اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

تولدی دیگر از مهدی کروبی در حصر خانگی

1395/7/6

محمدتقی کروبی در سالگرد تولد مهدی کروبی که بیش از دوهزار روز است که در حصر خانگی به سر می برد، نوشت: پدر متولد ماه مهر است و امروز 79 سالگی اش را پشت سر گذاشت. در طالع بینی متولدین این ماه می گویند که آنها دارای طبعی گرم،عموما خوش خلق، جوانمرد و منصف هستند. طالع بینی را جدی نمی گیرم، زیرا موارد فوق در مورد خودم که متولد همین ماه هستم مصداق ندارد، اما هرچه هست می توانم بگویم این ویژگی ها در مورد پدر مصداق دارد.

در چنین روزی دوست دارم به نکته ای بپردازم که ایشان در بیانیه 14 بهمن 1388 اشاره کوتاهی به آن داشتند.

بعد از نامه نگاری پدر پیرامون حوادث تلخ و تکان دهنده ی کهریزک و بازداشتگاه های غیرقانونی، عرصه بشدت بر او تنگ شده بود. علاوه بر پلمپ دفتر شخصی اش، دفتر حزب و روزنامه اعتماد ملی پلمپ شده بود. نهادی نظامی و امنیتی هم افرادی را برای اهانت و آسیب رساندن به وی مامور کرده بودند. هرکجا می رفت آنان برای اهانت و فحاشی به وی حاضر بودند.

بگذریم؛ بعد از سرکوب خشن روز عاشورا و مراسم دستوری 9 دی شبی چند تن از شخصیت های شناخته شده سیاسی و مذهبی (اشخاصی که حاکمیت آنان را خواص بی بصیرت نامید) به منزل پدر آمدند و مفصل درباره حوادث آن روزها سخن گفتند. آنان نگران بودند و صادقانه سخن می گفتند. یادم هست که در آن شب با مرور حوادث پس از انتخابات در آخر به پدر گفتند: "شما به تکلیف شرعی و ملی خود عمل کردید. پس از افشاگری آنچه بر فرزندان مردم گذشت از میدان هم به در نشدید، ماندید و تحمل کردید. دیگر سکوت کنید، صلاح تان نیست بیش از این در مقابل جریان حاکم قرار گیرید".

پدر اما سکوت و تنها گذاشتن مردم را بخاطر مصلحت خود از مسلمانی و جوانمردی به دور می دانست. چند روز بعد در بیانیه دعوت به راهپیمایی 22 بهمن 1388 نکاتی را برای خروج از بحران آورد و نوشت :

"... مهدی کروبی از لحاظ سن و سال دیگر در وضعیتی نیست که رفتار او را بتوان با انگیزه های سیاسی و رسیدن به پست و مقام و امور دنیوی تخطئه نمود. اگر در پی آن بودم باید عافیت طلبی پیشه نموده و افسار اشتر سرکش سیاست ایران را رها و از حقوق مردم و آنچه بر ملک و ملت می گذرد، سخنی نگویم و دلشاد و سرخوش از گنجینه خاطرات گذشته ام آرام و بی دغدغه، اندوخته اسلامی و انقلابی و مردمی پنجاه ساله خود را در معرض حراج گذاشته و در قبال فروش آن، زندگی آسوده ای را فراهم می کردم و مورد احترام ارباب قدرت قرار می گرفتم. ولی چنین رفتاری از جوانمردی و مسلمانی به دور است."

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.