اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

پاسخ فخرالسادات محتشمی پور عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت به سایت محافظه کار تابناک

1348/10/10

فخرالسادات محتشمی پور عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت با ارسال جوابیه به سایت تابناک از عملکرد این سایت در انتشار دروغ پردازی های رسانه های دولتی انتقاد کرد.

متن کامل جوابیه ایشان به سایت تابناک به شرح زیر است:

دو روز پیش دوستی مطلبی را برایم ارسال نمود که منبع آن سایت تابناک ذکر شده بود. محتوای مطلبی که با توجه به انتساب این سایت به آقای محسن رضایی که معمولا در عرصه سیاست سعی می کند مشی میانه روی اتخاذ کند و برای ماندن در طریق میانه و اعتدال به طور طبیعی در انتشار مطالب هم باید دقت و ریزبینی بیشتری به کار رود، بسیار تعجب برانگیز بود. با مراجعه به سایت مذکور متوجه شدم که مطلب به نقل از یکی از رسانه های دروغ پرداز دولتی که از بیت المال ارتزاق می کند و تخم کینه و تشتت و افتراق می پراکند، رجانیوز، بوده است. اما این آگاهی چندان تغییری در داوری خواننده نسبت به عدم بی طرفی منبع نقل کننده ایجاد نمی کند.

از آن جا که شواهد و قرائن حاکی از آن است که کمبود سند و مدرک و استدلال برای اثبات داستان تخیلی انقلاب مخملین و در نتیجه ضرورت توجیه سرکوب و بگیروببندهای پس از آن رسانه های دولتی را مکلف به دروغ سازی و حاشیه پردازی های جهت دارکرده است، در این مقال بنای پاسخ به مطالب کذب آن ها را ندارم جز مواردی که به لحاظ حقوقی جای شکایت برای اعاده حقوق شهروندی خود، خانواده و همسرم داشته باشد که با مشاوره حقوقی در زمان لازم اقدام خواهد شد. اما در ارتباط با سایت تابناک که به زعم ما هنوز در جرگه رسانه های مقید به اصول غیراخلاقی و ارزش های غیرشرعی و غیرانسانی قرار نگرفته است، می توان رویه متفاوتی داشت. با توجه به ادعاهای اغواگرانه مطرح شده در گزارش مزبور لازم می دانم نکاتی را جهت تنویر افکار عمومی در قالب سؤال از مسئول محترم سایت، جناب آقای محسن رضایی مطرح کنم:

آقای رضایی حضرتعالی معنای زندان را آن هم در سلول انفرادی که به تعبیر رهبری خود فی نفسه مصداق شکنجه است برای مدیران و خدمتگزاران پاک و صادق نظام و انقلاب و بهترین فرزندان این ملک و ملت توسط مدعیان حفظ نظام و ارزش های آن می دانید؟ و آیا هیچ گونه اطلاعی از شرایط سخت و غیرقابل تحمل فیزیکی، بهداشتی و روانی آن طی ماه ها اسارت دارید؟ آیا به هیچ یک از اسرای آزاده در زمان مرخصی و بیرون بودن از زندان سر زده اید و از نزدیک در جریان شرایط ظالمانه به وجود آمده برای آنان و خانواده هایشان قرار گرفته اید؟ و یا اگر قصد حفظ موقعیت خود را داشته اید لااقل با وکلای آن ها گفتگویی داشته اید تا در جریان محاکمه های غیرعادلانه آنان قرار بگیرید؟ از وضعیت پزشکی اینان تا چد باخبرید؟ آیا گزارش های پزشکان متخصص و حتی سازمان پزشکی قانونی را مطالعه کرده اید یا شما هم برای زندانیان سیاسی هیچ حقوق انسانی متصور نیستید و معتقید هرکس با ما نیست برماست و سرنوشت محتومش نابودی آن هم در نهایت ذلت و خواری است؟؟؟

بنا ندارم به تک تک ادعاهای غیرمنصفانه گزارشکر مطلب رجانیوز بپردازم و هریک از عزیزان نامبرده در آن و خانواده هایشان می توانند در صورت صلاحدید پاسخگو باشند اما به واقع شرایط سخت زندان که حتی برای مجرمین واقعی منطقی و قابل قبول نیست به زعم شما ایجاد کننده مشکلات بهداشتی و یا تشدید کننده مشکلات پزشکی و بیماری های زندانیان نیست؟ در این نوشتار و نوشتارهای این چنینی قرار است چه چیز اثبات شود؟ شرایط بهداشتی عالی؟ تغذیه مناسب؟ شرایط روحی و روانی ممتاز؟ دسترسی آسان به پزشک و امکانات بهداشتی لازم؟

کاش حداقل ازادی و امکان بازدید هیأت های بی طرف از زندان های رسمی و غیررسمی جمهوری اسلامی ممکن بود تا جامعه پزشکی کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شورای شهر، کانون ها و انجمن های مدافع حقوق شهروندی و حقوق زندانیان سیاسی و نمایندگان وکلا و خانواده های زندانیان سیاسی، نمایندگان مطبوعات و رسانه های مستقل و آزاد و معدود احزاب و رسانه های اصلاح طلب بتوانند شرایط نگهداری انسان های آزاده و مؤمن به آزادی و استقلال کشورشان را که صرفا به دلیل منتقد و معترض بودن دربند ستم به سر می برند از نزدیک مشاهده کنند و به جهانیان با افتخار بگویند که اگر نظام قضائی ما عادلانه نیست و علیرغم ادعاها، برخی شخصیت ها مصونیت قضائی دارند و به شکایت ها علیه ایشان رسیدگی نمی شود و در آن نظام بعضی برابرتر هستند و نورچشمی هستند و قرار نیست هیچ گونه اعترافی در شرایط غیرانسانی از کسی در موردشان گرفته شود بلکه مخالفین و شکاتشان تنبیه می شوند تا برای همیشه تصور برابری در محکمه اسلامی به فراموشی سپرده شود و سیره نبوی و علوی در این حوزه داستانی تخیلی فرض شود، اما لااقل حقوق اولیه زندانی به رسمیت شناخته می شود و رفتارها با آنان محترمانه است و جان و روان آنان طبق احکام اسلامی عزیز و محترم داشته می شود. تحقیر و توهین نمی شوند و با امکانات حداقلی سلامتشان به مخاطره نمی افتد. نه این که برای نمونه بهداشت دهانشان و بهداشت پوستشان و دیگر اندام و اعضائشان به ورطه خطر بیفتد و در صورت کمبود کادر بهداشتی درمانگاه از پزشکان داوطلب زندانی هم استفاده نکنند.

و اما در مورد همسرآزاده قهرمانم سید مصطفی تاجزاده:

ایشان فعلا بنا ندارد درباره اقدامات غیرقانونی سردار مشفق و همکارانش در طول بازداشت غیرقانونی خود در 118 روز انفرادی، نحوه بازجویی ها به ویژه در یک ماه اول و قبل از علنی شدن فاجعه کهریزک، محتوای بازجویی ها، علت گردن دردهای شدید در دوران بازجویی ها، وضعیت تغذیه در 72 روز اول بازداشت، وسایل غیراستاندارد خواب به رغم دیسک کمر 25 ساله و نقش مقامات نظامی و امنیتی در تشکیل دادگاه ها و احکام صادره منتج آن سخنی بگوید. آن چه برای او مهم است رسیدگی به شکایت از آقای جنتی است که در صورت محقق شدن آن، مسئله تخلف و تقلب در انتخابات برای همیشه حل خواهد شد. همانگونه که مستحضرید ایشان اخیرا به همراه دیگر بازداشت شدگان غیرقانونی توسط سپاه پاسداران، از سردار مشفق و همکاران کودتاگرش شکایت کرده است که قصد پیگیری آن را تا حصول نتیجه دارند. اما تنها برای این که کذب بودن مطالب رجانیوز روشن شود، اعلام می کنم آقای تاجزاده پس از عارضه کمردرد شدیدی که تاب و توان و خواب از ایشان گرفته و زندگی عادی شان را مختل کرده بود، با مراجعه به پزشکان متخصص و متعهد(آقایان اساتید و اطباء ارجمند و افتخار جامعه پزشکی کشور نوربخش، شیرانی، صادقی، طباطبایی، قدسی و صادقی) در فاصله 20 فروردین ماه تا 5 اردیبهشت، به تشخیص آنان گردن نهاده نهایتا در روز پنجم اردیبهشت به رغم احضارش به زندان در بیمارستان بستری و بیش از سه ساعت زیرتیغ جراحی قرار گرفت. تجویز حداقل دو ماه استراحت مطلق را رعایت نمود و کلیه گزارش پزشکی و مدارک و اسناد مربوطه را در اختیار قاضی پرونده قرار داد که قطعا بازجوها نیز در جریان آن هستند و حتی به درخواست قاضی به پزشکی قانونی نیز مراجعه نموده و پرونده در اختیار مسئولین مربوطه قرار گرفت و پزشکانشان برای اطمینان خاطر مجددا رادیوگرافی از ناحیه جراحی شده کرده ضمیمه پرونده نمودند. همه عزیزانی که طی این دوران بویژه در روزهای اولیه پس از عمل جراحی ، طبق سنت اسلامی بزرگوارانه وقت خود را به عیادت ایشان اختصاص دادند، از جمله عزیزانی که اقتدارگرایان خشونت طلب از شدت حقد و کینه چشم دیدنشان را و تحمل افزایش محبوبیتشان را نزد مردم ندارند، ونیز کادر پزشکی بیمارستان، شاهد ضعف مفرط و کندی روند بهبود و طولانی بودن دوره نقاهت ایشان بوده اند. لازم می دانم یادآوری کنم آقای تاجزاده علیرغم مشکلات جسمی و درد و بیماری درخواست مرخصی نداده اند و پس از 270 روز حبس در سلول های انفرادی و چند نفره به تشخیص آقایان به مرخصی آمدند.

در خاتمه بار دیگر آقای محسن رضایی را متوجه اهمیت مشکلات بهداشتی عزیزان دربند می کنم و حالا که خواسته یا ناخواسته در معرض اطلاعات نادرست قرار گرفته اند به ایشان توصیه می کنم از جانب خودشان و یا برادر ارجمندشان که پزشک و نماینده مجلس هستند ( و در آغازین روزهای سخت و هول انگیز بی خبری دست به دامان ایشان هم شدیم تا از پشت دیوارهای بلند ستمکده اوین و دو الف خبری برای ما بیاورند و نمی دانم چه اقدامی کردند) و یا هرشخص یا نهادی که مورد توافق آقایان مسئولین دولتی قرار گیرد، موضوع بهداشت زندانیان را که لزوما در کوتاه مدت مخاطراتش بروز نمی کند مورد توجه و رسیدگی قرار دهند و گزارش آن را منتشر کنند. هرچند بازدیدهای کوتاه و عدم امکان گفتگو با زندانیان در محیطی آزاد و بدون کنترل نمی تواند معرفت لازم را از شرایط واقعی زندان بدهد.

باشد که این گونه اقدامات حسن سابقه ای باشد برای آقایان در روزی که انشاء الله به مدد خواست عمومی مردم و جنبش سبز، اجرای بدون تنازل قانون اساسی و انتخابات آزاد محقق شود.
 

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.