اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

در نشست بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی حصر رهبران جنبش سبز عنوان شد : تداوم حصر عملی مجرمانه است

1395/11/2

بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی حصر رهبران جنبش سبز نام نشستی بود که روز شنبه ۱ اسفند ماه در دانشکده حقوق دانشگاه وست مینستر لندن برگزار شد. در این نشست شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، اردشیر امیر ارجمند استاد حقوق و مشاور ارشد میرحسین موسوی، فرخ نگهدار فعال سیاسی و تحلیگر ارشد مسائل ایران و محمد تقی کروبی استاد دانشگاه و فرزند مهدی کروبی سخنرانی کردند.

به گزارش کلمه، شیرین عبادی در این نشست واژه “حصر” را واژه ای نادرست خواند گفت که این سه رهبر معترض در عمل در زندانی قرار گرفته اند که هیچ یک از مراحل قانونی و قضایی در قبال آنان اعمال نگردیده است. هر کس که در این حصر دخالت داشته است مرتکب جرم شده است حتی رهبر، چراکه رهبر طبق قانون اساسی در برابر قانون با کلیه ی افراد برابر است.

اردشیر امیر ارجمند تاکید کرد که دلایل حصر تاکنون به صورت قطعی اعلام نشده است. ادعاهای متعددی در مورد دلیل حبس آنها بیان شده است. یک زمان گفتند که این حبس به علت تظاهرات بعد از انتخابات بوده است. شش سال بعد ادعاها تغییر کرد و دلیل این حصر را بیانیه دادن در حمایت از مردم مصر و تونس برشمردند و گفتند آنها با این کارشان منافع ملی را به خطر انداختند. مدتی بعد هم ادعا کردند که زندانی خانگی مربوط به موضع این سه تن به خاطر حمایت آنها از جریان سوریه بوده که ادعای آخرشان حتی فاقد تقارن زمانی با خیزش مردم سوریه بوده است.

فرخ نگهدار با اشاره به شکاف میان مردم و حاکمیت گفت: تا حصر هست شکاف هم در میان اقشار اجتماعی فعال است و تا این شکافِ بیهوده فعال است امکان بهره گیری از تمام ظرفیت ملی برای ایستادگی در برابر تهدیدات خارجی با مانع روبروست و هم امکان سودجویی متوسلین به ترامپ جدی است. تا زمانی که حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد ادامه دارد و تا این عدم اعتماد میان این بخش از جامعه ی ما و حاکمیت برقرار هست، ما به طور امن نمی توانیم از گردنه ی سختی که دنیا دراین روزهای پرتنش مقابل ما قرار داده بگذریم.

محمد تقی کروبی نیز با بررسی اهداف حاکمیت از حصر گفت: در چنین شرایطی به نظر می رسد بیش از آنکه محصورین در حصر قرار گرفته باشند، نظام سیاسی کشور در حصر خودساخته ای قرار گرفته است ـ حصری که شکستن آن مقدمه ای برای بازگشت عقلانیت به نظام سیاسی ایران است و خروجی آن اعتماد به نفس بیشتر برای نظام سیاسی کشور است.

متن کامل این نشست را در ادامه بخوانید:

هر کس که در این حصر دخالت داشته است مرتکب جرم شده است

در این نشست شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، موضوع حصر و حبس رهبران جنبش سبز را در پرتو اهمیت استقلال دستگاه قضایی مورد بحث و بررسی قرار داد. او در این سخنرانی گفت: بیش از ۶ سال از زندان خانگی زهرا رهنورد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی می‌‌گذرد و اعتراض آنان و خانواده‌هایشان به بازداشت غیر قانونی، تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است و متاسفانه هنوز هم مشخص نشده این افراد با چه اتهامی و توسط چه دستگاهی بازداشت و حبس شده اند و یا اینکه چه کسی دستور زندانی کردن آنها را داده است.

خانم عبادی در ادامه صحبت هایش اضافه کرد: واژه “حصر” واژه درستی برای این فعل غیر قانونی نیست و این سه رهبر معترض در عمل در زندانی قرار گرفته اند که هیچ یک از مراحل قانونی و قضایی در قبال آنان اعمال نگردیده است.

اولین زن مسلمان و تنها ایرانی برنده جایزه صلح نوبل در ادامه تأکید کرد که هرکس از مقامات در هرجایگاهی که باشند و در روند اعمال این مجازات غیر قانونی دخیل باشند براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی و نیز قوانین کیفری مرتکب جرم گردیده اند و باید مجازات شوند. از ابتدای انقلاب ما هیچ وقت دادگستری مستقلی نداشتیم و به همین دلیل متاسفانه عدالت در ایران مخدوش شده و معنای خودش رو از دست داده است.

حصر جزو اختیارات شورای عالی‌ امنیت ملی‌ نیست

این حقوقدان برجسته در ادامه افزود: طبق قانون اساسی‌ اصل بر برائت است و هیچ کس را نمی‌‌توان مجازات کرد و از آزادی محروم نمود مگر به حکم قانون و پس از رسیدگی‌هایی‌ که در دادگاه صورت می‌‌گیرد اما در این پرونده تاکنون هیچ یک از افراد بازداشت شده تفهیم اتهام نشده اند و حتی کیفر خواستی‌ هم علیه آنان صادر نشده است. بعضا شنیده می شود که دستور بازداشت آنان با مصوبه شورای عالی‌ امنیت ملی‌ بوده است که اگر این خبر درست باشد خارج از اختیارات شورای مذکور است و کلیه اعضای این شورا را می توان به عنوان سوء استفاده از قدرت و اعمال مجازات خودسرانه ‌ تحت تعقیب قضایی قرار داد.

رهبری تنها اجازه عفو محکومین را دارد نه زندانی کردن

عبادی همچنین گفت: برخی‌ دیگر نیز این بازداشت خود سرانه را منتسب به رهبر و حکم حکومتی می‌‌کنند. طبق قانون اساسی‌رهبری دارای چنین اختیاری نیست و ایشان تنها اجازه ی عفو محکومین را دارد و نه زندانی کردن. فرض کنیم علیرغم صراحت قانون اساسی چنین حکمی صادر شده در چنین حالتی این حکم حکومتی می‌‌بایستی‌ علنی و آشکارا و با ابلاغ قانونی‌ صورت گرفته باشد که هیچ یک از این امور تاکنون اتفاق نیفتاده است.

عبادی در بخش دیگری از سخنان خود به تعهدات دولت ایران در قبال کنوانسیون های بین المللی از جمله میثاق حقوق مدنی و سیاسی اشاره کرد و گفت: در این کنوانسیون اصل بر برائت و برخورداری از دادرسی عادلانه است که حکومت‌ها ملزم به رعایت آن‌ در برابر شهروندان شان هستند. او نتیجه گرفت زندان خانگی این سه‌ تن مخالف تعهدات بین المللی حکومت نیز می‌‌باشد. با توجه به ضوابط فوق هر چه زودتر خانم زهرا رهنورد و آقایان کروبی و موسوی باید آزاد شوند و آمرین و عاملین این بازداشت غیر قانونی بر اساس ماده ی ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی ‌ باید محاکمه و مجازات شوند. و البته این امر زمانی‌ اتفاق می‌‌افتاد که قوه قضائیه ای استقلال در ایران داشته باشیم. او افزود: مصیبتهای این مملکت از اینجا سرچشمه می گیرد که قانون را می نویسند و از ما شهروندان انتظار اطاعت از قانون را دارند اما مسئولین خود را نسبت به قانون متعهد نمی دانند.

عبادی افزود: هر کس که در این حصر دخالت داشته است مرتکب جرم شده است حتی رهبر، چراکه رهبر طبق قانون اساسی در برابر قانون با کلیه ی افراد برابر است.

او در پایان با طرح این پرسش که آیا استقلال قوه ی قضاییه در جمهوری اسلامی امکان پذیر هست؟ گفت: با توجه به حیطه ی اختیارات رییس قوه ی قضاییه و دخالت آنان در امر قضا استقلال قضات در عمل از آنها سلب شده است. او تاکید کرد که با این قانون اساسی نمی توان شاهد استقلال قوه ی قضاییه باشیم. طبق اصل ۱۷۷ مساله بازنگری قانون اساسی هم پیش بینی شده و در علم حقوق هیچ قانونی مقدس نیست. استقلال قوه قضاییه باید به آن برگردد تا با هر قانون شکنی اعم از این حصر غیرقانونی برخورد قانونی صورت بگیرد.

حفره ای مخرب در قانون اساسی و نظام قضایی وجود دارد

اردشیر امیر ارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی دومین سخنران نشست “بررسی ابعاد حقوقی و پیامدهای سیاسی حصر رهبران جنبش سبز” در دانشگاه مست مینستر بود.

امیر ارجمند با اشاره به حصر رهبران جنبش گفت: آغاز غیر قانونی حصر وشش سال اصرار بر استمرار بدون طی کردن فرایند های قضایی وهمراه با نقض موازین ابتدایی دادرسی عادلانه و مهمتر از همه فقدان پاسخ گویی و مسئولیت پذیری از جانب مقامات و نهادهای ذیربط نشان می دهد که حفره ای مخرب درقانون اساسی و نظام قضایی ، قانونی و سیاسی کشور در خصوص شناسایی، تضمین موثر و اجرای موثر حقوق بنیادین شهروندان بویژه دادرسی عادلانه وجود دارد. فقدان پاسخ گویی مؤثر رهبراز جمله در مقام واضع سیاستهای کلی نظام و مدعی صلاحیت صدور حکم حکومتیِ حتی در مغایرت با قانون اساسی، فقدان تناسب بین وظایف و اختیارت رییس جمهور به عنوان حافظ قانون اساسی و شناسایی عملی صلاحیتهای قضایی و تقنینی برای شورای عالی امنیت ملی از جمله مواردی است که حکومت قانون را با چالش جدی مواجه می کند.

سه شهروند ایرانی به خاظر اعتراض به عدم رعایت قانون حصر شده اند

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید گفت: حصر با دستور و رضایت مقام رهبری صورت گرفته و استمرار یافته است. مسئولیت قضایی و سیاسی این عمل مجرمانه و همچنین تهمت های ناروا به رهبران جنبش سبز، بدون داشتن حق دفاع بر عهده تمام مقامات و نهادی ذیربط می باشد. بنابراین سخن اساسی در اینجا بحث “حکومت قانون در ایران است”. سه شهروند ایرانی که به عدم رعایت قانون در انتخابات اعتراض کردند و بر مواضع شان ایستاده اند در حصر قرار گرفته اند. کل ماجرا این است که سه نفر گفته اند ما حق اعتراض داریم. استراژی آنها بر اساس آنچه منتشر کردند و رفتار کردند خشونت پرهیزی و مبارزه مسالمت آمیز و مدنی بوده و شعار بنیادی آنها اجرای بدون تنازل قانون اساسی بوده است.

امیر ارجمند همچنین افزود: قانون اساسی یک متن دارد که بسیار حائز اهمیت هست ولی غیر از آن یک رویه ی حکومتی و یک اجرای قانون اساسی ست و اینها با هم ارتباط دارند. ممکن است کشوری بهترین متن قانون اساسی را داشته باشد و با یک عمل حکومتی نادرست ان را از محتوا خارج کند.

این استاد حقوق در ادامه گفت: با یک قانون اساسی بسیار خوب دموکراسی و حکومت قانون الزاما در یک کشور مستقر نمی شود. بر عکس یک قانون اساسی می تواند ضعف هایی داشته باشد ولی به علت اینکه اجرای مناسب در زمان پیدا کرده به مثابه یک موجود زنده است و می تواند به تحقق دموکراسی در جامعه ای منجر شود. مثال این ماجرا ایستادگی قوه ی قضاییه آمریکا ست که علی رغم ضعف هایی که در قانون اساسی آن کشور وجود دارد اما دستگاه قضا در مقابل تصمیم های رییس جمهور ایستاد.

دلایل حصر تا کنون اعلام نشده است

وی با اشاره به محصورین گفت: دلایل حصرتاکنون به صورت قطعی اعلام نشده است. ادعاهای متعددی در مورد دلیل حبس آنها بیان شده است. یک زمان گفتند که این حبس به علت تظاهرات بعد از انتخابات بوده است. شش سال بعد ادعاها تغییر کرد و دلیل این حصر را بیانیه دادن در حمایت از مردم مصر و تونس برشمردند و گفتند آنها با این کارشان منافع ملی را به خطر انداختند. مدتی بعد هم ادعا کردند که زندانی خانگی مربوط به موضع این سه تن به خاطر حمایت آنها از جریان سوریه بوده که ادعای آخرشان حتی فاقد تقارن زمانی با خیزش مردم سوریه بوده است.

از زمان مشروطه تا امروز مساله ما حکومت قانون بوده

ارجمند تأکید کرد: نه در شروع حصر و نه در استمرار آن هیچ فرایند قانونی اعمال نشده است. پاسخگو نبودن در برابر مساله حصر در تمام این سالها بسیار اساسی و مهم است و بیش از هر چه نشان دهنده وجود یک خلا در نظام حکومتی ایران است که نهادهای ما پاسخگو نیستند. از زمان مشروطه تا امروز مساله ما حکومت قانون بوده و جای تاسف است که امروز می بینیم همان سوالهایی که آن روز مطرح بوده هنوز هم همان سوال ها مطرح است.

مشاور میرحسین موسوی در پایان با اشاره به آمار ۱۵ میلیون پرونده نزد محاکم دادگشتری پرسید در شرایط امروز هر دو یا سه خانواده یکی با هم اختلاف دارند، در چنین شرایطی صلح اجتماعی ما کجاست؟ با نگاه به همه مسایل اخیر اعم از حادثه پلاسکو، برخورد قطارها و مشکلات محیط زیستی می توان دریافت که آنها که در قدرت هستند نمی خواهند قبول کنند که عقلانیت باید معیار حکمرانی در کشور باشد. حکومت قانون یکی از نتایج قبول عقلانیت در حکومت هست .

در جامعه ما عدم اعتماد و شکاف واقعی است

سومین سخنران این سمینار فرخ نگهدار فعال سیاسی و تحلیگر ارشد مسائل ایران بود. او در سخنرانی خود با طرح این پرسش که آیا سیاست امریکا در قبال ایران از یک رویکرد تعاملی و چاره جویانه به سیاستی تهاجمی و خصمانه گذر کرده است؟ اگر پاسخ مثبت است که هست، آیا رویکردهای تازه ای باید توسط رهبری جمهوری اسلامی و یا منقدان و ناراضی ها پذیرفته شود؟ افزود: آقای خاتمی اخیرا پیامی برای آشتی به سوی رهبر ایران و مردم ایران فرستاد. با توجه به اینکه خطرات جدی جهان ما و کشور ما را تهدید می کند ما امروز باید یک قدم جلو بگذاریم. آنچه که بر ما گذشته را مبنای درس گرفتن قرار بدهیم و دست هم را بفشاریم تا برای گذر از این گردنه های سخت کمتر هزینه بپردازیم.

نگهدار افزود: واقعیت این است که در جامعه ما عدم اعتماد و شکاف واقعی است و بخش عمده ی آن متوجه حاکمیت است. مردم می دانند که روش های سابق کارایی ندارد و لذا دو اصل طلایی را برای پیشبرد فعالیت های سیاسی مبنا قرار داده اند اول اتکا به منابع ملی و دومین مساله در پی این سالها رسیدن به اهمیت صندوق رای بوده است. مردم امروز می دانند که حرکت های مسالمت آمیز و مدارا می تواند زمینه های تغییر را جامعه فراهم آورد همانطور که می دانند توسل به خشونت وضع را به عقب برمی گرداند و نفرت جنگ درست می کند. در چنین شرایطی انتظار می رفت که وقتی پیام آشتی می آید آن پیام درک شود زیرا این پیام و قبول آن ظرفیت افزایی را موجب می شود.

نخستین شرط آشتی این است که حصر ها را بشکنید

این فعال سیاسی در ادامه سخنانش افزود: نخستین شرط آشتی این است که حصرها برداشته شود و ظرفیت هایی که در زندان ذخیره شده به عرصه بیایند و امید به جای یأس در جامعه درست شود. او همچنین تاکید کرد که امکان ایستادگی آقای خامنه ای بر رد طرح آشتی ملی در دراز مدت دوام نخواهد آورد. او افزود: آقای خامنه ای را باید متوجه این مساله کرد که همبستگی ملی شعاری است که وی موظف به انجام آن و حمایت از آن است.

این تحلیل گر ارشد مسائل سیاسی در ادامه افزود: می دانیم که واکنش نیروهای سیاسی در برابر این تغییرات یکسان نیست. در میان مخالفان جمهوری اسلامی کسانی متاسفانه به آقای ترامپ مراجعه کرده و تقاضای کمک کرده اند. میان حکومتی ها نیز کسانی قصد دارند از شرایط تازه برای حذف رقبا استفاده کنند. آنها طیف اعتدالی اصلاحی و را ی دهندگان به آنها، را پایگاه دشمن معرفی و حذف و حبس و حصر آنها را طلب می کنند.

آقای خاتمی شعار «آشتی ملی» را پاد زهر تهدیدهای خارجی یافته است

فرخ نگهدار همچنین تأکید کرد: غلبه حس میهن دوستی و واقع بینی بر قدرت طلبی پاسخ دیگری را در مورد این طرح می طلبد. او افزود: آقای خاتمی شعار «آشتی ملی» را پاد زهر تهدیدهای خارجی یافته است. طیف گسترده حامی دولت پایان حصر را راه فشرده تر کردن صفوف ملت می بینند.

تا زمانی که حصر ادامه دارد عدم اعتماد میان جامعه و حاکمیت برقرار است

او افزود: تا حصر هست شکاف هم در میان اقشار اجتماعی فعال است. و تا این شکافِ بیهوده فعال است امکان بهره گیری از تمام ظرفیت ملی برای ایستادگی در برابر تهدیدات خارجی با مانع روبروست و هم امکان سودجویی متوسلین به ترامپ جدی است. تا زمانی که حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد ادامه دارد و تا این عدم اعتماد میان این بخش از جامعه ی ما و حاکمیت برقرار هست، ما به طور امن نمی توانیم از گردنه ی سختی که دنیا دراین روزهای پرتنش مقابل ما قرار داده بگذریم. اگر انتخابت آتی با رضایت و با سطح مشارکتی بالاتر از دوره ی قبل مردم حضور پیدا کنند، که بخش عمده ی این تحول بستگی به تصمیم رهبری در برداشتن حصر دارد، و او می تواند این شور و هیجان و امید را به جامعه بازگرداند. با شکل گرفتن این فضای همبستگی در پای صندوق های رای، ایران می تواند از فضای پرتنش بین المللی دور بماند.

تاکنون احدی از مقامات مسئولیت رسمی این فعل مجرمانه و غیرقانونی را بر عهده نگرفته است

آخرین سخنران نشست دیروز دانشگاه وست مینستر محمد تقی کروبی بود. فرزند مهدی کروبی در بدو صحبت هایش گفت: به دنبال یورش مأموران امنیتی به درون منزل رهبران جنبش سبز در دوم اسفند آنان در حصر و حبسی بی ضابطه ای قرار گرفتند. از آن روز تاکنون احدی از مقامات مسئولیت رسمی این فعل مجرمانه و غیرقانونی را بر عهده نگرفته است. طبیعی ست که مقامات ارشد نظام به ویژه رهبری نظام با آگاهی از اعمال خودسرانه این فعل غیرقانونی، اهدافی را دنبال می کرد که شاید بتوان مهترین آن را پایان دادن به مناقشات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ دانست.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: با اجرایی کردن حصر به نظر می رسید حاکمیت به بخش مهمی از اهداف مورد نظرش از جمله مجازات محصورین، آزار و اذیت خانواده های آنان و نیز کنترل اعتراضات مردمی دست یافته است. آنان بر این باور بودند و بارها مقامات امنیتی بر این نکته تأکید می کردند که تداوم حصر برابر است با فراموشی محصورین نزد افکار عمومی.

حکومت با وجود همه ابزارهای تبلیغاتی نتوانست جامعه را قانع کند

محمد تقی کروبی رفتار حکومت را در دو فاز مورد بررسی قرار داد. او با بررسی فاز اول حصر که منجر به قطع ارتباط رهبران جنبش با بدنه اجتماعی خود شد گفت: در باب فاز اول سیستم توفیق نسبی بدست آورد زیرا توانست اعتراضات را با سرکوب و خشونت و حصر کنترل کند اما در بعد تبلیغاتی با وجود بکارگیری همه ی ابزارهای تبلیغاتی آنهم بصورت یکطرفه نتوانست جامعه را نسبت به رفتارش قانع کند.

کروبی به تحریم انتخابات در مجلس نهم اشاره کرد و گفت وقتی مردم و جریان های اصلاح طلب و تحول خواه انتخابات مجلس نهم را تحریم کردند و آمار شرکت کنندگان در کلان شهرها به شدت کاهش پیدا کرد پیام مهمی به حاکمیت منتقل شد. لذا در سال ۹۲ دیدیم که سخن از حق الناس مطرح شد و مردم صندوق رای را اینچنین بازپس گرفتند. او با اشاره به رد صلاحیت مرحوم هاشمی انتخابات ریاست جمهوری گفت: مرحوم هاشمی رد صلاحیت شد اما در نهایت رای مردم محترم شمرده شد و تحولات درون کشور برخلاف پیش بینی حاکمان به گونه دیگری رقم خورد و گذر زمان خط بطلانی بر پیش بینی حاکمان از نتایج حصر کشید.

حمایت چهره های مورد اعتماد مردم روحانی را راهی پاستور کرد

او پیروزی را مرهون حمایت معترضین دانست و گفت: تمایل روحانی به اصلاح طلبان در خرداد ۹۲ و فاصله گرفتن او از دیگاه جریان راست سنتی روحانی را در کانون توجه معترضین ۸۸ قرار داد. حمایت های مستقیم چهره های مورد اعتماد مردم بخش قابل توجهی از معترضین را در دو هفته پایانی انتخابات ریاست جمهوری مجاب به مشارکت در انتخابات کرد. روحانی راهی پاستور شد و اراده مردم تغییراتی اندک در فضای سیاسی کشور ایجاد کرد. همان تغییرات اندک کافی بود تا فضای یخ زده و سرکوب به فضای مطالبه محور تبدیل گردد و شعار آزادی محصورین به شعار اول پس از پیروزی روحانی تبدیل گردد.

بیش از آنکه محصورین در حصر باشند، نظام سیاسی کشور در حصر خودساخته ای قرار گرفته

این استاد حقوق این مرحله را فاز دوم پروژه حصر تعریف کرد. فازی که نه تنها توفیقی برای جاکمیت نداشته بلکه حاکمیت را در حصر خودساخته ای قرار داده است.فاز دوم حصر دانست. او همچنین افزود: حاکمیت در چنین شرایطی با دو انتخاب روبرو شد: ۱٫ پایان حصر، آزادی زندانیان سیاسی و تبدیل فضای امنیتی به فضای سیاسی. ۲٫ تداوم حصر و تداوم سیاست سرکوب. شوربختانه به جای ترمیم و اصلاح، روش دوم برگزیده شد که خروجی آن چیزی جز شکاف عمیق حکومت و بخش اعظمی از مردم نبود و نخواهد بود.

در چنین شرایطی به نظر می رسد بیش از آنکه محصورین در حصر قرار گرفته باشند، نظام سیاسی کشور در حصر خودساخته ای قرار گرفته است ـ حصری که شکستن آن مقدمه ای برای بازگشت عقلانیت به نظام سیاسی ایران است و خروجی آن اعتماد به نفس بیشتر برای نظام سیاسی کشور است.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.