اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

حیدری نماینده ی تهران از تشکیل کمیته حصر در فراکسیون امید خبر داد

1396/5/18

غلامرضا حیدری نماینده اصلاح طلب مجلس دهم از تشکیل کارگروه حصر در فراکسیون امید مجلس خبر داد. وی درباره پیگیری‌های فراکسیون امید در خصوص موضوع حصر گفت: فراکسیون امید پیگیری‌های غیررسانه‌ای در این زمینه داشته اما با توجه به انتقادات برخی اعضا نسبت به کندی روند کار قرار شد این فعالیت‌ها به شکل رسانه‌ای‌تر دنبال شود. من به شخصه از آقای دکتر عارف انتظارم این بود که برای پیگیری جدی مطالبه رفع حصر محور قرار بگیرد و گلایه‌ام را به ایشان هم منتقل کردم.
حیدری در گفت و گو با ایسنا از تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری مطالبه رفع حصر در فراکسیون امید خبر داد و گفت: همین صحبت‌ها منجر به این شد که کارگروه خاصی برای پیگیری مطالبه رفع حصر به دستور دکتر عارف و با محوریت ایشان تشکیل شود که امیدواریم اقدامات صورت گرفته در این کارگروه به نتیجه برسد؛ به ویژه اینکه محصورین در شرایط جسمانی خوبی قرار ندارند. من در صحن علنی هم مطرح کردم که اگر خدای ناکرده اتفاقی مشابه آنچه برای آیت‌الله هاشمی پیش آمد برای این افراد هم پیش بیاید در شان نظام نیست و به نظرم الان بزرگان اصولگرا باید بیش از اصلاح طلبان به دنبال این موضوع باشند.

وی همچنین گفت: اگر کمیته رفع حصر بتواند موضوع را به طور جدی از رییس مجلس، رییس قوه قضاییه و رییس‌جمهور پیگیری کند قطعا این موضوع نتیجه خواهد داد چرا که اگر روسای سه قوه چنین اراده‌ای داشته باشند موضوع حل می‌شود. البته من از آقای روحانی در این زمینه گلایه‌مندم و نمی‌دانم که ایشان هم این اراده را کرده یا خیر. برای من یک پارادوکس است که مردم چنین مطالبه‌ای از ایشان داشتند و ایشان هم چیزهایی گفتند اما در عمل از اینکه چه اقدامی در این زمینه انجام شده بی‌اطلاع هستیم. البته ما نمی‌گوییم که صرفا رییس‌جمهور در این زمینه تصمیم‌گیر است اما به هر حال ایشان رییس شورای عالی امنیت ملی است و موضوع رفع حصر از وعده‌های انتخاباتی ایشان در سال ۹۲ و ۹۶ بوده، ضمن اینکه رییس‌جمهور طبق قانون اساسی خواستار حقوق اساسی ملت است و باید مطالبه‌گر باشد و اکنون هم این موضوع به مطالبه اکثریت تبدیل شده است.

حیدری درباره بیانات رهبری در مراسم روز تنفیذ در خصوص ضرورت حضور همه سلایق در کنار هم در شرایط آرام، یادآور شد: بحث آزادی بیان، ممنوعیت تفتیش عقاید، آزادی نشریات و مطبوعات از اصول مسلم قانون اساسی ماست. حالا این‌که چه بلایی بر سر جمهوری اسلامی آمده که اینها به یک آرزو تبدیل شده موضوع دیگری است. ما معتقدیم باید بستر لازم برای ابراز عقیده و نظر فراهم باشد. این موضوع اکنون مطالبه عمومی است و وقتی رهبری هم در مراسم تنفیذ روی این مساله تاکید می‌کنند به این معنی است که باید تحمل و سعه صدر بیشتری برای طرح انتقادات، نقطه نظرات و دیدگاه‌های مختلف وجود داشته باشد. حتما ایشان با آگاهی از یکسری مسائل این موضوع را مطرح کرده‌اند.

روحانی به مطالبات عمومی مردم پاسخ دهد

این عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه تصریح کرد: مهم‌ترین درخواست از آقای روحانی پاسخگویی به مطالبات عمومی مردم و تحقق وعده‌هایی است که ایشان در انتخابات و در همه میتینگ‌ها مطرح کرد. یکی از ابزارهای تحقق این وعده‌ها کابینه دوازدهم، چینش استانداران، فرمانداران و سفرا و همچنین تحقق شعارهای اقتصادی دولت و تعامل مثبت با دنیا است.

حیدری با بیان این‌که رویکرد کابینه دوازدهم باید با رویکرد رییس‌جمهور و وعده‌هایی که به مردم داده شده همخوانی داشته باشد، گفت: متاسفانه درباره کابینه برخی برای آقای روحانی ایجاد هزینه می‌کنند و حاشیه درست می‌کنند. رویکرد این افراد تحقق شعارهای انتخاباتی نیست. نمایندگان مجلس در جریان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت به سوگند خود برای پاسداری از حقوق مردم وفادار هستند و نحوه رای اعتماد آنها بر اساس ارزیابی‌ها خواهد بود.
حیدری همچنین یادآور شد: آقای روحانی درباره چینش کابینه دوازدهم با آقای خاتمی جلساتی داشته و ایشان و برخی دیگر از چهره‌های اصلاح‌طلب را طرف مشورت خود برای انتخاب کابینه دوازدهم قرار داده است.

موضع مجلس نسبت به وزرای پیشنهادی احتمالی

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس درباره برخی گمانه‌زنی‌ها در خصوص وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم نیز گفت: در مورد وزارت ارتباطات شنیده‌هایی مطرح است که باید دید چقدر صحت دارد و ما امیدواریم این مواردی که درباره گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات گفته می‌شود صحت نداشته باشد.
حیدری همچنین با اشاره به برخی مخالت‌ها با رحمانی فضلی گفت: بیشتر مسائل آنها مربوط به استانداران و فرمانداران است که این انتقادها در جای خود قابل توجه است البته برخی انتقادات هم درباره خانم مینوخالقی به ایشان وارد بود که ایشان توضیحی داد و گفت که در حد خود تلاشش را کرده و مابقی از اختیارش خارج بوده است.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.