اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی در حمایت از توافق‌نامه ژنو

1392/9/5

نوروز : در پی انجام چند دور مذاکره میان وزاری خارجه ایران و کشورهای 5+1 و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از روی کار آمدن دولت روحانی و رسیدن به توافق مقدماتی برای حل مسائل مرتبط با پرونده هسته ای ایران، جبهه مشارکت ایران اسلامی با صدور بیانیه ضمن استقبال از این توافق اعلام کرده است که عمل به این توافق بتواند افق جدیدی را بروی روابط ایران با جهان بگشاید و مسیر را برای حل و فصل نهایی مسائل مرتبط با پرونده هسته ای هموار نموده و به رفع همه تحریم های وضع شده علیه ایران بیانجامد.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است :

امضای توافق‌نامه ژنو گام استوار و امیدبخشی از سوی ایران و کشورهای عضو گروه 5+1 برای گشودن گره از پرونده هسته‌ای ایران بود. پرونده‌ای که گره‌های پیچیده آن طی سال‌های گذشته نه فقط روابط بین‌المللی و اقتصاد ایران را دچار مشکلات عدیده و بغرنج کرده بلکه بر تحولات و معادلات بین‌المللی و منطقه‌ای نیزتا ثیرات عمیق و جدی به جای گذاشته است. امضای این توافقنامه ،خود حاوی این پیام رسا، اثرگذار و امیدآفرین است که طرفین عزمی نوین برای تغییر رویکرد از تقابل به تعامل و از بی‌اعتمادی و قهر به اعتماد و آشتی ساز کرده‌اند. این مهم در حقیقت پاسخ مثبتی است به آنچه قاطبه ملت ایران همواره خواستار آن بوده و در انتخابات 24 خردادماه سال جاری یکبار دیگر با رسا‌ترین بیان آن را اعلام کرده اند.
جبهه مشارکت ایران اسلامی با استقبال از این رخداد مهم و حمایت از رویکرد نوین در دیپلماسی هسته‌ای کشور، آثار مثبت تعامل سازنده با جامعه جهانی را نه فقط در بهبود و ارتقاء جایگاه و نقش آفرینی بین‌المللی ایران ارزیابی می‌کند، بلکه گشایش‌های حاصل از آثار مستقیم و غیر مستقیم آنرا بر بهبود وضعیت اقتصادی و نیز مناسبات سیاسی درون کشور بسیار مؤثر می‌داند. حمایت همه جریان‌های مؤثر و ریشه‌دار سیاسی کشور از روند اخیر مذاکرات و امضای توافق‌نامه ژنو به خصوص حمایت مقام رهبری از مقدمات و نتیجه مذاکرات و اعتماد و پشتیبانی همه ارکان حاکمیت از تیم مذاکره کننده، امضای این توافق نامه را به عنصری محوری برای ایجاد وحدت ملی بدل کرده است، از این رو جبهه مشارکت ایران اسلامی ضمن قدردانی از این حمایت‌ها و همراهی‌ها بر حفظ و تقویت این وحدت ملی پای می‌فشارد. همچنین بر خود لازم می‌دانیم از مقام محترم ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی، وزیر محترم امور خارجه جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف و اعضای تیم مذاکره کننده که همگی از فرزندان خبره میهن و انقلاب‌اند و تلاش سخت و نفس‌گیر آنان در طول فرآیند پیچیده و حساس مذاکرات ژنو این نتیجه فرخنده را به بار آورد، تشکر و قدردانی نماییم. بی‌گمان امروز اکثریت قریب به اتفاق نخبگان و صاحب‌ نظران، مدیران و کارشناسان کشور از تحقق این تعامل سازنده خرسندند و طبعاٌ در اعلام مواضع خود و تحلیل و تبیین این توافق‌نامه ابعاد مثبت و اثرگذار آن را به سمع و نظر افکار عمومی خواهند رساند، در عین حال تأکید می‌کنیم، قطعاً در میان صاحب‌ نظران و فعالان سیاسی منتقدان و مخالفان جدی هر چند اندک و کم‌شمار وجود دارد که اصل آزادی بیان و ضرورت رواداری جریان نقد و انتقاد ایجاب می‌کند که آنان نیز بتوانند ارزیابی‌ها و نقدها و نظرات خود را با آزادی کامل بیان دارند و طبعاً دولت و سایر اجزاء حاکمیت و نیز حامیان و مدافعان این رخداد باید فضای امن و آزاد برای طرح نظرات آنان را نیز پاس بدارند.
جبهه مشارکت ایران اسلامی با تأکید بر حمایت خود از فرایند نوین تعامل با جهان امیدوار است این گام ابتدایی، با آثار فراتر از حد انتظار خود،‌ مبنای محکمی برای تنش‌زدایی و فروریختن دیوارهای بی‌اعتمادی باشد، و اجرای بی کم و کاست توافق میان وزرای خارجه ایران و پنج‌ کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، آلمان و نماینده اتحادیه اروپا زمینه ساز گام های مؤثر بعدی بوده، و پرونده هسته‌ای ایران را از پرونده‌ای امنیتی به پرونده‌ای حقوقی و از پرونده‌ای حقوقی به پرونده‌ای عادی در آژانس بین المللی انرژی اتمی بازگرداند و به لغو هر چه سریع‌تر قطعنامه‌های حاوی تحریم های ظالمانه و تنگناهای ناروا علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد بیانجامد. بی‌شک طی این فرایند نه تنها به سود ایران است بلکه جامعه جهانی با طی این مسیر برخوردار از ثبات و آرامش بیشتری خواهد بود و همسایگان ایران نیز به این حقیقت اذعان خواهند کرد که ایران اسلامی نه تنها هیچگاه تهدیدی برای منطقه نبوده بلکه این آمادگی را دارد که از ماحصل همه دستاوردهای علمی، تحقیقاتی و فنی در جهت ارتقاء ثبات ، امنیت، توسعه و پیشرفت خود و همسایگانش بهره گیرد.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.