اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

وزیر کشور: نفس حصر و چگونگی رفع آن هنوز در شورای عالی امنیت مطرح نشده

1396/5/11

وزیر کشور می‌گوید درباره حصر و ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی در شورایعالی امنیتی ملی بحثی در نگرفته است. سخنانی که موید همان واقعیتی است که دستور حصر با خواست شخصی صورت گرفته و حتی ظاهر قانونی هم رعایت نشده است. رحمانی فضلی در بخش دیگر سخنان خود به بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان می‌پردازد و علیرغم آنکه هیچ کس حتی نمایندگانی که خواهان ملاقات با رییس محصور مجلس سوم و ششم بوده‌اند، اجازه ورود پیدا نکردند، گله می‌کند که خوب نیست همه می‌خواهند به ملاقات مریض بروند و اجازه نمی‌دهند او استراحت کند!

وزیر کشور دولت یازدهم در گفت‌و‌گو با ایلنا در پاسخ به این پرسش که آیا در مورد رفع حصر هم بحثی در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده یا خیر، گفت: مساله خاصی مطرح نشده که به تصمیم‌گیری در مورد رفع حصر برسد. در مورد اخبار محصورین و وضعیت جسمانی و پزشکی آن‌ها و اینکه مراقبت لازم آن‌ها انجام گیرد، همواره بحث می‌شود اما نفس حصر و چگونگی رفع آن هنوز مورد بحث قرار نگرفته است.

او همچنین درباره ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی و تصویب آن در شورای عالی امنیت ملی گفت: اصلا این موضوع در جلسات شورای عالی امنیت ملی مطرح نشده و به تصویب هم نرسیده است. ما در شورای عالی امنیت ملی به هیچ عنوان چنین مصوبه‌ای نداشتیم حداقل با قاطعیت می‌گویم از زمانی که من در شورا بودم این مساله مطرح نشده است.

رحمانی فضلی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا بحث ممنوع التصویری خاتمی به نام شورای عالی مطرح می‌شود و شورا نیز واکشنی نشان نمی‌دهد خاطر نشان کرد: وقتی بحثی نشده ما چه موضوعی را باید مطرح کنیم؟ خود قوه قضاییه هم در شورای عالی نماینده دارد و می‌داند چنین چیز در آنجا مطرح نشده است.

پیش از این و در اسفند ماه سال ۹۴ محسنی اژه‌ای در واکنش به سخنان رئیس‌جمهور درخصوص اینکه ممنوع التصویری رئیس جمهور اسبق کشور مصوبه شورای امنیت ملی را ندارد، گفته بود: این فرموده آقای روحانی که این موضوع را بدون مصوبه و بی‌اساس خوانده است یا براساس مشغله زیاد است که ایشان یادشان رفته یا اینکه مطلب را جدی نگفته و شوخی گفته است.

خبرنگار همچنین از رحمانی فضلی پرسید :”چند روز است آقای کروبی در بیمارستان بستری هستند آیا جویای احوال ایشان بودید؟” که وزیر کشور پاسخ داد: “مستقیما خیر. اما از آقای هاشمی وزیر بهداشت به صورت مرتب وضعیت ایشان را پیگیری کرده‌ام. البته این رسم خوبی نیست که برخی رسانه‌ها باب کرده‌اند تا یکی از مسئولان به بیمارستان می‌رود آنقدر به او مراجعه می‌کنند و عکس و فیلم می‌گیرند اصلا نمی‌گذارند مریض استراحت کند. و این باعث می‌شود همه فکر کنند اگر به عیادت این فرد نروند عقب مانده‌اند. مثل اینکه که می‌پرسید چرا عیادت آقای کروبی نرفتید خب ایشان هم رفتند که استراحت کنند و مداوا شوند.

به گزارش کلمه، این سخنان وزیر کشور در حالی مطرح می‌شود که طی یک هفته‌ای که مهدی کروبی در بیمارستان بستری بوده، هیچ کس به‌جز خانواده امکان ملاقات با وی را نداشته است. و چند تن از نمایندگان مجلس نیز که در این مدت بارها به بیمارستان مراجعه کردند، اجازه ورود و ملاقات با وی را نیافتند.

او در پاسخ به این نقد که یک مسئول با کسی که ۸ سال است کسی او را ندیده فرق می‌کند پاسخ داد: من مرتب پیگیر این مباحث هستم.

رحمانی فضلی همچنین مدعی شد که در حدی که در چارچوب وظایفش باشد پیگیر مساله حصر است، هرچند وی درباره حد و چهارچوب وظایفش در این باره سخنی نگفت.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.