اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

سرانجام یک روزنامه نگار ااصلاح طلب زندانی: تخیله چشم علیرضا رجایی

1396/6/9

تازه ترین گزارش از روند درمان دکتر علیرضا رجایی روزنامه نگار پیشکسوت و فعال اصلاح طلب حاکی است که وی پس از 14 ساعت عمل سنگین جراحی متاسفانه یکی از چشمانش را از دست داده است اما حال عمومی اش مساعد اعلام شده است.

یکی از همراهان این روزنامه نگار شناخته شده در تشریح روند معالجات دشوار رجایی گفت: بعلت سرطان سینوس راست که همزمان با دوران زندان شروع شده بود و علیرغم توصیه پزشک در درمان به موقع ایشان اهمال می شود.پس از آزادی از زندان در آبان ۹۴ اعمال تشخیصی انجام شد.در طی این این مدت یکبار ۴ دوره شیمی درمانی سنگین و بدنبال آن ۳۵ جلسه رادیو تراپی شد اما متاسفانه بیماریش مجددا عود کرد که ۶دوره شیمی درمانی مجدد انجام و روز یکشنبه نیز تحت عمل جراحی قرار گرفتند. وی اضافه کرد: عمل جراحی رجایی حدود ۱۴ ساعت طول کشید که طی آن استخوان ماگزیلار و بخشی از فک فوقانی و قسمتی از عضله ماستر برداشته شد و ضمنا چشم راست هم تخلیه گردید. به گفته این منبع در حال حاضر حال عمومی وی خوب است و در بخش ICU تحت نظر است.

در همین حال روزنامه همدلی نوشت: خواندن خبر هم دردناک بود. دیروز تصویری تلخ از علیرضا رجایی روی تلخ بیمارستان در فضای مجازی منتشر شد که سمت راست صورتش باندپیچی شده بود. این تصویری می گفت این روزنامه نگار از حالا باید فقط با یک چشم، دنیا را ببیند، مطالعه کند و بنویسد. او در یک عمل جراحی 14 ساعته چشم راست خود را از دست داد. این روزنامه نگار 55 ساله وقتی دو سال پیش از زندان آزاد شد، به پزشک مراجعه کرد و متوجه شد که دربند سرطان سینوس راست است.

بعد از مدتی شیمی درمانی خبر رهایی اش از بند بیماری آمد. اما این رهایی موقتی بود. بیماری دوباره عود کرد و آقای روزنامه نگار باید دوره های جدیدی از شیمی درمانی را بگذارند.
یکشنبه ای که گذشت به اتاق عمل رفت تا شاید این بار از سرطان رها شود. او با دو چشم به اتاق عمل رفت اما چشم راستش را آنجا گذاشت. پزشکان باید چشم راستش را کامل تخلیه می کردند. یکی از نزدیکان او می گوید: این روزنامه نگار از سال 94 که برای تشخیص بیماری خود به پزشک مراجعه کرد تا کنون چهار دوره شیمی درمانی را گذراند و 35 جلسه رادیو تراپی داشت. اما بیماری‌اش مجددا دوباره عود کرد و ۶دوره شیمی درمانی دیگر را گذراند.
در عمل روز یکشنبه علاوه بر تخلیه شدن چشم راست رجایی، استخوان ماگزیلار، بخشی از فک فوقانی و قسمتی از عضله ماستر او برداشته شد. رجایی اکنون در بخش ICU بستری است اما پزشکان گفته اند که حال عمومی اش خوب است. علیرضا رجایی از روزنامه نگاران شناخته شده، فعالان سیاسی و مدیر انتشارات گام نو است. دکترای علوم سیاسی خود را از دانشگاه تهران گرفته است و مسئول سیاسی هیئت تحریریه روزنامه‌های جامعه، توس و نشاط بود. او نامزد انتخابات مجلس ششم بود که به عنوان بیست و هشتمین نماینده این پایتخت برگزیده شد. اما بعد از آنکه شورای نگهبان تعدادی از صندوق‌ها را بازشماری کرد، غلامعلی حداد عادل به جای او به مجلس
رفت.
علیرضا رجایی در اسفند سال 79 همراه با عزت‌الله سحابی، حبیب‌الله پیمان، رضا رئیس طوسی، محمد ملکی، محمد بسته‌نگار، محمدحسین رفیعی، محمد محمدی اردهالی، تقی رحمانی، هدی صابر، مسعود پدرام، سعید مدنی، رضا علیجانی، مرتضی کاظمیان و محمود عمرانی بازداشت و در زمستان 81 محاکمه شد. او سابقه بازداشت در سال 88 را نیز دارد. او در سال 90 هم بازداشت شد و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۴ سال حبس محکوم شد. علیرضا رجایی در مورخه ۴ آبان ۹۴ از زندان آزاد شد.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.