اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

بیانیه شاخه فرهنگیان جبهه مشارکت ایران اسلامی به مناسبت بازگشایی مدارس و روز جهانی معلم

1392/6/29

نوروز : فرارسیدن مهرماه و آعاز سال تحصیلی و روزجهانی معلم عطر دانش آموزی و آموزش و پرورش و دانشجویی را برفضای کشورمان می پاشد و احترام به مقام معلم و استاتیدی را که از جان مایه می گذارند تا نسلی نو و دانشمند را به جامعه ارزانی دارند یادآور همگان می سازد. شاخه فرهنگیان جبهه مشارکت ایران اسلامی در پاسداشت این مناسبت و ایام بیانیه ای بشرح زیر صادر کرده است :
باسمه تعالی
وزیدن نسیم مهر وطنین دوباره زنگ بیداری، شمیم خوش تعلیم‌ و تربیت، و شروع بهار شکوفایی وشکفتن، رَستن و رُستن و استقبال از میلیون ها دانش آموز و دانش پژوه در گلستان مدارس این مرز و بوم مبارک باد.
کودکان و نوجوانان ایرانی با هزاران امید، درشرایطی پای به عرصه دانش و دانایی می گذارند که از یک سو معلمان، مربیان و اولیای آنان با ترسیم آینده ای روشن و تابناک در ذهن و ضمیر خود برای این فرزندان عزیز در تلاش و تکاپو می باشند و در سویی دیگر آموزش و پرورشی که طی هشت سال گذشته چنان دستخوش روزمره گی، تغییرات پی درپی، بی حاصل و شتاب زده بوده است که با تبدیل شدن به نهادی فرودست و ناکارآمد، توان رویارویی با چالش های اساسی، حل مشکلات این حوزه و پاسخگویی به خواسته ها و نیازهای مخاطبینش را ندارد.
مشکلاتی چون همگام نبودن دستگاه آموزش وپرورش با تحولات روزافزون علوم و فناوری، متكی بودن هزینه های تعلیم و تربیت به دولت ، كمبود منابع مالی برای ساخت، تجهیز و اداره مدارس، شفاف نبودن روش های جلب مشاركت مادی ومعنوی مردم در امر تعلیم و تربیت، بی توجهی به مقام ومنزلت رفیع معلمی در سیاستهای کلان نظام، پایین بودن سطح حقوق و دستمزد معلمان به طوری که اغلب مجبور به روی آوردن به کار دوم هستند، عدم انگیزه و علاقه آنها برای تدریس فعال و در نتیجه كمبود نشاط در كلاسهای درس و مدارس، سیطره نگاه حراستی وروش های غیر حرفه ایی، جناحی و صرفا امنیتی بر گزینش، جذب، تربیت و نگهداشت نیروی انسانی شاغل در آموزش و پرورش، فشار روزافزون بر نهادهای مدنی معلمان، محاکمه و محکومیت فعالان مدنی معلمان، حذف مدیران لایق وانتخاب مدیران ناکارآمد درسطوح مختلف آموزش و پرورش اعم از ستادی، استانی و منطقه ای، عدم پویایی در مدیریت آموزشگاه ها، ناكارآمدی نظام كنترل، نظارت و ارزشیابی علمی از برنامه ها، طرح ها، روش ها و عملكردها و عدم تطابق محتوای کتابهای درسی با واقعیت ها ونیازهای امروز جامعه وتغییرات پی در پی و بی حاصل نظام آموزشی که آخرین آنها اجرای عجولانه وغیرکارشناسانه نظام ۶-۳-۳ بود،تنها بخشی از این چالش هاست.
پیروزی دکتر روحانی با طرح شعارها، برنامه‌ها، وعده‌ها و چشم‌انداز‌هایی که در روند تبلیغات انتخابات به گونه‌یی آشکار و شفاف بیان گردید، دریچه های روشنی از امیدواری را برای اصلاح حرکت وضعی و انتقالی سپهر قدرت و مدیریت کشور به سوی افق‌های شایسته این مرزبوم و ملت گشود. به نحوی که ترجمان آن سخنان در نظام تعلیم و تربیت، روایت گر بازگشت امید، اعتدال و عقلانیت به این وزارتخانه کلیدی و زیربنایی، موجی از امیدواری را بر انگیخت،اما با کمال تاسف هزاران فرهنگی، با ناباوری و تلخ کامی،شاهد بودندکه راهیافتگان به مجلس با رای عدم اعتماد به گزینه پیشنهادی دولت، برخلاف خواست واراده ی مردم خویش عمل کردند. و در آغاز فعالیت دولت یازدهم، و آستانه سال تحصیلی جدید، زمینه های آغاز بازگشت امید، اعتدال و عقلانیت را به این وزارتخانه مسدود کردند و این در حالی است که امروز؛ متاسفانه جریانی که پایگاهی نزد نسل جوان و تحصیل کرده کشور ندارد، و در طی این سال ها با اهرم های امنیتی، فضای پادگانی را بر کشور ونظام تعلیم و تربیت حاکم کرده است،آموزش و پرورش را به مسلخ می برد و آن را قربانی مطامع نامبارکی می کند که تنها منافع سیاسی و جناحی قبیله اقتدار گرایان را در اولویّتِ تصمیم گیری های خود قرار می دهد. محصول چنین اندیشه ها و عملکردهایی در طی هشت سال گذشته روزمره گی، تغییرات پی درپی، بی حاصل و شتاب زده، تبدیل شدن به نهادی فرودست و ناکارامد و برآمدن وزیرانی است که انتخاب آنان برای این وزارتخانه و رأی اعتماد به آنان، اهانت به شعور فرهنگیان و آسیب اساسی به نظام تعلیم و تربیت و آینده ی کشور بوده است.
جامعه فرهنگیان کشور هرگز این کنش ها ی غیر مسولانه را فراموش نکرده و قطعا در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی مد نظر قرار خواهد داد تا جبرانی باشد بر غفلت تاریخی خود، که نتوانسته است نمایندگان واقعی و صنفی خود را در مجلس شورای اسلامی گرد هم آورد تا صدای رسای مطالبات و خواسته های آنان باشند.
شاخه فرهنگیان جبهه مشارکت ایران اسلامی با نگاهی پر امید به آینده، بر این باور است که دولت یازدهم دولتی خردورز، شایسته‌سالار، با تدبیر و مردمی است ، که در آن دولت" مردم هراسی" جایی ندارد و فضای" امنیتی – حراستی" حاکم بر کشور و به ویژه آموزش و پرورش جای خود را به فضایی باز، با نشاط و بر پایه همدلی و اعتماد خواهد داد ،بنابر این ضروری است در آموزش و پرورش دولت تدبیر و امید، نظام مدیریت بسته،آمرانه، قبیله ایی و امنیتی جای خود را به مدیریت شایستگان، صاحب نظران عرصه تعلیم و تربیت، آگاهان به مسائل توسعه و کنشگری با اندیشه های جدید، دردآشنایان جامعه فرهنگیان و معلم باوران معتقد به مشارکت آحاد فرهنگیان دهد. این مشارکت در چارچوب حمایت از تشکل های مدنی، صنفی و تخصصی تحقق می یابد. هم چنین تشکیل " شورای عالی معلمان " به عنوان یک نهاد مشورتی وزیر در تصمیم‌سازی‌های خرد و کلان و تاسیس " سازمان نظام معلمان " برای ایجاد و بهبود نظام رتبه بندی و ارتقای جایگاه منزلتی و معیشتی معلمان جلوه های دیگری از رویکرد معلم محوری و مشارکت جویانه خواهد بود.
ما بر آنیم که بنیادی ترین ظرفیت در آموزش و پرورش " معلم " است و معلمان را کلید حل چالش های اساسی آموزش و پرورش دانسته و " نظام معلم محور "را پیشنهاد می دهیم. بنابراین حضور تشکل های فکری، معرفتی، علمی و صنفی و برقراری ارتباط های غیر هرمی و همکاری های آنان را لازم شمرده‌ و مشارکت واقعی معلمان و تشکل‌های فرهنگیان را شایسته‌ترین، دلسوزترین، متخصص‌ترین و در عین حال کم‌هزینه‌ ترین مشاوران وزیر و مدیران سطوح مختلف می‌دانیم به نحویی که ارائه دیدگاه ها و طرح مطالبات و پافشاری بر آنان نه تنها به حبس، تبعید، تعلیق و اخراج منجر نگردد، بلکه مورد مداقه کارشناسی و کارشناسان قرار گیرد و نقادان و تشکل های صنفی و سیاسی معلمان قدر بینند و بر صدر نشینند .
شاخه فرهنگیان جبهه مشارکت ایران اسلامی با گرامی داشت سیزدهم مهر ماه(پنجم اکتبر ) مصادف با روز جهانی مقام شامخ معلم، معتقد است که تحولات و دگرگوني‌های جهان در دهه‌ها و سالهای اخير به لحاظ كمی و كيفی همه ابعاد زندگی بشر را تحت تاثير قرار داده و به شدت متحول ساخته است. به نظر می‌رسد جهان ما روز به روز كوچكتر و فشردگي و به هم پيوستگی آن بيشتر می‌شود. آنچه مسلم است، مواجهه با چالشهاي جهانی مستلزم آن است كه به مصداق شعار «جهانی بينديشيم، منطقه‌ای عمل كنيم» با نظر به تحولات جهانی، فعاليتها منطقه‌ای و محلی صورت گيرد. از جمله اين فعاليتها برای رويارويی با تحولات پرشتاب جهانی، توجه بيش از پيش به آموزش و پرورش و ايجاد تغييرات و اصلاحات اساسی در نظام آموزش و پرورش است که متاسفانه در طی این سال ها دستخوش فراموشی شده است. تنها از طريق بازنگری و بازسازی بنيادي آموزش و پرورش می ‌توان حضوری فعال و سازنده‌ در جريان تحولات جهانی داشت. در بستر و زمينه‌ای كه به سبب تأثير تغييرات جهانی پديد آمده است، نقش آموزش و پرورش ديگر نمی ‌تواند به انتقال مجموعه‌ای ثابت از دانش‌ها محدود باشد، بلكه اين نهاد بايد نقشی پيش تاز و فعال ايفا نمايد. برای ايفای اين نقش، آموزش و پرورش بايد به گونه‌ای باشد كه بتواند برای پاسخ‌گويی به نيازهاي متغير جامعه و جهان ، مهارت ها و ظرفيت های لازم را در دانش آموزان پرورش دهد. عطف توجه به آينده و نيازهای متحول آن برخورد فعال، سازنده و فراکنشانه با نيازها و چالشهای پيش‌رو را ايجاب می ‌كند ،نه برخورد های سلبی و واکنشانه و محدودیت ها و ممنوعیت های امنیتی و حراستی نا بخردانه! بنابراین حضور فعال در جامعه جهانی، همگامی با تحولات جاری در سطح جهان ايجاب مي‌كند كه همراه با تغيير نوع نگرش به آموزش و پرورش، در مولفه‌های اصلی آن يعنی معلم، دانش‌آموز، برنامه‌ درسی، مديريت و ساختار و تشكيلات، تجدید نظر و اصلاحات اساسي صورت گيرد. تحقق اين امر ضرورت تدوين سياست‌های عملی و روشن و تهيه برنامه‌های متناسب و تعیین تکلیف نحوه حضور خردمندانه معلمان و دانش آموزان در فضای شبکه های اجتماعی ومدیریت گسست دیجیتالی و توسعه سواد فناورانه آنان در جهت شکل گیری" دیپلماسی معلمان "و بسط گفتگو های مجازی و تبادل تجارب، را بيش از پيش توجيه مي‌نمايد.
شاخه فرهنگیان جبهه مشارکت ایران اسلامی، امیدوار است جناب رئیس جمهور علیرغم تنگناهای اقتصادی و مدیریتی حاکم بر کشور، توجه ویژه خود را به آموزش و پرورش معطوف فرمایند. گرچه به ناچار گذر از بحران در کوتاه مدت را در نظر دارند، اما به آینده های دورتر نیز چشم بدوزند.چرا که دولت ایشان دولت فرصت تغییر است؛ تغییر در آموزش و پرورش و تغییر از آموزش و پرورش، که از سویی مبنای توسعه پایدار جامعه، تربیت شهروندانی شایسته، با تراز اسلامی – ایرانی و حتی تراز جهانی در آموزش و پرورش خواهد بود.و از سوی دیگر مهم‌ترین منابع کشور، منابع انسانی است و آموزش و پرورش تنها جایگاه تربیت نیروی انسانی شایسته است .
در پایان اعلام می داریم ، پاسخگویی به مطالبات جامعه فرهنگیان، مترادف با مدیریت مطالبات با هدف ممانعت از تجمیع غیرمنطقی، رادیکالیزه شدن و یا ایجاد انجماد، انفعال و سرخوردگی پیرامون آنان است. به بیان دیگر، قرار دادنِ مطالبات در مسیر شایسته و بایسته خود با برنامه‌ریزی دقیق، چینش تیم کارآمد در صف و ستاد این وزارتخانه و صداقت در انجام وعده‌ها، همان هدایت مطالبات است، و شاخه فرهنگیان جبهه مشارکت، کماکان در پی برقراری ارتباط نزدیک، هدفمند، همه جانبه وپیوسته با اقشار مختلف فرهنگیان سراسر کشور خواهد بود و خواسته‌های به حق آنان را رصد،احصاو تحلیل نموده و با نگرش علمی، حرفه ای ،نظام مند و بیانی کارشناسانه به مدیران ارشد آموزش و پرورش انتقال داده و بر پیگیری آنها پای خواهد فشرد و هم چون مشاورانی امین، دلسوز، کارشناس و پیگیر برای نظام تعلیم وتربیت خواهد بود.همچنین در استانه اغازسال جدید تحصیلی آرزو می کند همکاران شریف به ناحق در بندمان با تدبیرو درایت مسوولان ذیربط هر چه سریعتر به دامن پر دانش و مهر فرهنگیان کشور باز گردند.
شاخه فرهنگیان حزب مشارکت ایران اسلامی
مهر ١۳۹٢

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.