اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

تاج‌زاده: سال ۸۸ اثر خود را در تصحیح رفتار نهادهای زیر نظر رهبری گذاشته است

1396/2/3

سیدمصطفی تاج‌زاده، فعال سبز اصلاح‌طلب معتقد است حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸ در تصحیح رفتار نهادهای زیر نظر رهبری گذاشته و همان جریان‌ها باعث می‌شود انتخابات امسال به سمت تقلب و کودتا نرود. او از جمله رهبری در جلسات خصوصی می‌گوید که گفته بود «شکست احمدی‌‌نژاد شکست من است» و همین نگاه وی را ناچار کرده بود که همه نیروهای کشوری و لشکری را بسیج کند تا به هر قیمتی احمدی‌نژاد پیروز انتخابات سال ۸۸ معرفی شود.

به گزارش کلمه، سیدمصطفی تاج‌زاده در گفت‌وگوی اینستاگرامی خود در صفحه پایگاه خبری امتداد، در پاسخ به سوالات متعدد مخاطبان درباره اینکه آیا ممکن است انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نیز با تقلب و کودتای حاکمیت مواجه شود، می‌گوید: گمان غالب من به این است که انتخابات و فضای کشور به سمت اتفاقات سال ۸۸ نخواهد رفت. به چند دلیل؛ یک، ترس از ۸۸ است. ۸۸ خیلی چیزها را در جامعه شست. و به خیلی از افراد، خیلی چیزها را نشان داد که اتفاقا معتقدم که اگر تجربه ۸۸ را داشتند یا حدس می‌زدند که آن اتفاق‌ها می‌افتد، اساسا وارد خیلی از کارها نمی‌شدند.

سال ۸۸ رهبری در جلسات خصوصی می‌گفت که «شکست احمدی‌‌نژاد شکست من است»

وی در ادامه می‌افزاید: سال ۸۸ رهبری در جلسات خصوصی می‌گفت که «شکست احمدی‌‌نژاد شکست من است» و با این جمله همه نیروهای کشوری و لشکری را بسیج کرد که به هر قیمتی احمدی‌‌نژاد پیروز شود. این موضوع به وضوح در صحبت‌های سردار مشفق و سردار جعفری آمده است و اساسا مهندس موسوی و ستادش را به عنوان دشمن کدگذاری می کردند.

تاج‌زاده همچنین می‌گوید: امروز دیگر مطمئنم رهبری تا آخرش خواهد گفت هیچ کس از رای من خبر ندارد و نیرویی را هم بسیج نمی‌کند برای کاری. امروز تقریبا نظامی‌های ما حتی اگر هنوز پشت پرده فعال باشند که متاسفانه بخش‌هایی‌شان هستند نمونه‌اش هم همین امپراطوری رسانه‌های سپاه است که با تمام توان، علیه دولت کار می‌کند و به نفع آقای قالیباف و آقای رئیسی لشکرکشی می‌کند، اما به حسب ظاهر، بر خلاف سال ۸۸، تقریبا هیچ نظامی‌ای نیست که در انتخابات فعال باشد و نظر بدهد. شورای نگهبان هم دارد تلاش می‌کند ظاهر بی‌طرفی خود را حفظ کند.

سال ۸۸ اثر خود را در تصحیح رفتار نهادهای زیر نظر رهبری گذاشته است

معاون وزیر کشور دولت سیدمحمد خاتمی معتقد است حوادثی که در سال ۸۸ رخ داد اساسا امکان تکرار آن را به صفر نزدیک کرده است.

او می‌گوید: روزی در زندان در روزنامه خواندم که رهبری در دیدار با آقاتهرانی گفته بود ما در ۷۸ وقتی مردم به خیابان آمدند دو سه روزه قائله را جمع کردیم، در ۸۸ چند ماه طول کشید و اگر بار دیگر پیش بیاید معلوم نیست چند سال طول بکشد پس این نگرانی به طور جدی است.

تاج‌زاده با این مقدمه‌ها نتیجه می‌گیرد: سال ۸۸ اثر خود را در تصحیح رفتار نهادهای زیر نظر رهبری گذاشته است.

خوش‌بینم که حصر در دور دوم آقای روحانی بشکند

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سوالاتی درباره مطالبه رفع حصر و عملکرد روحانی در این باره می‌گوید: واقعیت این است که حصر و رفع حصر در دست شخص رهبری است.

قبلا هم به این نتیجه رسیده بودم که در دوره اول حصر رفع نخواهد شد، چون با رفع حضر چند میلیون به رای آقای روحانی اضافه می‌شد و این چیزی نیست که مورد خواست کانون قدرت باشد.

این عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب و جبهه مشارکت در ادامه با تاکید بر اینکه خوش‌بینم که حصر در دور دوم آقای روحانی بشکند، تصریح می‌کند: خوش‌بینم به رفع حصر نه به خاطر اینکه در دور دوم می‌تواند قاطع‌تر سخن بگوید یا اقدامات ویژه ای انجام دهد. بلکه به این دلیل که فضای جامعه ما به این سمت رفته که حصر باید بشکند.

امروز خیلی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که هشدارهای میرحسین و دیگر عزیزان ما درست بوده

تاج‌زاده در ادامه می‌افزاید: به خصوص با حوادثی که سر آقای احمدی‌‌نژاد پیش آمد، دیگر امروز خیلی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که پیش‌بینی‌ها و هشدارهای مهندس موسوی و دیگر عزیزان ما درست بوده و امروز آنها باید توضیح بدهند که چه کسی آن سال بصیرت داشته یا نداشته است.

حاضرم طرح بردبرد برای رفع حصر را تقدیم رهبری کنم

یکی از بیشترین پرسش‌های مخاطبان این برنامه زنده اینستاگرامی از سیدمصطفی تاج‌زاده، مانند دیگر برنامه‌های عمومی، یافتن راهی برای رفع حصر بود. تاج‌زاده در این باره با تاکید بر اینکه «حصر راه حل برد برد دارد»، تصریح می‌کند: به محض اینکه رهبری خواستند این پروژه را کلید بزنند من شخصا حاضرم طرحش را بروم تقدیم بکنم.

حتی یک لحظه‌ حصر هم برای همه‌مان سخت است

این فعال سیاسی می‌گوید: حصر یک بعد عاطفی دارد. حتی یک لحظه‌اش هم برای همه‌مان سخت است. یک بخش هم این است که بخصوص آقای مهندس موسوی چنان چهره دوست‌داشتنی دارد که اصلا آدم نمی‌تواند بپذیرد که این آدم حصر شود.

تاج‌زاده در ادامه با یادآوری دوران بازجویی در سال ۸۸ می‌گوید: من در بازجویی می‌گفتم یکی از دلایلی که آقای ابطحی برای حمایت نکردن از آقای موسوی آورد و ما جوابی برایش نداشتیم و می‌گفتیم ما باید مجموعه‌ شرایط را در نظر بگیریم این بود که می‌گفت آقای موسوی چنان روحیه ضدبیگانه و خارجی و سلطه خارجی دارد که اگر پیروز شود امکان ندارد مسئله هسته‌ای را حل کند اما آقای کروبی حل می‌کند. حتی می‌گفت احمدی‌‌نژاد ممکن است بتواند حلش کند اما آقای موسوی محکم ایستاده و می‌گوید این صنعت مثل ملی شدن صنعت نفت است و ما باید با همان قاطعیت بایستیم. ما در این مورد قبول داشتیم که آقای مهندس موسوی بسیار دیدگاه‌های خاص داره و روشن است و همه هم می دانند هم رهبر هم ما و هم دیگران. البته امیدوار بودیم که اگر رییس جمهور شود واقعیات جامعه کمک کند این داستان را حل کنیم.

او در ادامه می‌افزاید: حالا نتیجه‌گیری من آنجا این بود که وقتی یک کسی مثل آقای ابطحی می‌گوید زیادی ضد آمریکایی است و ما باید این ستاد را رها کنیم ولی شما می‌گویید که شماها مزدور و وابسته به آمریکا هستید و از همین حرف‌هایی که بازجوها می‌گفتند.

همه باید مرتب درباره محصوران سوال کنند و حرف بزنند

تاج‌زاده با تاکید بر اینکه به هر حال بعد عاطفی حصر در جای خود باقی است، خاطرنشان می‌کند: باید تلاش کنیم نام مهندس موسوی و خانم رهنورد و آقای کروبی را زنده نگه داریم به هر مناسبتی. سفره هفت سین می‌اندازیم باید با عکس های ایشان باشد. اگر کانال و پیج در شبکه‌های اجتماعی داریم باید عکس و نام اینها تکرار شود. دائم باید نامه و تومار تهیه شود. سوال بکنیم. خبرنگارانمان، دانشگاهیانمان، هنرمندانمان و هر کسی به هر بهانه‌ای باید نام آن‌ها را بیاورد. به خصوص که کاملا معلوم شده که هشدارهایشان به‌جا بوده و آن طرف باید بیاد توضیح بدهد که چرا آن خطاهای بزرگ را مرتکب شده است.

او در ادامه می‌گوید: در بازجویی‌ها به من می گفتند شما در ۸۸ خطا نکردید؟ می‌گفتم چرا ما ۱۰ درصد خطا کردیم شما ۹۰ درصد.‌ همان‌جا پیشنهاد کردم اگر قرار است خطاها رسیدگی شود، یک کمیته حقیقت‌یاب بگذارید اگر افرادی باشند که همه قبولشان داشته باشند هر نتیجه‌ای گرفت من در زندان حاضرم امضا کنم و تایید. ولی یک طرفه نمی‌شود که چون شما زندان دارید و اسلحه دارید و ما زیر اسلحه شما هستیم، خطاهای ده درصدی ما گفته شود و خطاهای شما گفته نشود معلوم است که زیر بار این نخواهیم رفت.

موافق نیستم که هیچ نگوییم چون کسانی دارند پشت پرده درباره حصر حرف می‌زنند

تاج‌زاده با تاکید چند باره بر اینکه «باید نام این بزرگان را زنده نگه داریم» اعلام می‌کند: من اصلا موافق این مشی نیستم که هیچ نگوییم که کسانی دارند پشت پرده حرف می‌زنند و می‌خواهند حل کنند. باید گفت هرچند که من موافق مذاکرات پشت پرده هم هستم.

او همچنین تاکید می‌کند: تصورم این است که روز به روز نیروهایی که از حصر دفاع می‌کردند در تنگای بیشتری در افکار عمومی قرار گرفته‌اند و روز به روز راه برای شکستن حصر فراهم‌تر می‌شود. این روند به سمت آزادی است و ما باید محکم بایستیم.

معاون وزیر کشور دولت سیدمحمد خاتمی در ادامه می‌گوید: من حرف آقای خاتمی را هم کاملا قبول دارم که حصر راه حل برد برد دارد. همچنانکه که آیت‌الله منتظری از حصر در آمد. هم حکومت راضی بود هم ایشان. هیچ کدام هم نشکستند. و هر دو هم به زندگی ادامه دادند. عین همین پروژه را می‌شود برای مهندس موسوی هم پیاده کرد. به محض اینکه رهبری خواستند این پروژه را کلید بزنند من شخصا حاضرم طرحش را بروم تقدیم بکنم.

ما حاضریم بنشینیم فکر کنیم که چطور این حصر شکسته شود و طرفین راضی باشند

تاج‌زاده در ادامه می‌افزاید: ما حاضریم بنشینیم فکر کنیم که چطور این حصر شکسته شود و طرفین راضی باشند. همانطور که من ماه دوم به بازجوها پیشنهاد کردم که حاضرم طرح بردبرد ارائه دادم که نه ما از زندان توبه کرده و شکسته و اعتراف کرده آزاد شویم و نه می خواهیم قهرمان شویم و آنها که تصورشان این بود که کار اصلاحات تمام شده و نابود شده و به همین دلیل پیشنهادات ما را جدی نگرفتند.

ناامید نشویم، حصر خواهد شکست

او می‌گوید: در همین باره من معتقدم که حصر را باید همچنان زنده نگه داریم و ناامید نشویم و ایشالا دیر یا زود هم خواهد شکست.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.