اصل ٢٥ - بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی ، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس ، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون .
نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.

بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی در خصوص رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی :اقتدارگرائي انحصار طلب به دنبال تسخیرهمه اركان انقلاب است

1392/3/1

جبهه مشارکت ایران اسلامی با صدور بیانیه ای نسبت به رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد.

به گزارش نوروز، در این بیانیه ضمن ابراز تاسف از رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی پیش بینی شده است در آينده‌اي نه چندان دور اين بهانه‌هاي واهي دامنگير بسياري از مسؤولان كشور و بقيةالسلف انقلاب شود تا اقتدارگرائي انحصار طلب همه اركان انقلاب را تسخير كند.

متن کامل این بیانیه در پی می آید:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

خبر بهت‌آور و باورنكردني رد صلاحيت يار امام و همراه مردم، آيت الله هاشمي رفسنجاني، نشانه‌اي مهم از حاكميت نااهلاني است كه امام راحل در وصيت خود سفارش كردند نگذاريد مملكت به دست آنها بيفتد.

بي شك ابعاد اين حادثه بزرگتر از تأثيرگذاري در انتخابات رياست جمهوري پيش‌رو است و در آينده‌اي نه چندان دور شاهد آن خواهيم بود كه اين بهانه‌هاي واهي دامنگير بسياري از مسؤولان كشور و بقيةالسلف انقلاب شود تا اقتدارگرائي انحصار طلب همه اركان انقلاب را تسخير كند.

جبهه مشاركت ايران اسلامي ضمن ابراز تأسف فراوان از اين اقدام نابخردانه، بر خود لازم مي‌داند از فداكاري و گذشت كم‌نظير جناب آقاي هاشمي در ورود به صحنه انتخابات قدرداني و سپاسگزاري كند و اعلام دارد كه امروز جايگاه هاشمي در ميان مردم و نيروهاي انقلاب و همه علاقه‌مندان به ايران رفيع‌تر و اثرگذارتر از هر زمان ديگر است. ما اميدواريم اين سرمايه بزرگ در بحران‌هاي احتمالي و قابل پيش‌بيني در آينده، تكيه‌گاهي مطمئن براي ملت و كشور باشد.

ارزيابي ما از يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري همانند اغلب اصلاح‌طلبان واقع‌گرا اين بود كه اقتدارگرايي براي ماندن در قدرت دست به هر كاري مي‌زنند و تمام تلاش خود را براي تكميل پروژه نافرجام انتخابات 88، به كار خواهند بست و انتخابات مهمي مانند انتخابات رياست جمهوري را به رأي مردم وانخواهند نهاد.

تحليل ما اين بود كه آنها سناريوي چند لايه‌اي براي برگزاري انتخاباتي تضمين شده طراحي كرده‌اند كه در آن هر چند حضور تزئيني اصلاح‌طلبان براي مشروعيت بخشي به انتخابات ضروري است ولي صحنه بايد به گونه‌اي طراحي شود كه خروجي انتخابات فردي مطمئن و مطيع باشد تا بر ديواره نازك و شيشه اي حاكميت يك‌دست تركي ايجاد نكند.

مبناي اصلاح‌طلبان براي شركت در چنين انتخاباتي اين بود كه تنها با حضور كانديداي حداكثري كه رأي او در هر كوي و برزن مشاهده شود مي‌توان بر اين سناريوي خطرناك غلبه كرد و اراده ملت را تجلي بخشيد و اين كانديداهاي حداكثري تنها در دو چهره ملي و ديني يعني آقايان خاتمي و هاشمي متجلي مي‌شد.

از سوي ديگر اقتدارگرايان بخوبي مي‌دانستند كه حضور يكي از اين دو نفر به معناي ابطال مهندسي درون صندوق‌هاي رأي است و بنابراين با توجه به هزينه‌هاي زياد اين روند در انتخابات سال 88 بر اين امر مصمم بودند تا در گام اول در صورت ممكن، مانع حضور كانديداي حداكثري اصلاح‌طلبان در انتخابات شوند. از اين روست كه مي‌بينيم با تمام توان توپخانه تخريب و تهديد و ارعاب به كار مي‌افتد تا اراده حضور حداكثري در انتخابات شكسته شود كه اين كم‌هزينه‌ترين راه براي رسيدن به مقصود بود.

آنگاه كه بر خلاف تمام پيش‌بيني‌ها و علي‌رغم خواست اقتدارگريان، هاشمي رفسنجاني با از خود گذشتگي، براي نجات كشور و بازگرداني اميد به ملت در آخرين لحظات فرصت قانوني، در انتخابات ثبت نام كرد، در كنار اميد و شور و موج‌آفريني گسترده و كم‌نظير در جاي جاي ميهن، امواج غضب و ترس ناشي از شكست اردوگاه ضد اصلاحات را فراگرفت و كابوس تلخ از دست دادن قدرت، اركان انحصارطلبي را به لرزه در آورد.

بديهي است كه با ناكامي در گام اول، گام دوم مهندسي انتخابات بايد عملي مي‌شد تا نيازي به تدبير صندوق‌هاي رأي نباشد. رد صلاحيت هاشمي با فشار نيروهاي امنيتي و نظامي در اين شرايط عملي شد.

بنابراين رد صلاحيت هاشمي، تنها رد صلاحيت يك كانديداي خوشنام و پرآوازه نبود بلكه تعيين رئيس جمهور مورد نظر آينده نيز بود.

جبهه مشاركت ايران اسلامي با ابراز نگراني از آينده كشور، از همه دلسوزان مي‌خواهد با تعقل و دورانديشي به تدبير امور بپردازند و با حفظ شور و نشاط ايجاد شده و با انسجام و اتحاد گسترده، مانع از تخريب بيشتر كشور شوند.

حمیدرضا جلائی‌پور
سید مصطفی تاج‌زاده

براي قرار دادن لوگو زير در سایت یا وبلاگ خود، كد را در قسمت (head) سايت يا وبلاگ قرار دهيد.