اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

صفایی‌فراهانی : قالیباف و رئیسی با مسائل اقتصاد ایران غریبه‌اند

1396/2/24

محسن صفایی‌فراهانی، یکی از بلندنام‌ترین سیاستمداران ایران است که در پست‌های کلیدی دولتی به خصوص در زمان دولت اصلاحات برای برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و سیاسی حضور داشته است. صفایی‌فراهانی، پیش از انقلاب به فعالیت در بخش خصوصی مشغول بود و پس از روی کار آمدن احمدی‌نژاد در سال ۸۴، به پارلمان بخش خصوصی رفت و البته در دوره‌ای هم ریاست فدراسیون فوتبال را تجربه کرد. دهه‌ها فعالیت سیاسی و اقتصادی، از صفایی‌فراهانی یکی از اصیل‌ترین چهره‌های سیاسی را ساخته است که تحلیل‌های اقتصاد سیاسی او، بکر و دقیق است. آنچه می خوانید تحلیل صفایی فراهانی از مناظره اقتصادی کاندیداهاست.

*****

یکی از محورهای اصلی صحبت‌های کاندیداها، قاچاق بود. به خصوص قالیباف و رئیسی سعی داشتند دولت را به عدم اقدام برای مقابله با قاچاق متهم کنند. واقعیت حجم ۱۲ میلیارد دلاری قاچاق در اقتصاد ما چیست؟

اصل فساد به بنادری برمی‌گردد که در دولت اصلاحات اعلام شد آن‌ها تحت کنترل دولت نیستند و تعداد آن‌ها بیش از حد است. بیش از صد مبدا ورودی است که دولت هیچ امکانی در آن ندارد و نیروی انتظامی هم با آن‌ها آشنا هستند و کنترلی ندارند. بارها مشخص شده است که این بنادر در اختیار چه کسانی است.وقتی از این تعداد بندر به صورت آزاد جنس وارد می‌شود و اجازه نمی‌دهند گمرک ورود کند، طبیعی است که قاچاق از طریق کول‌بری اتفاق نمی‌افتد. تمام این‌ها را افرادی با کانتینر وارد می‌گنند.غیر از این بنادری که تحت سیطره عده‌ای خاص قرار دارد و قدرت آن‌ها در کشور بیش از هر کسی است و عملا امکان استقرار گمرک وجود ندارد، از مبادی دیگری این حجم از قاچاق وارد نمی‌شود.

این بنادر در اختیار چه کسانی است که توان مقابله با آن‌ها وجود ندارد؟

هیچ اراده‌ای برای کنترل این بنادر وجود ندارد. هم آقای رئيسی و هم بقیه کسانی که در قوه قضاییه بوده‌اند کاملا اشنایی با این قضیه دارند و بحث این دولت و دولت قبل نیست. رئيس‌جمهور قبلی هم حتی از عبارت برادران قاچاقچی استفاده کرد.

انتقادهای اقتصادی را که به دولت روحانی وارد شد، چقدر روا می‌دانید؟ برنامه‌های اقتصادی کاندیداهای اصول‌گرا چطور بود؟

تمام آنچه این آقایان ارائه می‌دهند، نقد عملکرد دولت احمدی‌نژاد در قالب روحانی است. از آن‌جایی که کارکنان در ستادهای این افراد عمدتا وزرای احمدی‌نژاد هستند، نمی‌گویند عملکرد ما چطور بوده است. همه را در قالب دولت یازدهم بیان می‌کنند.

این کاندیداها اصلا برنامه اقتصادی اصلا ارائه نمی‌دهند. آن‌ها منتقد عملکرد دولت احمدی‌نژاد هستند منتها در قالب این دولت بحث می‌کنند! آنچه اتفاق افتاده، در دولت دهم مسئله داشته است. اگر درآمد مردم پایین آمده، از سال ۸۶شروع شده و در بانک مرکزی آمارهای رسمی آن مشخص است. در سال ۸۸، پیش از اینکه دوره دوم احمدی‌نژاد شروع شود، در اوج دوران وفور نفتی، درآمد مردم شروع به کاهش کرد و آثار آن را امروز می‌بینیم. امروز سفره مردم رنگین نشده ولی خالی‌تر هم نشده است! علت خالی‌تر نشدن هم برنامه‌ریزی دولت روحانی بوده است.نه آقای رئيسی و نه میرسلیم که تا به حال صحبت کردند، هیچ برنامه‌ای ارائه ندادند.

اما روی دو محور افزایش مبلغ یارانه‌ها و ایجاد اشتغال میلیونی، تاکید زیادی دارند. این‌ برنامه‌هایشان چطور است؟

آقای هاشمی طبا درست پاسخ دادند. می‌شود یارانه را صد برابر کرد اما به چه قیمتی؟ اگر قرار است صد هزار تومان بدهیم و میلیون‌ها از جیب مردم برداریم چه کرده‌ایم؟ نان مردم سه برابر شد، کرایه ۴ برابر شد، اگر قرار است یارانه دهید و سپس از جیب مردم بردارید، کمک به قشر آسیب‌پذیر نکرده‌اید. با روش‌هایی که نه روی تورم و سایر شاخص‌ها تاثیر بگذارد، فقط باید به بهزیستی و تامین اجتماعی از نظر آموزشی و تغذیه رسید و شرایطی فراهم کنیم که زندگی عادی داشته باشند. پرداخت یارانه دفعه قبل باعث شد تورم ایران به ۴۰ درصد برسد و این روش‌ها نشان می‌دهد چقدر کار اقتصادی افرادی که به این‌ کاندیداها سرویس و اطلاعات می‌دهند، چقدر ضعیف هستند و چقدر مسئله مردم، مسئله‌شان نیست! طبیعی است با ۴ برابر کردن یارانه، باید مطمئن باشیم که ونزوئلا می‌شویم.

در نهایت، پیروز نبرد مناظره‌ها را چه کسی می‌دانید؟

نمی‌شود گفت پیروز چه کسی بود. باید بگوییم چه کسی توانست در قالب زمانی که داشت، مردم را متقاعد کند که واقعا برنامه دارد. من تصور می‌کنم که اکثر افراد نشان دادند فاقد برنامه هستند. آقایان جهانگیری و روحانی زمانی که می‌خواستند از برنامه صحبت کنند، آقای قالیباف اجازه ندادند. به هر حال آقای جهانیگری به خاطر اینکه ۴ سال است معاون اول هستند، اطلاعات واقعی و میدانی زیادی دارند و موثق‌تر از بقیه صحبت کنند. اما به خاطر حملاتی که به آقای روحانی می‌کردند، روحانی و جهانگیری بیشتر در تلاش بودند به این اتهام‌ها پاسخ دهند.

از نظر فردی، صحبت‌ها و اطلاعات اقتصادی رئيسی چطور بود؟

صحبت‌های رئیسی نشان داد ایشان اصلا بحث طرح جامع مالیاتی را نمی‌شناسند و نمی‌دانند پیاده کردن این طرح برای کشور ۸۰ میلیونی با بهترین مشاوران ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. بعد ایشان می‌گوید من همان سال اول مشکل مالیاتی را حل می‌کنم و از محل درآمد آن به مردم کمک می‌کنم!

این نشان می‌دهد چقدر آدم باید راجع به مسائل کشور غریبه باشد و ادعا مطرح کند. این جای نگرانی دارد برای هر پستی که این‌ها در کشور دارند و یا در آینده داشته باشند. این نشان می‌دهد آن‌ها چقدر نسبت به مشکلات شناخت دارند و بعدا در همان پست‌ها هم ناموفق خواهند بود. چه بسا در کنارشان اتفاقات زیادی بیفتد و آن‌ها اصلا متوجه نشوند. کم اطلاعی و ضعف آن‌ها برای مدیریت کشور بیشترین چیزی بود که در این مناظره خود را نشان داد.

قالیباف در قامتی احمدی‌نژادی ظاهر شده. صحبت‌ها و اسناد او را چطور می‌بینید؟

بی‌منطق‌ترین حرف در کل مناظره، این بود که آقای قالیباف راجع به زمینی متعلق به ۲۶ سال پیش حرف می‌زدند. این خانه نه برای در دوره ریاست‌جمهوری ایشان و نه دوره شورای امنیت ملی ایشان بوده است. تازه، جدا از آنکه قیمت زمین در آن زمان بسیار کم بوده است. تمام بحث‌های مناظره نشان می‌دهد آقایان فاقد برنامه اقتصادی بودند. بیشتر سعی می‌کردند با تار و مار کردن جنبه‌هایی منفی را از افراد و اشخاص مطرح کنند. این جای نگرانی دارد برای کشوری که این افراد مردان دولتی و اجرایی‌اش بودند. ایشان ۱۲ سال است شهردار تهران هستند، پیش از آن ۵ سال رئیس نیروی انتظامی کشور بود و قبل از آن فرمانده سپاه بودند. وقتی این اطلاعات را می‌دهند و طوری وانمود می‌کنند که خودشان در همه‌چیز بی‌تقصیر بودند، این‌ها برای کشور جای نگرانی دارد.

وقتی کسی بیش از۲۰ سال مسئولیت داشته و همه‌چیز از فساد را به دیگران سوق می‌دهد، این‌ها سیاه‌نمایی کشور است. قبول است که فساد وجود دارد، ولی باید گفت خود این اقایان در برخورد با فساد واقعی چطور برخورد کردند؟ همین الان بابک زنجانی چه شرایطی دارد؟ چرا بابک زنجانی از ایمنی بالایی برخوردار است و احساس نگرانی نمی‌کند؟ او که در اختیار قوه قضاییه است و حتی در اختیار وزارت اطلاعات هم قرارشان نداده‌اند. آقایان نمی‌خواهند به آنچه می‌تواند به شکوفا شدن اقتصاد کشور کمک کند، ورود کنند، چرا که اصلا تخصصی در آن ندارند.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.