوجه ماست. همه باید روی اصولمان و مصالح کشور و تمامیت آن بایستیم و باید در مقابل خواستهای نامتعارف قدرتهای بزرگی که نمی خواهند جمهوری اسلامی و مسلمانان در وضعیت خوبی باشند، بایستیم و می ایستیم. اینها مسایلی است که باید توجه کنیم و نیاز به همدلی و وحدت دارد. آنهایی که تدبیر و عقل بیشتری دارند باید این جنبه را تقویت کنند؛ اگرچه سلیقه های مختلفی وجود دارد.
وی ادامه داد: مگر از اصول اصلاح طلبی دفاع از اصل این نظام و ارزش های اسلامی و احترام و دفاع از حقوق ملت نیست؟ اینها جزو اصول شماست که باید به آن توجه کنید و اگر گامی خلاف این جریان برداشته می شود، برای عصبانی کردن شما و افزایش رویارویی است، در حالی که باید به کلی از این مساله پرهیز کنیم و عصبانی نشویم؛ اگرچه باید نصیحت و انتقاد کنیم اما یادمان نرود که باید در کنار هم باشیم و در مقابل مشکلات اساسی کشور -که فشار آن روی مردم است- و در مقابل توطئه های دشمنان وحدت داشته باشیم.
خاتمی گفت: در مقابل یاوه گویی و تهدید برخی قدرتها، جامعه جهانی چه سیاستمداران و چه دولتها و چه ملتها، خلاف آن حرف می زنند که باید این موقعیت را غنیمت بشماریم و از آن استفاده کنیم و در عین حال روی خواست مردم و منافع ملی و قدرت دفاعی خود بایستیم و گامی به عقب برنداریم و البته همیشه برای گفت وگو و بحث و نظر آماده باشیم و نیز همچنان که تاکنون انجام داده و هزینه اش را هم داده ایم، با تروریسم در منطقه و با اسلام بدلی و دروغین مبارزه کنیم.
وی با تاکید بر مخالفت ایران با سیاستهایی که منجر به توسعه خشونت و تروریسم باشد افزود: باید دولت و ملت و همه جناح ها در کنار همدیگر جلو برویم و دِین به شهدا و امام و انقلاب را ادا کنیم که در این زمینه معلمان عزیز می توانند نقش مهمی در رشد و پرورش نونهالان ما بر اساس این معیارها و موازین داشته باشند و مسیر رسیدن به جامعه برخوردار و عادلانه و اطمینان بخش که کرامت انسان پاس داشته شود، را هموارتر کنند تا همه از مزایای زندگی به نحو بهتری استفاده کنند.
در این دیدار رحیم عبادی با تشکر از سیدمحمد خاتمی که با وجود بی مهری هایی که در پیش است، مهر خود را از فرهنگیان دریغ نکرد، گفت: ایشان معلم جامعه ما هستند و هرچند بدخواهان نخواهند اما روند جامعه به سویی می رود که جامعه به معلمان روشنگر نیاز دارد.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه امروز مهمترین مساله جامعه ما آموزش و پرورش است، در سطح دولتها گپ جدی داریم و آموزش و پرورش نتوانسته در جایگاه خود قرار بگیرد و به نظر می آید آنچه فکر می کردیم و آنچه در عمل اتفاق می افتد، از هم فاصله زیادی دارند.
وی با بیان اینکه «چالش های آموزش و پرورش به اَبَرچالش تبدیل شده که حل آنها نیاز به عزم جدی دارد» گفت: هر میزانی دولتها بتوانند مشارکت ملت ها را جلب کنند، آموزش و پرورش راه بهتر و بلندتری را طی می کند.
در این دیدار برخی حاضران دغدغه های خود را در زمینه آموزش و پرورش، موضوع خشونت و تنبیه بدنی و در اولویت نبودن آموزش و پرورش و همچنین بهداشت و سلامت روانی جامعه و سرخوردگی های سیاسی بیان کردند و بالاتفاق نسبت به اخبار مربوط به ایجاد محدودیت های جدید برای رییس دولت اصلاحات ابراز نگرانی کردند.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.