اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

اردشیر امیرارجمند: سخنان اژه‌ای مبنای حقوقی ندارد و فرار به جلوست

1396/6/14

اردشیر امیرارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی در واکنش به سخنان اخیر محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر لازم‌الاجرا بودن مصوبه شورای امنیت ملی درباره حصر گفت: «سخنان آقای اژه‌ای مطابق معمول فاقد مبانی حقوقی است و هرچند روشن‌تر از قبل سخن گفته، اما نقاط ابهامش همچنان زیاد است.»

به گزارش کلمه، محسنی‌ اژه‌ای در آخرین جلسه مطبوعاتی خود بر ادامه حصر تاکید داشته و گفته بود: «در ارتباط با سران این ماجرا، شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد و مصوبه شماره ۵۴۴ در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ تصویب و تصریح شد که وزارت اطلاعات زیر نظر قوه قضاییه موظف است این اقدامات را در مورد محصوران داشته باشد. مصوبه شورای عالی امنیت ملی قانونی و لازم الاجراست و هیچ کس حق مخالفت با آن را ندارد.»

اصل مصوبه شورایعالی امنیت هنوز مشخص نیست چه بوده است

مشاور میرحسین موسوی در گفت‌و‌گو با رادیو فردا با بیان اینکه خوشبختانه این بار اژه‌ای روشن‌تر سخن گفته، خاطرنشان کرد: «او این بار به مصوبه شماره ۵۴۴ شورای عالی امنیت ملی اشاره کرده که در اسفندماه ۱۳۸۹ تصویب شده است. در آن زمان آقای احمدی‌نژاد رییس این شورا و آقای جلیلی دبیر آن بوده‌اند. اصل این مصوبه هنوز مشخص نیست چه بوده است. ایشان می‌گوید مصوبه‌ای بوده که طبق آن قرار شده وزارت اطلاعات تحت نظر قوه قضاییه اقداماتی را انجام دهد اما حال باید مشخص شود این اقدامات چه بوده است.»

طبق قانون اساسی شورای امنیت ملی صلاحیت قضایی ندارد و حق نداشته دستور حصر صادر کند

این استاد دانشگاه همچنین گفت: «باید معلوم شود آیا شورای امنیت ملی دستور حصر صادر کرده؟ این یعنی یک نهاد جمهوری اسلامی عمل غیرقانونی انجام داده چون طبق قانون اساسی شورای امنیت ملی صلاحیت قضایی ندارد و حق نداشته دستور حصر صادر کند.»

امیرارجمند در پاسخ به این سوال که «اژه‌ای گفته اگر روزی مصوبه شورای امنیت ملی نباشد قوه قضاییه کار خودش را انجام می‌دهد.» تاکید کرد: «اگر شورای امنیت ملی چنین مصوبه‌ای هم داشته باشد باید لغو شود زیرا در هر حال غیرقانونی است. در صورت چنین وضعیتی هم الان باید شورای امنیت ملی مصوبه جدیدی را صادر کند تا قبلی را لغو کند.»

سخنان اخیر اژه‌ای صحبت‌های بی‌مبنا و فرار به جلوست

مشاور ارشد میرحسین موسوی در ادامه تصریح کرد: «سخنان اخیر آقای اژه‌ای صحبت‌های بی‌مبنا و فرار به جلوست. او می‌خواهد بگوید ما دارای اقتدار و قدرت هستیم، در چنین صورتی هم این همه اعمال غیرقانونی نشان از اقتدار غیرقانونی است و این قدرت‌نمایی و به رخ کشیدن برای مردم ثمره‌ای ندارد.»

تغییری در شرایط حصر اتفاق نیفتاده و همچنان همان نگرانی‌ها وجود دارد

همچنین ارجمند درباره وضعیت حصر از نظر حضور نیروهای امنیتی در محل زندگی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد گفت: «نیروهای امنیتی از مدت‌ها قبل در خانه مجاور منزل آقای موسوی مستقر هستند و هیچ تغییری در شرایط حصر آنان اتفاق نیفتاده است و همچنان همان نگرانی‌های قبلی درباره ایشان وجود دارد. امیدواریم به نگرانی‌ها برای سلامت و مداوای آنان پاسخ داده شود.»

او همچنین افزود: «درباره وضعیت ساختمان محل سکونت ایشان از نظر قدیمی‌ بودن که به مرحله خطرناک رسیده و باید بازسازی شود نگرانی‌های جدی وجود دارد.»

امیرارجمند در پایان تاکید کرد: «در هر حال باید به این وضعیت غیرقانونی و غیراخلاقی حصر پایان داده شود، وضعیتی که با توجه به شرایط و زمانش یعنی ۷ سال زندان انفرادی.»

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.