اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

سیدمحمد خاتمی با تاکید بر رفع فضای امنیتی : تداوم دولت روحانی مصلحت همه است

1396/1/16

رئیس بنیاد باران تأکید کرد: در عرصه‌های فرهنگی و سیاسی کشور، باید شرایط بهتری ایجاد و فضای سیاسی به‌ویژه در دانشگاه‌ها باز شود، نه اینکه فضا امنیتی‌تر و دانشجویان دادگاهی شوند.

برنامه سوم در اجرا و رسیدن به اهداف تبدیل به موفق‌ترین برنامه توسعه در طول تاریخ برنامه‌ریزی ایران شد.

سیدمحمدخاتمی در جمع اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها بیان کرد: یکی از کارهای مهم این جمع و اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها کمک به تدوین علمی برنامه‌های توسعه است؛ همان‌طور که در تدوین برنامه سوم و چهارم از کمک دانشگاه استفاده شد و برنامه سوم در اجرا و رسیدن به اهداف تبدیل به موفق‌ترین برنامه توسعه در طول تاریخ برنامه‌ریزی ایران شد.

وی با بیان اینکه ویژگی آن دو برنامه استفاده از نظرهای کارشناسان سراسر کشور و دانشگاهیان بود، افزود: برنامه چهارم از برنامه سوم هم بهتر بود، اما متاسفانه متوقف شد. محور اساسی در برنامه چهارم، بنیاد قرار گرفتن دانش و توسعه و مدیریت دانش‌بنیاد کشور بود که برخاسته از نوعی تفکر درباره انسان، جهان، جامعه و انقلاب و ضرورت‌ها و اقتضائات موجود بود.

جایگاه دانش در مدیریت یک کشور کجاست و در دنیای امروز چه نقشی دارد؟

خاتمی با طرح این پرسش که جایگاه دانش در مدیریت یک کشور کجاست و در دنیای امروز چه نقشی دارد و ما چگونه می توانیم از آن برای پیشبرد امور بهره ببریم؟ بیان کرد: اگر بخواهیم راهکار، راهبردها، مدیریت و فرایند توسعه کشور دانش‌بنیاد باشد باید جایگاه دانش، دانشگاه‌ها و مجامع علمی و پژوهشی کشور مورد توجه قرار گیرد.

دولت و جامعه باید بپذیرند که مصرف‌کننده اندیشه تولید شده در مراکز علم و دانش باشند
وی گفت:‌ دولت و جامعه باید بپذیرند که مصرف‌کننده اندیشه تولید شده در مراکز علم و دانش باشند، نه اینکه نگاه ابزاری داشته باشند و از قبل سیاست‌ها و جهت‌گیری‌ها مشخص باشد و بخواهند از دانشگاه استفاده ابزاری کنند؛ این خلاف رویکرد دانش‌بنیاد است. دولت باید سفارش‌دهنده و مصرف‌کننده باشد. پیوند و ایجاد ارتباط بین دستگاه‌های تولیدی و خدماتی کشور با دانشگاه‌ها از تلاش‌هایی بود که دولت اصلاحات در پی آن بود.

خاتمی با اشاره به کارآموزی و اشتغال به کار فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در عسلویه در زمان دولت اصلاحات بیان کرد: یکی از کارهایی که باید انجام شود، ایجاد ارتباط و اتصال بین دستگاه‌های مدیریتی و خدماتی کشور با مرکز تولید دانش و دانشگاه‌هاست. بعد از آن، کاری است که متصدیان امر دانش و اندیشه باید انجام دهند و این دو مرتب همدیگر را تقویت کنند.

چقدر تدبیر شده که نیازهای کشور در رشته‌های مختلف مشخص و منابع برای پر کردن خلاءهای جامعه، مدیریت شود؟

وی این پرسش را مطرح کرد که چه نقشه راهی وجود دارد که اولویت‌ها در تحقیق مشخص شود و آیا واقعا دانشگاه‌های ما با توجه به نیازهای جامعه گسترش پیدا کرده‌اند؟ چقدر تدبیر شده که نیازهای کشور در رشته‌های مختلف، مشخص و منابع برای پر کردن خلاءهای جامعه، مدیریت شود؟

خاتمی بیان کرد: در تولید و صنعت دو نقطه بالا و پایین داریم؛ نقطه بالا متخصصان برجسته و صاحبان تحصیلات عالیه و صاحب‌ نظران و محققان هستند و نقطه پایین نیز نیروهای کار ارزشمند هستند که پیاده‌کننده برنامه‌ریزی‌های نقطه بالا هستند. در این وسط یک حلقه اتصال وجود دارد که تکنیسین‌ها هستند. چقدر ما در تربیت تکنسین‌های متخصص، نیروهای کاردان و کارگران بامهارت به عنوان حلقه اتصال برنامه‌ریزی انجام داده‌ایم و وقت گذاشته‌ایم؟ و چقدر تلاش کرده‌ایم گرایش به این جایگاه، یک ارزش تلقی شود نه اینکه همه فکر کنند باید حتما فوق لیسانس و دکترا بگیرند تا جایگاه مناسبی داشته باشند؟ باید نوعی اشتیاق در جامعه برای این جایگاه ایجاد شود زیرا هم‌اکنون چنین فرهنگی دیده نمی‌شود.

رئیس بنیاد باران همچنین یادآور شد: مراکز علمی و دانشگاهی نیز باید بر کارآیی خود بیفزایند و با برنامه‌ریزی مشخص بتوانند به جایگاه مطلوب در جامعه دست یابند.

وی با تأکید بر ضرورت تقویت رابطه متقابل حاکمیت با مراکز علمی و دانشگاهی یادآور شد: ارتباط مدیریت بالای کشور و مراکز علمی و دانشگاهی و سفارش به این مراکز برای رفع مشکلات به صورت علمی، مهم است و نظام حکمرانی باید بپذیرد که مصرف کننده است، نه اینکه بخواهد آمر و دستوردهنده باشد و فقط مراکز علمی و دانشگاه‌ها را توجیه ‌کننده سیاست‌ها و راهکارهای مورد نظر خود بخواهد.

ارزش و دانش باید در کنار هم باشند

رئیس جمهوری اسبق ایران، شکل‌گیری رابطه متقابل نظام حکمرانی با مراکز علمی را زمینه‌ساز توسعه دانش‌بنیاد، مدیریت، حکمرانی خوب و به طورکلی جامعه دانش‌بنیاد دانست و با توضیح تفاوت دانش و ارزش بیان کرد: ممکن است یک جامعه به لحاظ دانش پیشرفت کرده باشد اما ارزش‌های موجود در آن جامعه زمینه خشنودی، خوشبختی و آرامش جامعه را فراهم نکند. مشاهده می‌کنید که از علم در چه مسیرهای ضدارزشی از جمله جنگ استفاده می‌شود و امروز جنگ‌ها جنگ تکنولوژیک و استوار بر دستاوردهای علمی است و نیروهای موثر در جنگ، نیروهای حاضر در میدان‌های جنگ نیستند، بلکه نیروهای پشت صحنه و صاحب علم هستند. مصیبت‌هایی که جوامع و حکومت‌های ضدارزشی با استفاده از علم ایجاد کردند قابل قیاس با جوامع کم‌علم نیست، بنابراین ارزش و دانش باید در کنار هم باشند و رابطه قابل فهم و معقولی بین آنها برقرار شود.

وی به فلسفه کانت و سیر فکری او اشاره و بیان کرد: نگاه کانت به این عالم بود و فیلسوفانه، نظام فکری نیوتن را توجیه کرد. کانت پس از عقیم خواندن و بی‌اثر دانستن متافیزیک (نظری)، متوجه شد که علم خوب است، اما همه زندگی انسان نیست و انسان دچار خلاء و کمبودی است که با نادیده گرفتن متافیزیک دیگر ابزاری برای رفع آن خلاء وجود ندارد. او پس از نقد عقل محض به نقد عقل عملی پرداخت تا ارزش و اخلاق موجه شود. به نظر او انسان بدون اخلاق، انسان نیست هرچند علمش هم پیشرفت کرده باشد. کانت گفت همانگونه که آسمان پرستاره شب را بالای سرخود می‌بینم، شهود می‌کنم و درمی‌یابم و می‌بینم که من صاحب وجدان اخلاقی هستم و از این راه به اثبات اخلاق و بالاتر از آن حضور پروردگار پرداخت.

وی در ادامه با ابراز تأسف از اینکه در طول تاریخ عادت‌هایی که به نام دین پدید آمده است مانع از دیده شدن محتوای تفکرات دینی و اخلاق در آموزه‌های دینی شده است گفت: ما به عنوان جامعه‌ای که تعلق خاطر به دین داریم و در عین حال می‌خواهیم زندگی آبرومند داشته باشیم و جامعه ما برخوردار باشد، باید بررسی کنیم و ببینیم ارزش‌های ما چه هستند و آیا ارزش‌ها همین ظواهر هستند؟ اتفاقا اهمیت ظواهر به باطن آنهاست.

اگر دین را اینچنین ببینیم که در مقابل دنیای انسان و آزادی، حرمت و کرامت انسانی و عدالت قرار بگیرد، طبیعی است که زدگی از دین پیدا می‌شود

خاتمی با بیان اینکه «تلفیق علم با ارزش‌هاست که زندگی را ارزشمند می‌کند» گفت: انقلاب اسلامی ایران می‌خواست الگویی ارائه کند که علم و ارزش را در کنار یکدیگر قرار دهد و از این طریق بتواند مدلی ارائه کند که بسیاری از مشکلات بشر امروز از جمله فقر، فساد، تبعیض، آشفتگی و ظلم و استکبار و دیگر نواقص را نداشته باشد؛ یعنی خواسته ما این بود که همه خوبی‌های دنیای امروز داشته باشیم اما خلاءها را نداشته باشیم.

وی ادامه داد: هدف بعثت پیامبران نیز تربیت انسان کامل و رساندن آن به سعادت است و سعادت اصلی در جهان دیگر به دست خواهد آمد و این دنیا گرچه واقعیت دارد اما اصالت ندارد. در این زمینه یک نوع گرایش افراطی هم پدید آمد مبنی بر این که اصلا دنیا واقعیت ندارد و نتیجه گرفتند که باید برای درک سعادت اصلی، دنیا را ترک کرد و نتیجه این که دنیا به دنیاداران واگذار شود و فکر و اندیشه و برنامه‌ای برای دنیای بهتر وجود نداشته باشد، در حالی که این اندیشه غلط بود. خیر! دنیا واقعیت دارد و انسان بدون نگاه به آن، سعادت برین که در جهان دیگر به آن می‌رسد را نیز به دست نخواهند آورد. البته اسلام و خدا و پیامبر خوشبختی انسان در این دنیا را برای همه مردم خواسته‌اند، نه برای عده ای خاص.

خاتمی در ادامه با اشاره به سیر تمدن غرب و دوره قرون وسطی که علم و دین را در برابر یکدیگر قرار می‌دادند، بیان کرد: این نوع نگاه موجب دلزدگی از دین شد و تحول بزرگی که در غرب پدید آمد عکس‌العملی بود در مقابل رفتارهای ضدآزادی، ضدارزش و ضدعدالت که به نام دین توجیه می‌شد و جنبه منفی تمدن غرب همین است که عکس‌العملی است. اگر دین را اینچنین ببینیم که در مقابل دنیای انسان و آزادی، حرمت و کرامت انسانی و عدالت قرار بگیرد، طبیعی است که زدگی از دین پیدا می‌شود و ما در اسلام چنین چیزی را قبول نداریم.

اگر امروز هم انتقادی می‌شود برای این است که آن جمهوری اسلامی مدنظر حضرت امام اجرایی شود

رئیس جمهوری اسبق ایران در بخش دیگری از این دیدار درباره سیاست خارجی و انتقادهایی که اعضای هیات علمی دانشگاه ها به سیاست‌های ایران داشتند، گفت: قبول کنیم که انقلاب اسلامی خیلی مناسبات را در جهان بر هم زد برای همین دشمنی‌های بنیادین وجود دارد.

وی افزود: سیستم حاکمیت قدرت‌های بزرگ و سیستم متن و حاشیه، در عرصه بین المللی سیستم ظالمانه‌ای است که حاصل آن استعمار و سلطه بیگانگان و جنگ‌های استعماری بوده است. قدرت‌های فزون‌طلب و تمامیت‌خواه شکل گرفت و جهان دوقطبی ایجاد شد. جنگ جهانی و جنگ سرد داشتیم و بعد جمهوری اسلامی آمده و این سیستم را بهم زده است. انقلاب اسلامی ایران منطقه نفوذ مطمئنِ قدرت‌های بزرگ را به منطقه‌ای تبدیل کرده که جهت‌گیری و شعارهایش علیه منافع نامشروع آنها و به نفع کشورهای خودی است و این می‌تواند در دنیای اسلام موثر باشد. این منطقه زرخیز و به لحاظ ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی از اهمیتی ویژه برای قدرت‌های بزرگ برخوردار است و آنها به راحتی این منطقه را به حال خود رها نمی‌کنند و به دنبال منافع خود هستند.

وی با بیان اینکه دشمنی آمریکا با ایران یک مسأله سطحی نیست که با مذاکراه حل شود افزود: باید هشیار باشیم و بدانیم اهداف انقلاب اسلامی چه بوده و از آن اهداف دور نشویم. ما نباید از اهداف خود از جمله ایجاد یک نظام دموکراتیکِ حق‌مدارِ عدالت‌محور دور شویم. نظامی که همه افراد جامعه دارای زندگی امن باشند و حرمت آنها حفظ و زمینه رشدشان فراهم شود. اگر امروز هم انتقادی می‌شود برای این است که آن جمهوری اسلامی مدنظر حضرت امام اجرایی شود.

ما از صنایع موشکی خود دفاع می‌کنیم اما در عین حال می‌توان از رفتارهای تحریک‌آمیز جلوگیری کرد
خاتمی با تأکید بر اینکه استقلال و تمامیت ارضی کشور در عرصه بین‌المللی بسیار مهم است گفت: باید بر سر استقلال خود بایستیم اما این به معنی جنگ‌طلبی و استقبال از تنش نیست بلکه تلاش ما سیاست تنش‌زدایی است و همین سیاست تنش‌زدایی مورد تأیید رهبری هم بود.

وی با تأکید بر ایستادن و هشیار بودن در برابر دشمن بیان کرد: استکبار و استضعاف واقعی است و ما مخالف استضعاف و در نتیجه مخالف استکبار و خواستار رهایی مستضعفان هستیم و می‌خواهیم خود و دیگران از استضعاف نجات پیدا کنند و طبیعی است که این خواسته با سیاست قدرت‌های بزرگ در تعارض قرار می‌گیرد. ما از منافع خود کوتاه نمی‌آییم اما این امر به معنی استقبال از تنش نیست بلکه با انتخاب روش درست می‌توان منافع را حفظ کرد.

خاتمی با بیان اینکه ما از صنایع موشکی خود دفاع می‌کنیم اما در عین حال می‌توان از رفتارهای تحریک‌آمیز جلوگیری کرد، ادامه داد: وزارت خارجه باید محور سیاست خارجی کشور در دنیا باشد و اگر حضور دیگر دستگاه‌ها و نهادها لازم است باید این حضور با هماهنگی دستگاه دیپلماسی باشد.
وی با اشاره به اتفاقات سفارت عربستان و هزینه‌هایی که به ایران تحمیل کرد گفت: حداقل باید این رفتارها را از سیاست رسمی جمهوری اسلامی جدا کرد.

مطمئن هستم آقای روحانی ان‌شاء‌الله در آینده دولت قوی‌تر و کارآمدتری خواهد داشت

خاتمی درباره انتخابات و عملکرد دولت، ضمن حمایت از دولت روحانی به وضعیتی که این دولت روی کار آمد و شرایط سخت کشور، اشاره و اظهار کرد: دولت کارهای خوبی انجام داده است اما می‌توان این سوال را داشت که آیا ترکیب این دولت می‌تواند متناسب با شعارهای رئیس جمهور محترم و خواست مردم کار کند؟ مطمئن هستم آقای روحانی ان‌شاء‌الله در آینده دولت قوی‌تر و کارآمدتری خواهد داشت.

مردم باید امیدوار شوند که شرایط کشور بهتر خواهد شد و مسائل حل می‌شوند

خاتمی با اشاره به فضای امنیتی حاکم در دانشگاه‌ها تأکید کرد که در عرصه های فرهنگی و سیاسی کشور باید شرایط بهتری ایجاد و فضای سیاسی به ویژه در دانشگاه‌ها باز شود، نه اینکه فضا امنیتی‌تر و دانشجویان دادگاهی شوند؛ اگرچه این وضعیت، تقصیر آقای روحانی نیست اما باید تلاش شود و بزرگان به توافق برسند که این وضعیت اصلاح شود. البته رئیس جمهوری محترم هم که مجری قانون اساسی هستند می توانند از جمله با تذکر قانون اساسی جلو تکرار موارد خلاف را بگیرند.

وی افزود: مجلس نیز می‌تواند نظارت و تحقیق کند و کار خود را فقط به یک نماینده واگذار نکند؛ مردم باید امیدوار شوند که شرایط کشور بهتر خواهد شد و مسائل حل می‌شوند.

تداوم دولت روحانی مصلحت همه است

خاتمی در پایان، تداوم دولت روحانی را مصلحت همه دانست و گفت: زبان دولت، کند است و آن کارهای خوبی که انجام داده است درست به مردم منتقل نمی شود و به جز شخص رئیس جمهوری و چند نفر دیگر از اعضای دولت، اقدامات و تلاش ‌های دولت به خوبی برای مردم تشریح نشده است.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.