اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

نوری زاد ساعاتی پیش از بازگشت به زندان: نامه ای متفاوت برای رهبر نوشته ام

1348/10/10

محمد نوری زاد مستند ساز و جهاد گر امروز مجددا به زندان اوین فراخوانده شد.
ماموران امنیتی امروز در تماس با منزل نوری زاد به او گفتند سریعا خود را به زندان معرفی نماید.
فراخواندن نوریزاد به زندان پس از انتشار ششمین نامه این نویسنده خطاب به علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفته است. نوری زاد در ششمین نامه خود ضمن بر شمردن انحرافات خطیری که در دوره طولانی مسوولیت خامنه ای در جمهوری اسلامی رخ داده است از خامنه ای خواسته بود از فرصت های آخر خود برای اصلاح امور استفاده کند.
نوری زاد ساعاتی پیش از بازگشت به زندان اوین در مصاحبه با بخش فارسی "العربیه" از نگاشتن نامه جدید خبر داد که به محض بازگشتش به زندان منتشر خواهد شد و افزود: این نامه دیگر در ردیف نامه های قبلی نخواهد بود و به شکل دیگری صحبت خواهم کرد." نوری زاد در پاسخ به این پرسش که آیا با ادامه این روند، بیمی از برخورد نهادهای امنیتی با او ندارد گفت: "از چه باید بترسم؟ ایران سرزمین ما است. باید با تمام وجود در آن بمانیم و آن را بسازیم."
در همین حال محمد نوری زاد لحظاتی قبل از افطار ۴ شنبه شب در مطلب کوتاهی که در سایت خود قرار داده است نیز نوشت:
نمی دانم مرا بکجا خواهندبرد . انتظار پذیرایی ندارم . انتظار رفتار و برخورد خوب ندارم . ممکن است مرا بزنند . بدجوری .ممکن است مرا به ناسزا و فحش های ناموسی بگیرند . بدجوری . وممکن است حتی مرا بقول بازجویم محارب تشخیص دهند و به دم تیغ بسپرند . هرچه را که پیش آیدبه آغوش می کشم . برای آینده ی مردمان سرزمینم . بدرود .
با احترام وادب و امتنان : محمد نوری زاد ۸۹/۵/۲۹ ساعتی مانده به افطار
شایان ذکر است بازجوها اتهام او را نقد ها و نامه های نوری زاد می دانند و از او خواسته بودند تا در زمان آزادی مطلبی ننویسد که این درخواست غیر قانونی با مخالفت نوری زاد مواجه شده بود. در همین حال نوری زاد در روز های گذشته نامه ای به رهبری نوشت و در آن دغدغه های خود را برای کشور و آینده انقلاب مطرح کرد. وی در این نامه خطاب به رهبر انقلاب نوشته بود:
همه‌ی ما دوست داریم شما را بر بلندای سربلندی ببینیم و نام نیک شما را بر تارک هماره‌ی تاریخ سرزمین خویش تماشا کنیم. شما اکنون، در دو قدمی یک چنین افق مبارکی ایستاده‌اید. در این یک سال گذشته، مردمان ما توسط همان قدرت‌های در سایه، به آسیب و تفرقه و انشقاقی بزرگ دچار شده‌اند. به امید روزی در همین نزدیکی‌ها، که با درایت شما، همه‌ی دورنگی‌ها به یک‌رنگی، و همه‌ی جدایی‌ها به یکتایی منجر شود. و این، ممکن نخواهد شد الا با به بازی گرفتن فهم مردمان. حکومتی که بر جهل مردمان خویش خانه بسازد، شایسته‌ی حتمی‌فروپاشی است. و شما نیک‌تر از ما می‌دانید که: ما را جز به فرا بردن فهم‌ها، و اعتنا بخشودن به خواست مردمان‌مان چاره‌ای نیست.
وی همچنین برای آغاز راه آشتی با مردم پیشنهاد داده بود تا زندانیان سیاسی آزاد شوند. به نظر می رسد برگرداندن نوری زاد به اوین پاسخی به این پیشنهاد باشد.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.