اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

آیا کسی که از حصر پیام می‌دهد رای دهید خطرناک است؟

1396/3/31

فیض الله عرب سرخی، فعال سیاسی اصلاح طلب گفته است: آیا کسی که در حصر قرار دارد و به جامعه پیام می‌دهد رای دهید و خودش تقاضای صندوق رای می‌کند خطرناک است؟ یا آن کسی که در دوران ریاست جمهوری‌اش به دنبال بازی دادن کشور و مسئولان بود؟
او با غیرقانونی خواندن حصر آقایان موسوی، کروبی و خانم زهرا رهنورد در پاسخ به سوالی درباره درخواست رفع حصر مردم در میتینگ های انتخاباتی و هشدار رییس قوه قضاییه به روحانی برای وعده رفع حصر گفته است: کسی که ۲۴ میلیون رای مردم را با خودش دارد بیان نظرات حق مسلم اوست و هیچ کس نمی‌تواند بگوید که رییس‌جمهور نمی‌تواند نظری دهد و یا تذکری را پیگیری کند.

به گزارش کلمه، رئیس قوه قضائیه پس از انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از حسن روحانی گفته بود: «شما چه کاره‌اید که بخواهید حصر را بشکنید؟»

این فعال سیاسی اصلاح طلب که با ایلنا گفتگو می‌کرد، درباره مطالبه رفع حصر در میتینگ های انتخاباتی افزود: شعاری که مردم بر زبان می‌آوردند متعلق به خودشان است. مستعمین گردهمایی‌های روحانی که با اتوبوس جابجا نمی‌شدند که یک صحبت را در شهرها بیان کنند.

او با تاکید بر اینکه رییس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است و حق دارد وقتی نقص قانون را می‌کند تا اخطار قانون اساسی پیش برود، یادآور شد: در دوره آقای خاتمی در مواردی ایشان تا اخطار قانون اساسی نیز پیش رفتند. بنابراین کسی که ۲۴ میلیون رای مردم را با خودش دارد بیان نظرات حق مسلم اوست و هیچ کس نمی‌تواند بگوید که رییس‌جمهور نمی‌تواند نظری دهد و یا تذکری را پیگیری کند. این‌ها که جزو حقوق شهروندی است و یکی از شاخصه‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. بنابراین رییس‌جمهور تا جایی که قانون اجازه داده، می‌تواند مسائل را پیگیری کند و درپی پاسخ باشد.

عرب سرخی درپاسخ به اینکه راه رفع حصر چیست، گفته است: همان کسانی که حصر را انجام دادند می‌توانند آن را بردارند. لازم نیست اینکه هشت سال یک شخص در حصرقرار بگیرد هیچ قانونی آن را توجیه نمی‌کند. آقایان گفتند این مصوبه شورای امنیت ملی است در حالی که دبیرخانه اعلام می‌کند تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.

آیا کسی که در حصر قرار دارد و به جامعه پیام می‌دهد رای دهید و خودش تقاضای صندوق رای می‌کند خطرناک است؟ یا آن کسی که در دوران ریاست جمهوری‌اش به دنبال بازی دادن کشور و مسئولان بود؟

او در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به جایگاه ویژه خاتمی در میان مردم با وجود ممنوعیت‌ها،‌ محدودیت‌ها و تنگناهای ایجاد شده افزود:خاتمی وجاهتی دارد که به واسطه آن یک اعتماد نسبت به وی به وجود آمده است. وقتی می‌گوید شهادت می‌دهم این دولت خوب کار کرده است مردم باور می‌کنند و مطمئن می‌شوند تخریب‌ها صادقانه نیست. بنابراین کسانی که می‌گویند اصلاحات مرده جواب بدهند مرده که نمی‌تواند چنین معجزاتی بکند. آقای خاتمی که پول ندارد بین مردم توزیع کند او رفتار، اخلاق و نگاهی از خودش عرضه کرده است که مورد پذیرش جامعه قرار گرفته است. جامعه پذیرفته سیدمحمد خاتمی صادق است و قبول دارد که اخلاقی عمل می‌کند. وقتی او می‌گوید رای دهید قطعاً به مصالح کشور است مردم هم رای می‌دهند. شما نگاه کنید چقدر تخریب علیه دولت روحانی صورت گرفت اما با حمایت آقای خاتمی انگار یک باطل‌السحر را به میدان روانه کرده‌اند.

عرب سرخی در پاسخ به اینکه عده ای پس از انتخابات مطرح کردند که تخلف صورت گرفته و حتی مهندسی انتخابات را نیز مطرح کردند اما رفتار با آنها متفاوت از گذشته بود. این تغییر نگرش را ناشی از چه می‌دانید؟ گفت :من معتقدم اگر کسی نظرش را بگوید و از آن اطمینان داشته باشدنباید با او برخورد حذفی کرد. من اعتقادی ندارم و طرفدار چنین برخوردی نیستم. حق هر شهروندی است که موضع خودش را داشته باشد. باید به سوال او پاسخ داده شود که یا قانع می‌شود و یا نمی‌شود

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.