اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

سیدهادی خامنه ای: حوادث تلخ یک سال گذشته در کشف حقیقت و ساختن انسانها تأثیر زیادی داشت

1348/10/10

جمعی از خبرنگاران روزنامه توقیف‌شده حیات‌نو و روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب به مناسبت روز خبرنگار با حجه‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه‌ای دیدار کردند.
به گزارش خبرنگار کلمه، حجه الاسلام و المسلمین سید هادی خامنه ای در این نشست ضمن اظهار خشنودی از دیدار همکاران مطبوعاتی به برخوردهای صورت گرفته با اصحاب رسانه اشاره کرد و گفت: نحوه برخورد با جامعه مطبوعاتی و روزنامه‌نگاران نشان دهنده میزان نقش‌آفرینی و تاثیر کار این عده در سطح جامعه است. خبرنگاری و روزنامه‌نگاری در سالهای اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده و همین اهمیت است که موجب می‌شود عده‌ای نفاق‌آلود و ریاکارانه مدعی حمایت و همراهی با خبرنگاران شوند. کسانی که از یک سو اسباب و زمینه‌های فعالیت آزاد مطبوعات را کنار می‌زنند و از سوی دیگر مدعی حمایت از خبرنگاران می‌شوند.
مدیرمسئول روزنامه توقیف شده حیات‌نو با گرامیداشت یاد روزنامه‌نگاران زندانی گفت: تجربه زندان و حوادث یک سال گذشته از جهات مختلف پندآموز و سازنده است. اگر چه برخی از این حوادث، تلخ بود، اما در کشف حقیقت و ساختن انسانها تأثیر زیادی داشت.
وی ضمن انتقاد از گسترش نفاق و دروغ در جامعه گفت: به همان میزان که نفاق و دروغ رشد کرده، ما هم باید راستی و شفافیت را ترویج کنیم و در این راه از شیوه‌ها و ادبیات متناسب با شرایط زمان بیش از پیش بهره ببریم تا مردم با حقایق امور بیشتر آشنا شوند.
دبیرکل مجمع نیروهای خط امام افزود: همانگونه که جریان دروغ با استفاده از امکانات مختلف برای فریب افکار عمومی تلاش می‌کند، ما هم بایستی از ابزارهای موجود بویژه رسانه‌های دیجیتال و گفتگوهای نزدیک با مردم به اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی بیشتر بپردازیم.
وی ادامه داد: جریان دروغ سعی دارد مردم را از رسیدن به حقوقشان ناامید کند و خود را مسلط بر اوضاع نشان دهد. درحالی که اگر اهرمها و نیروهای خاص به کمک این جریان نمی‌آمد، خیلی زودتر شاهد کنار رفتن آنها می‌بودیم. در حقیقت دوام امروز آنها مانند ورزشکاری است که با دوپینگ و شیوه‌های غیرقانونی در میدان حضور دارد.
این نماینده سابق مجلس گفت: تورم و گرانی، ازهم گسیختگی اجتماعی، مفاسد اخلاقی، بیکاری، تعطیلی واحدهای صنعتی و دهها بحران دیگر در ابعادی گسترده مشاهده می‌شود. اما نه‌تنها هیچ انعکاسی در صدا و سیما ندارد، که از طریق همین رسانه، مساجد و محافل مختلف و سایر رسانه‌های وابسته تبلیغ می‌کنند که هیچ مشکلی وجود ندارد. در حالی که مردم از نزدیک با همه وجود مشکلات را درک می‌کنند. مشکلاتی که چند برابر گذشته است.
سیدهادی خامنه‌ای افزود: یکی از مشکلات امروز ما تحریف اخبار و اطلاع‌رسانی انحرافی است. تحریف اخبار عمدتا همراه با دروغ و تهمت است و در فاز دیگرش می‌شود با برجسته‌سازی برخی مسائل را منحرف سازند. مثلا گاهی بی‌حجابی را چنان علم می‌کنند که تمام نگاه‌ها متوجه آن شده و مسائل مهم دیگر فراموش شود. این درحالی است که موضوعی مانند بی‌حجابی هم ریشه در برخی معضلات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دارد که جریان مورد بحث حاضر نیست به آنها توجه کند و مسئولیتی در برابر آنها به‌عهده بگیرد.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با صبر و استقامت این روزها پایان یابد و عزیزان دربند به‌ویژه همکاران رسانه‌ای هرچه سریعتر به آغوش خانواده‌هایشان باز گردند و امکان فعالیت آزاد و قانونمند رسانه‌های مستقل فراهم شود.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.