اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

پلاسکو آخرین آتش‌نشان را هم پس داد؛ مردم دوشادوش قهرمانان عزادار

1395/11/8

روزشمار حادثه پلاسکو به عدد ۹ رسید. مردان آتش‌نشان اگر در روزهای اولیه چشم به راه زنده بودن همراهان خود بودند، اما حالا پیکرهایی را از زیر خروارها آوار بیرون آورده و بر دوش می‌کشند. آخرین پیکر آتش‌نشانان شب گذشته از زیر آوار بیرون آمد و تلاش برای یافتن شهروندان محبوس در پلاسکوی ویران‌شده هنوز ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار کلمه، از همان آغاز حادثه، ایستگاه‌های آتش‌نشانی در سراسر کشور به محلی برای همدردی اقشار مختلف مردم با مدافعان مردم تبدیل شده است. مردم اگر از حضور در محل حادثه منع شدند، اما تاب سکوت را نداشتند. برخی با رساندن موادغذایی همدردی با آتش‌نشانان و قربانیان حادثه را اعلام کردند و برخی هم با حضور در مراکز آتش‌نشانی.

به هر ایستگاه آتش‌نشانی که سر میزنی از قرمزی آن خبری نیست و سیاه‌پوش از حادثه‌ای تلخ هستند. در هر یک از آنها نمایشی از همراهی مردم به چشم می‌خورد که با روشن کردن شمع و پخش خرما، حلوا و دسته‌های گل، ایران را عزادار این اتفاق دانسته‌اند.

از پلاسکو که به عنوان اولین ساختمان بلندمرتبه و مدرن خاورمیانه یاد می‌شد، حالا جز تلی از خاک و آوار و قربانیانی بر زیر آن چیزی باقی نمانده است. پنج شنبه ۳۰ دی ماه ۹۵ بود که بر اثر حادثه‌ای که علت اصلی آن میان تناقض مسئولان دهن به دهن می‌شود، به صدر حوادث جهان آمد.

طبق اعلام اورژانس تهران، تا ساعت هفت صبح امروز، آخرین آمار مصدومان حادثه پلاسکو ۲۳۵ نفر گزارش شده‌است. از میان این افراد، ۱۸۰ نفر در محل درمان و ۵۵ نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند.

بر اساس این گزارش، از ۵۵ مصدومی که به مراکز درمانی انتقال یافتند، در حال حاضر آتش‌نشانان محمود قصاب، به علت تنگی نفس در بیمارستان رسول اکرم و محمدرضا فلاحتی، به دلیل ترومای پا در بیمارستان سینا بستری هستند. تاکنون ۵۲ نفر نیز از مراکز درمانی مرخص شده‌اند.

مردم در ساعات مختلف در حال مراجعه و ابراز تالم به این حادثه هستند. مردان آتش‌نشان خود را صاحب‌عزای حادثه می‌دانند و هر تازه واردی که به ایستگاه‌های آتش نشانی می‌آید، از آنان با خرما و حلوا پذیرایی می‌کنند.

در این میان کمتر کسی را می‌توان یافت که بی‌تفاوت از کاغذهای آتش‌نشانی روی میز بگذرد. حتی در حد یک جمله هم که شده، تاسف و ناراحتی خود را بر روی کاغذ ثبت می‌کنند.

مردم به شیوه‌های خودشان ابراز همدردی می‌کنند. اما آنچه بیش از همه به چشم می‌خورد، عنوان «قهرمانان» است که در دست‌نوشته‌های مردمی نصب شده بر روی کاغذ به چشم می‌خورد. «شما قهرمانان ما هستید.»

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.