اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

پیام سیدمحمدخاتمی بمناسبت سالروز ولادت حضرت عیسی : دریغ که جهان، از تبعیض، خشونت و تحقیر انسان سرشار است

1395/10/4

سیدمحمدخاتمی با صدور پیامی سالروز ولادت روح خدا حضرت عیسی علیه السلام را به مسیحیان و تمامی یکتاپرستان و زیبایی‌پسندان و انسان‌هایی که انسان را آزاد و آگاه و عزیز می‌خواهند تبریک گفت.

متن کامل این پیام را به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سالروز ولادت روح خدا حضرت عیسی مسیح علیه السلام نه تنها برای مسیحیان، که برای همه یکتاپرستان و زیبایی پسندان و انسانهایی که انسان را (از هر نژاد و قوم و ملت) آزاد و آگاه و عزیز می‌خواهند مبارک است؛ به ویژه برای ما مسلمانان که کتاب مقدسمان درباره حضرت مسیح تعبیراتی را به کار برده است که می‌توان گفت بی همانند است. “روح خدا”، “کلمه خدا” و کسی که چون زاده شد و از خاک فراز آمد و چون باز برانگیخته شود جان پاکش مشمول سلام ویژه حضرت پروردگار است.

حضرت مسیح را پیامبر مهربانی و رأفت و اخلاق می‌دانند که درست است؛ ولی مگر همه پیامبران پیام لطف و مهر پروردگار را نیاورده‌اند و مهر و محبت را اساس رابطه درست انسانی ندانسته‌اند؟ و مگر اخلاق و پایدار کردن آن در جان و جهان آدمیان هدف برانگیخته شدن آنان نبوده است؟ و درود خداوند بر پیامبر بزرگوار اسلام که خود را مبعوث برای تتمیم و به کمال رساندن مکرمت‌های اخلاقی معرفی کرده است.

دریغ و درد که جهان امروز، از بیداد و تبعیض و خون و خشونت و تحقیر انسان سرشار است و افسوس که مدعیان پیروی از پیامبران رأفت و محبت و هم‌زیستی به خشونت‌گرانی مبدل شده‌اند که در تاریخ نظیر ندارند.

آنان که زیبایی را دوست می‌دارند و حرمت انسان (همه انسان‌ها) را پاس می‌دارند و بخصوص یکتاپرستان و پرستندگان حق و زیبایی مطلق، دست‌به‌دست یکدیگر دهند و با تأسی به حضرت مسیح و دیگر پیامبران بزرگ، راه و رسم آدم‌کشان، خشونت‌گران و ستیزندگان علیه انسان را نفی‌کنند و اگر نه در عرصه عینی زندگی، دست‌کم در عرصه اذهان و افکار این پدیده زشت را منزوی کنند.

میلاد با برکت حضرت عیسی مسیح (ع) بر همه انسان‌ها به ویژه هم‌وطنان مسیحی عزیزم مبارک باد!

سیدمحمد خاتمی

چهارم دی ماه ۱۳۹۵

بیست و چهارم دسامبر ۲۰۱۶

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.