اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

جهانگیری: دولت ۳۸۰ هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی بدهکار است

1395/2/18

معاون اول رئیس جمهور در جمع منتخبان مجلس دهم از بدهی ۳۸۰ هزار میلیارد تومان دولت به بخش خصوصی خبر داد و نیز وعده داد که تورم تا شهریورماه تک رقمی می شود.

به گزارش خبرگزاری ها، اسحاق جهانگیری در همایش «فرآیند قانونگذاری؛ الزامات و راهکارها» که با حضور منتخبان مجلس دهم برگزار شد، افزود: انتخابات مجلس نشان داد مردم حاکم بر سرنوشت خود هستند و در هر شرایطی از حق شان استفاده می کنند. دولت نیز زمینه حضور مردم را فراهم کرد و با حفظ رأی مردم از آن به خوبی امانت داری کرد.

وی افزود: از این پس دولت و مجلس به عنوان دو قوه مستقل با هم نظری برآمده از رأی ۲۴ خرداد و ۷ اسفند وظیفه سنگین تری بر دوش دارد. به نظر ما پیام انتخابات اعتدال، عقلانیت، پیشرفت، بازگشت به قانون و ارتقاء سطح زندگی مردمی است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت در شرایط دشواری کار خود را آغاز کرد و نهایتا موفق شد با وجود همه محدودیت ها در عرصه بین المللی و داخلی نتایج خوبی را حاصل کند.

وی افزود: دولت در عرصه بین الملل با انتخاب تیمی شایسته مذاکرات هسته ای را آغاز و با کمک رهبری و قوای دیگر و به خصوص تلاش دکتر لاریجانی که شجاعانه و مدبرانه در مقطعی خاص حمایت خود را از اجرای برجام عملی کردند و در نهایت یکی از بزرگترین مذاکرات جهان به نتیجه رسید. در این مذاکرات حقوق هسته ای ایران به رسمیت شناخته شد و تحریم های ظالمانه نیز مرتفع گردید.

وی با بیان اینکه اینک در شرایط پساتحریم و اجرای برجام هستیم، گفت: اهمیت این دوره از مجلس اگر بیشتر از دور قبل نباشد کمتر نیست و از این به بعد دولت و مجلس نیازمند همکاری هستند تا نیازهای توسعه ای، داخلی و بین المللی محقق شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در جهان برای اجرای برجام با موضوعات مهمی روبه رو هستیم و در منطقه نیز شرایط ویژه ای داریم، موضوعات پیچیده ای نیز در داخل کشور وجود دارد که باید همه این اولویت ها همسو با خواست رهبری شناسایی و مجلس نیز در این مسیر با برنامه ورود کند.

دولت یازدهم تورم را از ۴۰ درصد به ۱۱ درصد رساند

وی با بیان اینکه بازگرداندن ثبات از بزرگترین دستاوردهای اقتصادی دولت است، گفت: پیش از دولت یازدهم تورم بیش از ۴۰ درصد بود ولی در این مدت دولت یازدهم تورم را به ۱۱ درصد رسانده و تورم نقطه ای نیز ۸.۹ درصد است. پیش بینی می کنیم که در ۶ ماهه اول سال ۹۵ یک رقمی شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تا حدود زیادی از رکود خارج شده ایم، گفت: ولی با این وجود باز هم به دنبال رونق اقتصادی هستیم و به طور جدی برای برداشته شدن بار از روی دوش مردم به دنبال اجرای طرح سلامت هستیم.

در سومین ماه پس از توافق، تولید نفت ما به ۴ میلیون بشکه در روز رسیده است

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه با اجازه رهبری ۸۰۰ میلیون دلار برای موضوع نفت در نظر گرفته ایم گفت: علی رغم گذشت ۳ ماه از توافق توانستیم میزان تولید نفت را به ۴ میلیون بشکه برسانیم که در توسعه اقتصادی سال ۹۵ بسیار تأثیر داشته است.

بدهی دولت به بخش خصوصی: حدود ۳۸۰ هزار میلیارد تومان

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به برخی محدودیت های پیش رو برای توسعه کشور اشاره و اظها رکرد: اولین مشکل منابع مالی است که در این خصوص باید بخش خصوصی را باور کرد که تا کنون شعارهای زیادی در این خصوص داده شده است اما متأسفانه به دلیل برخی اقدامات، اعتماد بخش خصوصی کاهش یافته چنانچه نیروگاهی را در قبال دریافت مبلغی به آنها واگذار کردیم اما بعد از فروش نفت پول آن را نپرداختیم که در زمینه آب شیرین کن هم همین اتفاق افتاد و بخش خصوصی طلبکار دولت شد.

وی در ادامه به گزارش وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس اشاره و بیان کرد: حدود ۳۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بخش خصوصی است در حالی که در تمام دنیا برای پرداخت بدهی دولت اوراق بدهی منتشر می کنند برای مثال ژاپن دو برابر تولید ناخالص داخلی خود اوراق بدهی می دهد تا سامان بگیرد که ما نیز در تبصره ای در بودجه ۹۵ این را آوردیم اما مجلس آن را حذف کرد و حالا باید راهکار دیگری اندیشید.

کارشکنی های مجلس نهم در برابر دولت

جهانگیری در ادامه به اشکالات نظام بانکی کشور اشاره کرد و یادآور شد: نظام بانکی کشور که تأمین منابع مالی اقتصادی را دارد دچار چالش شده و بانک های ما استانداردهای بین المللی را ندارند همچنین سپرده های بانک ها به صورت معوقه بانکی درآمده که به حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان می رسد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: بانک ها از این سپرده ها می خواهند وام بدهند و سود سپرده گذاری را تأمین کنند که از این رو جنگ در افزایش پول سود سپرده گذاری ایجاد می شود چون سپرده گذار نباید ضرر کند و در حالی که امروز تورم به ۱۱ درصد رسیده همچنان سود بانکی بالاست و پایین نمی آید لذا طرح اصلاح نظام بانکی را در تبصره ای در بودجه ۹۵ آوردیم که آن هم از سوی مجلس حذف شد.

وی افزود: اکنون دولت درآمدهای حاصل را صرفا می تواند صرف هزینه های جاری کند از این رو راهی جز کوچک سازی دولت نداریم چنانچه بودجه های عمرانی به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده در حالی که باید طرح های نیمه تمام را به اتمام برسانیم پس برای حل این مشکل لازم است طرح های قابل واگذاری به قیمت صفر به بخش خصوصی واگذار شود.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه قطری ها در سال ۹۲، ۱.۵ برابر ایران از پارس جنوبی برداشت کرده اند گفت: لازم است ما هم میزان بالایی مصرف از میادین مشترک داشته باشیم البته در این زمینه باید به منتقدان نیز توجه شود ولی برای بخش نفت و گاز باید تصمیم گیری جدی صورت گیرد و مجلس و دولت باید از تصمیمات دفاع کنند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه حمایت از سازمان کالا و خدمات را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: باید توجه داشت که بازارهای صادراتی ما اروپا و آمریکا نیست بلکه کشورهای منطقه است.

ضرورت یکسان سازی نرخ ارز

وی ادامه داد: یکسان سازی نرخ ارز تصمیم مهم استراتژیکی است که باید گرفته شود چرا که با ارز دو نرخی فساد ایجاد می شود البته در ابتدای دولت ارز سه نرخی با عناوین مرجع، مبادله ای و آزاد داشتیم که تعیین تکلیف شد و ارز مرجع حذف شد همچنین در همه دولت ها تا سال ۸۹ ارز تک نرخی بود که بنا به مسائلی از آن سال به بعد چند نرخی شد.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه بانک ملی باید بر منابع ارزی تسلط داشته باشد گفت: برخی رسانه ها ذخایر ارزی را چیزی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد دلار برآورد می کنند که در این زمینه باید شفاف سازی صورت گیرد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه رسیدگی سریع به برنامه ششم توسعه کشور در مجلس نهم مطلوب دولت نیست گفت: ما با برخی مصوبات موافق نیستیم و بهتر است برنامه ششم در مجلس دهم پیگیری شود.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.