اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

محمد توسلی دبیرکل نهضت آزادی شد

1396/6/24

محمد توسلی از سوی اعضای نهضت آزادی ایران به دبیرکلی این تشکل سیاسی منصوب شد.

پس از درگذشت ابراهیم یزدی، اعضای نهضت آزادی محمد توسلی را به دبیرکلی این تشکل سیاسی انتخاب کردند.

در همین باره هاشم صباغیان نائب رییس شورای مرکزی نهضت آزادی ایران در اطلاعیه‌ای با اعلام این خبر نوشته است:

بسمه تعالی

وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ( آل عمران، ۱۰۴ )

ملت شریف ایران

دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل «نهضت آزادی ایران»، یار دیرین مهندس بازرگان، دکتر سحابی، آیت الله طالقانی و دکتر چمران، پس از شش دهه تلاش و استواری در مسیر آرمان‌ها و مطالبات تاریخی ملت ایران با قلبی سرشار از آرامش و امید، با پیام حق‌مداری «صبوری و شکوری» در جوار رحمت الهی آرام گرفت. بی‌تردید، فقدان این عبد صالح خدا که نماد عقلانیت، امید و اعتدال بود و در راه آزادی، دمکراسی و پیشرفت ایران تلاشی بی‌وقفه داشت، بر ملت شریف و صبور ایران، خانواده بزرگوار و یاران ایشان ضایعه‌ای سنگین است.

تلاش‌های دکتر یزدی از سال‌ها قبل و در خلال و حتی پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ بر کسی پوشیده نیست. جایگاه نظری در عرصه جنبش روشن‌فکری دینی، حضور مؤثر در جنبش اسلامی خارج از کشور و ارایه قرائتی عقلانی، رحمانی و انسان‌مدار از اسلام، پیگیری مستمر آرمان‌های تاریخی ملت ایران، رسانیدن فریاد انقلاب به گوش جهانیان، تلاش فزاینده در فراگیر ساختن «آزادی و حقوق بشر» در افکار عمومی و طرح ضرورت‌ مبارزات اصلاح‌طلبانه، از جمله محورهای فعالیت‌ چندجانبه‌ای است که در خصوص این سیاستمدار اخلاق‌گرا می‌توان برشمرد.

زنده‌یاد دکتر یزدی به همراه معلم و راهنمای خود «مهندس بازرگان» در زمره پیشگامانی بودند که در راستای برنامه‌های راهبردی «نهضت آزادی ایران»، بلافاصه پس از انقلاب نسبت به انحرافات اساسی که از آرمان‌های تاریخی مردم ایران مشاهده می‌شد، واکنش مسؤولانه نشان دادند. حاکمیت قانون، تحقق حقوق ملت، جمهوریت و اسلام سازگار با ارزش‌های عصر جدید، اساسی‌ترین ارزش‌های انقلاب اسلامی به شمار می‌آمد که در شعار «آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی» متبلور شده بود و ماندگاری به هر قمیت بر اریکه قدرت، بهانه و بلکه مصلحتی نبود که ترجیح «نهضت آزادی ایران» باشد. انتخاب و ابلاغ راهبرد «جنگ حجت» بر «جنگ قدرت» حاصل چنین باوری بود.

دبیرکل فقید نهضت آزادی ایران همچون سلف خویش، در دوران چهل ساله پس از انقلاب، جهت حفظ خواسته‌های ملت ایران و پاسداری از آرمان‌های اصیل انقلاب و تأکید بر پیگیری مبارزات از داخل ایران، از دو وجه، حائز اهمیتی ممتاز و متمایز است: نخست، همکاری در تدوین و طراحی ساختار مبارزات علنی، مسالمت‌آمیز و در چارچوب قانون که به تدریج در دهه هفتاد خورشیدی در جنبش اصلاح‌طلبانه دوم خرداد تجلی و پس از سال نود و دو تداوم یافت. دوم، تلاش در راستای گسترش فعالیت حزبی و رشد تحزب.

پیگیری‌ها و دغدغه‌هایی که در این مدت در خصوص آینده «نهضت آزادی ایران» از طرف دوستداران وهمفکران مطرح شد و نیز، فریاد رسای مردمی که در مراسم تشییع و نکوداشت آن زنده‌یاد بانگ برآوردند: «بازرگان، یزدی، نهضت ادامه دارد …»، حکایت از مطالبه عمومی تداوم فعالیت‌های مصلحانه است. از این رو، یاران بازرگان، سحابی، طالقانی، احمد صدرحاج سیدجوادی و یزدی، بنابر دریافتی تاریخی، با بینش و منش آن بزرگواران و ملت شریف ایران تجدید پیمان کرده و بر تداوم این راه صبورانه تلاش خواهند کرد.

در این راستا اعلام می‌دارد که «شورای مرکزی نهضت آزادی ایران»، با توجه به وخامت حال ایشان، و شرایط خاص با نظر و حضور آقای دکتر یزدی در جلسه مورخ ۱۳۹۶/۲/۱۴ ، طی مصوبه‌ای به اجماع، جناب آقای مهندس محمد توسلی از اعضای دیرین نهضت آزادی ایران و از مدیران بعد از انقلاب را با توجه به سوابق و توانایی‌هایشان، به عنوان «دبیرکل نهضت آزادی ایران» برگزید تا پس از عمر طبیعی دبیرکل فقید، این مسئولیت را برعهده گیرند. امید است که در این دوران، همچون گذشته در راه اهداف متعالی بنیانگذاران نهضت آزادی ایران، پایداری و به وظائف دینی و ملی خود عمل کنیم.

در اینجا لازم است از اقشار گوناگون ملت بزرگوار ایران، رییس جمهور محترم، معاون اول محترم رییس جمهور، وزیر محترم وزارت خارجه، ریاست محترم سازمان انرژی اتمی، نمایندگان احزاب سیاسی، سندیکاها، نهادهای مدنی، دانشجویی، فرهیختگان عرصه اندیشه، سیاست و علم، اساتید محترم دانشگاه ها و حوزه و شخصیت‌های تراز اول سیاسی و دینی، اصحاب رسانه و مطبوعات که در این ضایعه اندوهبار ما را تنها نگذاشتند و با پیام‌های تسلیت، همدلی‌های خالصانه و حضور در مراسم تشییع و نکوداشت، زمینه تسلای اندوه عظیم خانواده و یاران دکتر ابراهیم یزدی در «نهضت آزادی ایران» را فراهم آوردند، سپاسگزاری کرده و امیدوارانه و مسؤولانه، آرزوی روزگاری سرشار از توفیق برای ملت شریف ایران داریم.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.