اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

رضوی فقیه: جنتی اگر سندی هم دارد، اعترافات زیر شکنجه است

1348/10/10

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان به تازگی مدعی شد، که ایالات متحده، از طریق سعودی‌ها، یک میلیارد دلار، به «سران فتنه» داده است که با واکنش گسترده اصلاح‌طلبان مواجه شد.
سعید رضوی فقیه، روزنامه نگار در تهران و عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت ، درباره این اتهام و طرح ادعاهایی مشابه به رادیو فردا می‌گوید.
سعید رضوی فقیه: من فکر می‌کنم دستگاه قضایی پیش از هر چیز باید به شکایت آقای تاجزاده از آقای جنتی که سال‌ها پیش ارائه شده، رسیدگی کند تا نشان دهد نسبت به شاکیان متفاوت بی‌طرف است.
نکته دیگر این که اگر واقعاً سندی برای حرف‌هایشان دارند خوب است به اطلاع افکار عمومی برسد یا مشخص کنند به کدام شعبه از دادگاه انقلاب این اسناد جهت رسیدگی به پرونده سران جنبش سبز یا سران فتنه ارائه شده است.
من فکر می کنم ادعای آقای جنتی اگر هم مستند به سندی باشد، این اسناد از آن دسته مستنداتی است که از برخی متهمان دستگیر شده تحت شکنجه اخذ شده است.
ما طی یک سال و نیم گذشته شاهد بودیم بسیاری از اتهاماتی که به هواداران یا سران جنبش سبز توسط دستگاه قضایی وارد شده فقط اعترافات بعضی از دستگیرشدگان بوده که بعدها ادعا کردند تحت شکنجه از آنها اعتراف گرفته شده است. من فکر نمی‌کنم تا به حال حتی یک سند محکمه پسند و مستند به افکار عمومی ارائه شده باشد.
- تاثیر این ادعا در فضای سیاسی ایران در حال حاضر چیست؟
این ادعاها نه تنها در دوره یک سال و چند ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر بلکه در دوران اصلاحات نیز وارد می‌شد، از جمله این که اشخاصی با چمدان‌های پر از دلار به ایران آمدند و این دلارها را بین اصلاح‌طلبان پخش کردند. حتی رهبر جمهوری اسلامی زمانی در یک سخنرانی خود گفت من دست دشمن را در برخی از این روزنامه‌ها می‌بینم، اما هرگز نه دستی از دشمن افشا شد و نه کسی که چمدان‌های پر از دلار را به ایران آورده و بین اصلاح‌طلبان توزیع کرده بود شناسایی و دستگیر شد.
من فکر نمی‌کنم این ادعای آقای جنتی با کمترین سندی که در افکار عمومی قابل توجه و اعتنا باشد منتشر شود. بسیاری از رهبران جمهوری اسلامی از این دست ادعاها بارها و بارها مطرح کرده‌اند.
ـ چرا آقایان موسوی و کروبی به مراجع تقلید نامه نوشتند و چه امیدی به این نامه‌نگاری وجود دارد؟
آنها حتی اگر به دستگاه قضایی هم نامه بنویسند و از آیت الله جنتی شکایت کنند به رغم این که می‌دانند دستگاه قضایی به شکایتشان رسیدگی نمی‌کند، فقط باید برای ثبت در تاریخ و برای اطلاع افکار عمومی و برای رفع اتهام از پذیرفتن این اتهام ساده‌لوحانه می‌بایستی این کار را انجام دهند.
در جایی که نمی توانیم اقدام عملی انجام دهیم حداقل می‌توانیم صدای خودمان را به اعتراض در مورد این حرف‌های بیهوده بلند کنیم.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.