اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

برادر علیرضا رجایی: موافقت با مرخصی در زندان می‌توانست شرایط را بهتر کند

1396/7/19

وضعیت جسمانی علیرضا رجایی در هفته‌های اخیر و پس از عمل جراحی باز رو به وخامت گذاشته است. پنج هفته از عمل سنگین جراحی این فعال ملی – مذهبی می‌گذرد، عملی که منجر به تخلیه بخش‌هایی از فک فوقانی و عضلات صورت و همچنین چشم راست علیرضا رجایی، شد.

چندی پس از این عمل جراحی سنگین، علیرضا رجایی به دلیل مشکلات پیش آمده در بافت پیوند شده به صورت و همچنین سکسکسه‌های دائمی مجددا در بیمارستان بستری شد و تحت درمان قرار گرفت. رجایی در چالش جدی با پیامدها و آسیب‌های جراحی و همچنین دشواری در تغذیه بسر می‌برد. صحبت کردن و غذا خوردن به‌علت آسیب به لب‌ها و فقدان عضلات سمت راست صورت، برای علیرضا رجایی سخت و رنج‌آور است.

محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در یکی از نشست‌های خبری خود مدعی شده بود که بیماری رجایی برای پس از آزادی از زندان بوجود آمده است و او در دوره‌ی زندان دچار هیچ بیماری جز دندان درد نبوده‌است. این اظهار نظر سخنگوی قوه قضاییه نیز چون دیگر ادعاهایش تکذیب شد. همه می‌دانند که بیماری علیرضا رجایی از داخل زندان آغاز شد، او بارها درد در ناحیه صورت را به مسوولان زندان گزارش داد، مسوولان بهداری نیز که قادر به تشخیص درد نبودند، دستور اعزام او را به بیمارستان دادند. اما با وجود نامه‌ی بهداری زندان اوین مسوولان دادستانی با انتقال این زندانی به بیمارستان موافقت نکردند.

مسوولان قضایی باید امروز پاسخ دردهای علیرضا رجایی را بدهند، آنها آماده پاسخگویی به هر موضوعی هستند و وارد هر مساله ای از برجام تا بحث مقاومت در منطقه می‌شوند اما آنجا که پای مسوولیت‌های خودشان به میان می‌آید یا دروغ می‌گویند و یا سکوت می‌کنند. مسوولان قضایی در مقابل اتهام به دختر رییس دستگاه قضای عصبانی می‌شوند و همگی در مقام پاسخگویی بر می آیند اما در مقابل ظلم‌ها و بی عدالتی های خودشان سکوت می‌کنند و اگر هم لب به سخن بگشایند برای ادامه‌ی سلسله دروغهایشان است.

غلامرضا رجایی برادر این فعال ملی مذهبی در گفت وگو با امتداد ضمن تایید کاهش وزن شدید رجایی گفت:«پیش از هر چیزی از طریق گروه خبری امتداد می‌خواهم از پزشکان بیمارستان امیراعلم، دکتر جعفریه ریاست بیمارستان، دکترخرسندی، دکتر صمیمی، دکتر کریمی یارندی و دکتر اعتمادی تشکر کنم و ابراز ارادت خود و خانواده را به آن‌ها ابلاغ کنم. آن‌ها یکی از سخت‌ترین عمل‌های ممکن در حوزه پزشکی را انجام دادند. عمل بسیار دشوار و پرعارضه‌ای بود و در سطح دنیا هم خیلی معمول نیست و در صورت انجام این عمل، عوارض و تبعات بسیاری ممکن است پیش بیاید، مضاف بر اینکه پزشک انقدر باید حرفه‌ای باشد تا بتواند شرایط بیمار را حفظ کنند که ادامه زندگی بدهد.»

غلامرضا رجایی در ادامه با تشریح وضعیت و بیماری برادرش افزود:«تومور علیرضا داخل سینوس راست بود و متاسفانه به عضله صورت، فک و حدقه چشم سرایت کرده بود. در جراحی که انجام گرفت، سینوس، حدقه، چشم، فک راست، عضله‌ای که عمل جویدن را انجام می‌دهد کلا برداشته و یک پیوند موفقیت آمیز انجام شد.»

وی با مثبت ارزیابی کردن روند درمان علیرضا رجایی تاکید کرد:«طبیعتا این عمل یک سری عوارض دارد، پزشکان از روند درمان علی خیلی راضی هستند.اما او بسیار ضعیف است، و به دلیل مشکل دار بودن سمت راست صورت و فلج بودن لب قسمت، هم در صحبت کردن و هم در غذاخوردن مشکل دارد و همین باعث ضعف بدنی او شده است و هم اینکه صحبت کردن را برایش بسیار مشکل کرده. اما به لطف خداوند روند خوبی را پشت سرگذاشته و بعد از اتمام دوران نقاهت می‌بایستی عمل ترمیمی روی صورتش انجام شود تا هم فک و لب ترمیم شود، هم چشم مصنوعی گذاشته شود. اما در حال حاضر علی ضعف فراوانی دارد، وزن کم کرده، صحبت کردن هم برایش دشوار است که البته با توجه به وسعت عمل طبیعی است.»

رجایی در پاسخ به این سئوال که آیا علیرضا رجایی باز هم شیمی درمانی خواهد داشت نیز گفت:«قبل از انجام این عمل جراحی ۴ دوره شیمی درمانی و ۳۵ جلسه رادیوتراپی و سپس مجددا ۶ دوره شیمی درمانی شد، طبیعتا باز هم نیاز به شیمی درمانی دارد ولی شرطش این است که علیرضا در ابتدا قدرت جسمانی خود را به دست بیارد و در حال حاضر امکان این درمان وجود ندارد.»

وی در پاسخ به این سئوال که پیش از عمل احتمال تخلیه چشم رجایی داده می‌شد نیز افزود:« من یک روز قبل از عمل به علیرضا گفتم که ممکن است که مجبور شوند هنگام عمل چشمت را تخلیه بکنند، او گفت اگر لازم است انجام شود. پیش از بیهوشی در اتاق عمل هم پزشکان این احتمال را برای او توضیح داده بودند و گفته بودند ممکن است مجبور به تخلیه حدقه شویم. البته در ام.آر.آی انجام شده درگیری چشم را دیده بودیم و اطمینان داشتیم که چشم تخلیه می‌شود. ولی سعی می‌کردم با علی با احتیاط صحبت کنم. علی پذیرفت و گفت اگر صلاح است چاره‌ای نیست.»

رجایی همچنین درباره وضعیت روحی برادرش پس از عمل جراحی خاطرنشان کرد:« در حال حاضر علی حالت روحی خاصی دارد،شما اگر او را نزدیک بشناسید می‌دانید روحیه ای عارف مسلک دارد. ما ۵ شهریور او را عمل کردیم و در این یک ماه نه اعتراض، نه شکایت و ناله می‌کند. روحیه‌ای بالا دارد، عبادات خود و فرائض دینی‌اش را به موقع انجام می‌دهد، قرآن زیاد می‌خواند و کاملا راحت به نظر می‌رسد و هیچ‌گونه شکایتی از او نشنیده‌ام و این حالم را بدتر می‌کند. شاید اگر اعتراض می‌کرد پذیرش این شرایط او برایمان قابل قبول تر بود.»

رجایی در پایان با تایید اینکه اگر علیرضا رجایی در زندان مداوا می‌شد این حجم از گستردگی سرطان در بدن او اتفاق نمی‌افتد خاطرنشان کرد:«علی از اواخر فرودین ۹۴ علایم بیماری‌اش ظاهر شد، به خصوص وقتی چرک از سینوس خارج شد برای ما مشخص بود که اتفاق بدخیمی در بدنش در حال وقوع است.علی خودش ۵ مرتبه به بهداری مراجعه کرده و هم دستور پزشک زندان و هم دندانپزشک زندان دستور به اعزام او به بیمارستان داده بودند اما تا آبان ماه سال ۱۳۹۴ که ایشان آزاد شدند متاسفانه این اتفاق میسر نشد، اگر در مدتی که علیرضا زندان بود درمان انجام می‌شد طبیعتا این همه درگیری اتفاق نمی‌افتاد. در زمانی که تومور درمحدوده سینوس بود فقط سینوس را بر می داشتند و نیاز به برداشتن نیمی از صورت او نبود.متاسفانه این رسیدگی انجام نشد و وقتی که از زندان آزاد شد درگیری کامل عضله و فک و چشم را داشتیم.»

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.