اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

مطهری: همچنان دنبال ملاقات با محصوران هستیم

1396/2/18

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر رهبری درباره رفع حصر در عین حال گفت: ما همچنان به دنبال ملاقات با محصوران و پیدا کردن یک راه میانه هستیم.

به گزارش ایسنا، علی مطهری در همایش «مشروطه دوم، مشروطه آخر…!» که از سوی انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه امیرکبیر در این دانشگاه برگزار شده بود، اظهار کرد: دیدار ما با رهبری راجع به حصر مربوط به دو سال پیش است که موضوع را مطرح کردیم اما ایشان قبول نداشتند. ما ملاقات جدید در این زمینه نداشتیم. ممکن است برخی از اعضای شورای عالی امنیت ملی موافق رفع حصر باشند ولی ملاحظه رهبری را می‌کنند. به نظرم اگر بنا باشد کاری انجام شود خبرگان و مراجع باید با ایشان صحبت کنند. فکر نمی‌کنم راه دیگری فعلاً وجود داشته باشد. البته ما همچنان به دنبال این مسأله هستیم و سعی داریم ملاقاتی را با محصوران داشته باشیم و راه میانه‌ای پیدا کنیم.

وی افزود: از نظر قانونی و طبق اصول ۳۲ تا ۳۷ این کار خلاف قانون اساسی است. برخی می‌گویند مصلحت کشور این را اقتضا می‌کند و برخی این را حکم حکومتی می‌دانند. من می‌گویم این رویه نادرستی در جمهوری اسلامی است که باب شده برخی را حصر می‌کنند. چه در زمان امام (ره) و چه امروز به طور کلی مجازات بدون محاکمه کار درستی نیست.

بهتر بود شورای نگهبان سال ۸۴ احمدی‌نژاد را رد صلاحیت می‌کرد

مطهری در بخش دیگری از سخنرانی خود در پاسخ به سوالی درباره رد صلاحیت احمدی نژاد گفت: شورای نگهبان بهتر بود همان سال ۸۴ این کار را انجام می‌داد. ایشان در حد ریاست جمهوری نبود.

دفاع از حضور رییس جمهور در جمع معدنکاران استان گلستان

نائب رئیس مجلس با اشاره به حضور رئیس جمهور در جمع معدن کاران استان گلستان اظهار کرد: یک آدم محافظه کار در چنین شرایطی وارد این جمع نمی شود. روشن است که در این فضا عده ای حمله می کنند زیرا ناراحت هستند که عزیزانشان را از دست داده اند، حتی ممکن است در این زمینه برنامه ریزی شده باشد. علت حادثه معدن گلستان ربطی به دولت نداشت ولی حملات زیادی به دولت شد اینکه رئیس جمهور در چنین فضایی به دیدن کارگران می روند نشانه شجاعت و مردمی بودن ایشان است و اینکه می خواهد مشکل را حل کند حتی اگر به او توهین شود. مصلح واقعی کسی است که کار خود را انجام دهد هر چند از محبوبیتش کاسته شود.

مطهری در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال بازگشت به دوران هشت ساله دولت های نهم و دهم گفت: نگران هستند که به آن هشت سال کذایی برگردیم، اگر فرضا یکی از این کاندیداها هم رای بیاورد ما به آن فلاکت نخواهیم افتاد، زیرا شخصیت آقای احمدی نژاد شخصیت خاصی بود. البته باید مراقبت کنیم روند موجود ادامه پیدا کند اگر فرضا چنین اتفاقی بیفتد به آن شدت نیست که شرایط عجیبی پیدا کنیم.

توصیه کردم هیات نظارت درقبال رد صلاحیت عبدالله مومنی مقاومت کند

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سوالی درباره شایعه های مطرح شده در خصوص احتمال رد صلاحیت عماد بهاور و عبدالله مومنی گفت:‌ من این خبر را شنیده ام و از هیئت مرکزی خواستم توضیحی بدهند . گفتند اسامی را داده‌ و گفته‌اند این افراد محکومیت داشته‌اند و صلاحیت حضور در شورای شهر را ندارند. بحث شد که آیا نامه قانونی است یا نه و آیا این افراد قابل رد صلاحیت هستند یا خیر؟

وی افزود: من شخصاً معتقدم زمانی که هیات اجرایی و بعد هیات نظارت استان کسی را تائید می‌کند دیگر نهادی غیر از این‌ها نباید وارد موضوع شود و بگوید افراد را رد یا تائید کنند. این کار خلاف قانون است و من به آن‌ها گفتم در این زمینه ایستادگی و پافشاری کنید. البته اطلاع ندارم به کجا رسیده، خیلی جاها ایستادگی کردم. مثلا در مورد آقای الویری فشار زیادی بود که ایشان حذف شود. در مورد عبدالله مومنی هم توصیه کردم حتما مقاومت کنید. این بنده خدا چند سال در زندان بوده و خیلی سختی کشیده و اذیتش کرده اند. به گونه ای که حتی اکنون در صحبت کردنش هم اثر گذاشته است. ما باید با این رویه مقابله کنیم که در آینده تکرار نشود.

مطهری یادآور شد:‌ در موضوع حصر تلاش هایی صورت گرفته و طرف مقابل هم استدلال هایی دارد که باید به آن گوش کنیم. من فکر می کنم این موضوع با گفت و گو قابل حل است. نباید مثل موضوع هولوکاست شود که کسی حق صحبت نداشته باشد. ما اروپایی ها را به خاطر این موضوع تقبیح می کنیم. بعد خودمان راجع به حصر همین رویه را در پیش می گیریم که این کار درستی نیست. ما باید در جهت صلاح کشور حرکت کنیم و این موضوعات را تبدیل به مسئله نکنیم. البته بخشی از آن به دولت آینده هم بستگی دارد و باید دولتی انتخاب شود که اعتقادی به این موضوع داشته باشد و وضعیت بدتر نشود. فکر می کنم می توانیم نسبت به این موضوع امیدوار باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس درباره مخالفت مجلس با تحقیق و تفحص از شهرداری تهران نیز گفت:‌ عوامل مختلفی در رای نمایندگان تاثیرگذار است. برخی می گفتند در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کار به صلاح نیست ضمن اینکه دسته بندی هایی وجود دارد. عده ای از جبهه پایداری هستند و عده ای هم اصولگرای میانه و اینها به هر حال نقش دارند.

مطهری درباره شعارهای برخی کاندیداها نیز گفت: خود مردم باید رشد اجتماعی و سیاسی لازم را داشته باشند و شرایط با ۳۰ سال قبل فرق می کند. اگر بزرگان قوم بخواهند مردم را هدایت کنند که به کسی رای بدهند مردم رشید بار نمی آیند. مردم باید به جایی برسند که فریب وعده ها را نخورند. امروز هم باید ببینیم آیا وعده ها شدنی است یا خیر؟ اینکه می گویند یارانه را دو برابر یا سه برابر می کنیم. این مصیبت یارانه از مجلس هشتم پیدا شده و ریشه اش این بوده از مجلس هفتم قانون تصویب مورد بحث قرار گرفت تا از ابتدای سال قیمت ها افزایش پیدا نکند و در آستانه سال ۸۴ در یک اقدام سیاسی برای رای آوری کاندیدای خودشان قیمت ها را تثبیت کردند تا آن موقع هر سال ۱۵ درصد به قیمت حامل ها اضافه می شد و مردم این را پذیرفته بودند اما چند سال قیمت ها تغییر نکرد و ما از قیمت جهانی بسیار عقب افتادیم و قانون یارانه آمد که حامل‌های انرژی افزایش زیادی یافت و در مقابل یارانه پرداخت شد.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.