اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.
پیام دکتر زهرا رهنورد به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان

“نیایش سبز” را بر تارک دعاهای خود قرار دهیم

پیام دکتر زهرا رهنورد به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان
1389/5/19

در آستانه ماه مبارک رمضان جمعی از جوانان و دانشجویان استان های قم،خراسان رضوی و چهارمحال بختیاری با مهندس میر حسین موسوی و سرکار خانم زهرا رهنورد دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار صمیمانه پس از ارائه گزارش از سوی نمایندگان استان ها مهندس موسوی و دکتر رهنورد طی سخنانی ضمن خوش آمد به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
به گزارش خبرنگار کلمه، دکتر زهرا رهنورد در جمع جوانان و دانشجویان استان های قم،چهارمحال بختیاری و خراسان رضوی ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان که در طلیعه آن شکستن اعتصاب غذای موفقیت آمیز زندانیان سیاسی هم می باشد گفت: ” اگر انقلاب اسلامی به تعبیر فوکو یک انقلاب پست مدرن و فاز اول آن استقلال طلبی ملت بود، جنبش سبز یک جنبش فرا پست مدرن است که آزادی، دموکراسی و قانون گرایی را دستور کار خود قرار داده است. “این استاد دانشگاه افزود: ” در شرایط فعلی سخن جنبش سبز قرائت دموکراتیک از قانون اساسی است.”
رییس سابق دانشگاه الزهرا سپس با تاکید بر اینکه برخی متفکران، هزاره سوم میلادی را هزاره دموکراسی از طریق انجمن ها و کانون های غیردولتی دانسته اند خاطر نشان کرد: این تئوری مهمی است که ضمن وجود و حضور تفکیک قوا در سطح دولت ها، ملت ها نیز امکان را می یابند که با کانون ها و تشکل های صنفی –علمی-سیاسی،اجتماعی، ادبی و نظایر آن ،دولت ها را مهار کنند.” او افزود: “در شرایط فعلی بخش بزرگی از حاکمیت با دیکتاتوری و استبداد مردم را در خیابان ها، زندان ها، دانشگاه ها و سایر فضاها سرکوب، شکنجه و محروم از حقوق انسانی کرده و بدین طریق حکومت می کند در نتیجه یکی از راه های ممانعت ملت از اینگونه اقدامات و دستیابی به مطالبات ملی تشکیل کانون ها و انجمن ها است. امروزه علاوه بر همه اینها تکنولوژی نیز به کمک آمده و سایت های اینترنتی و پا یگاه های مختلف رسانه ای به این دموکراسی کمک می کند.”
رهنورد گروه های مرجع تکیه گاه جنبش سبز را از همین نوع گروه های اجتماعی می داند و گروه های مرجعی مثل مراجع و علما که به طور خاص مورد وثوق ملتند، جنبش دانشجویان،جنبش کارگران، جنبش زنان ،جنبش معلمان و گروه های مرجعی چون هنرمندان و ورزشکاران را به نوعی مهار کننده استبداد و دیکتاتوری معرفی می کند.
این قرآن پژوه در ادامه با بیان اینکه از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تر است افزود: ” اینک ماه مبارک رمضان با تمام ظرفیت های معنوی و عبادی خود فرارسیده ، ماهی که نیایش های ما به درگاه الهی شور و غوغایی در آسمان دلهایمان افکنده است. در حضور شما عزیزانی که از استان ها به دیدارمان آمده اید، ملت عزیز و ازاد منش را دعوت می کنم که نام “نیایش سبز” را بر تارک دعاهای خود قرار دهیم و دعاهای خود را در مسیر معنوی روانی و اجتماعی و سیاسی خود به سایتها و پایگاه های اطلاع رسانی مورد نظرمان اعلام نمائیم و این فستیوال و جشنواره عبادت و ادعیه را به ثبت برسانیم. دعا تا تحقق آزادی معنوی و درونی، دعا برای آزادی های اندیشه و قلم و بیان،دعا برای تحقق قانون گرایی و مردمسالاری.”
رهنورد در پایان تاکید کرد: ” در عین حال این ماه، برای حاکمیت هشداریست که از فرصت ماه رمضان استفاده کنند و با ازادی بدون قید و شرط همه زندانیان مشروعیت از دست رفته خود را تا حدودی در قلب و اندیشه مردم،جبران نمایند و به جای دروغ ها و تهمت های خنده دار مثل دریافت یک میلیارد دلار از بیگانگان به فکر مشروعیت از دست رفته حاکمیت باشند.”

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.